Duyurular

Konuk Yazar: Nergiz Tükel Fradd Engellilerde İlkyardımın Önemi

2.571 kişi okudu.

İlk yardım deyince ne anlıyoruz? Öneminin ne kadar farkındayız? İlk yardim eğitimi almak ve uygulamak önemli bir beceridir. Özellikle de ambulans acil biriminin olay yerine gelene kadar, sizin uygulayıp yapacağınız ilk yardımın öluüm ve yaşam arasındaki rolü büyüktür.

Acil yardım birimlerinde çalışanlar, ilk yardımı, “acil tıbbi yardım gelene kadar hastaya verilen bakım” diye adlandırıyorlar. Bakınız burada önemli bir nokta var; SÜRE! Acil yardım gelene kadar! Bu süre içinde panik yapmadan neyi, nasıl yapacaksınız? İşte burada önemli olan ilk yardım bilmenin önemidir. Eğer ilk yardımın en temel tekniklerini bilmiyorsanız, ambülansın gelmesini beklerken geçen süre hasta ya da yaralı kişi için kayıp bir zaman olacaktır. Burada konuyu ilk yardım ve engelli olan kişilere getirmek istiyorum. Birçok kişi, fiziksel ya da zihinsel engeli olan yakınlarına evlerinde bakıyor. Onların bire bir bakıcısı durumundalar. Mesela tekerlekli sandalyeye bağımlı olan bir kişi sara krizine girdiğinde, ya da boğazına bir şey kaçtığında boğulma riski yasadığında ne yapacağınızı biliyor musunuz?

Ben bir kaç yıl önce serebral palsi rahatsızlığı olan, tekerlekli sandalyeye bağımlı konuşamayan, ellerini hareket ettiremeyen 40 yaşlarındaki bir kişiye, ilk yardımda bulunmuştum. Kişi tekerlekli sandalyede olduğu için, ilk yardım tekniğini direkt olarak kişinin arkasından değil de önden yapmak zorunda kalmıştım. İnsan böyle bir durumda soğukkanlılığını korumak zorunda kalıyor. Ben ilk yardım uygularken is arkadaşıma da ambulansı çağırmasını istemiştim. Biz zamanı doğru kullanarak ve ne yaptığımızın bilincinde olarak o kişinin hayatını kurtarmıştık. Ben engelli ve savunmasız kişilerle çalıştığım için, yaptığım isten dolayı ilk yardım eğitimi almak zorundayım. Eğer bir kişinin bakımından sorumluysanız, is yerinizde diyabet, astım, epilepsi ya da herhangi bir rahatsızlığı ve engeli olan kişiler çalıştırıyorsanız sizler de temel ilk yardım eğitimi almalısınız. Hatta okullarda, kreşlerde, işyerlerinde ve bakım evleri gibi bakım ve aktivite merkezlerinde kişilerin ilk yardım eğitim alma zorunluluğu getirilmesi gerekir. Türkiye’de bu ne kadar yaygın bilemiyorum. Eğer astım, diyabet ve epilepsi rahatsızlığı olan ya da bir engeli olan kişiler de çalıştıkları yerde kendi müdürlerine sağlık durumlarını bildirmeliler ki her hangi bir acil durumda kişiye doğru yardım verilebilsin. Hatta bu kişiler “sağlık (tıbbi) bileziği ya da kolyesi” adı altında satılan uyarı kimliği taşımalılar ki tek başlarına dışarıda rahatsızlandıklarında, acil birimler bu uyarı bilezik veya kolyenin farkında olarak kişinin diyabet ya da epilepsi rahatsızlığı olduğunun bilincinde olurlar. Benim penisiline alerjim olduğu için, ben de sağlık bileziğinden takıyorum.

Hayatlarını bağımsız olarak sürdürebilen engelli kişilerin de ilk yardım bilmesi gerektiğinin önemini hatırlatmak isterim. Ben danışmanlığını yaptığım, bağımsız hareket eden ve tek başına işine gidebilen otizmli ve epilepsi rahatsızlığı olan bir kişiye olumlu telkin ve yaklaşımlarla ilk yardım bilmesinin ve bu eğitimi almasının önemini açıklayarak, bu eğitimi almasını sağladım. Simdi bu kişi herhangi bir yerde epilepsi krizine gireceğini anladığında ve etrafta yardım edecek kimse yoksa kendine güvenli bir yer seçip krizini atlatana kadar neler olabileceğini biliyor. Bir başka örnek de yine danışmanlığını yaptığım down sendromu ve diyabeti olan bir kişiyle ilgili. Bu kişi de hayatını bağımsız olarak sürdürebiliyor ve aldığı ilk yardım ve özel diyabet eğitimiyle, kendi insülin iğnesini ve kan seker değerini kendisi yapabiliyor. Şeker değerine göre de ne yapması gerektiğinin bilincinde. Yediği yemeklerini de diyabet menüsüne göre pişirebiliyor. Bakiniz burada önemli bir nokta daha var. Doğru iletişim ve yaklaşım! Otizm, down sendromu ya da william sendromlu gibi diğer özel durumu olan kişilerin anlayabileceği şekilde eğitimler verilebilirse o kişiler de hayatlarına daha kaliteli biçimde devam edebilirler.

İlk yardım eğitimi almak zor değildir ve öğrenmesi de çok zaman almıyor. Bulunduğunuz şehirde ilk yardım merkezlerine başvuru yaparak da eğitimlere katılabilirsiniz. Evlerinizde, arabanızda, işyeri ve diğer kurumlarda da ilk yardım çantası, ilk yardım kılavuzu bulundurunuz. Kazalar her an her yerde olabilir. Önemli olan kazalara karşı hazırlıklı olmaktır ve doğru zamanda ne yapılması gerektiğinin de farkında olmaktır.

Nergiz Tükel Fradd

kaynak: www.yasadikca.com/engellilerde-ilkyardimin-onemi-21602

 

Cevapla