Duyurular

Konuk Yazar: İkiz prematüre annesi Evrim Çakıcı Ev yoğurdu ile tanışmamız

3.471 kişi okudu.

Bu yazıyı okuduktan sonra bugüne kadar evde hiç yoğurt mayalamamışsanız mutlaka bir kere deneyecek  ve ev yoğurdundan vazgeçemiyceksiniz.Bu yazıyı okuduktan sonra ev yoğurdu yemediğiniz veya çocuklarınıza yedirmediğiniz her günü yaşanmamış sayacaksınız 🙂

Bebek büyütürken olmazsa olmazlardan biridir ev yoğurdu yapmak.Her anne mutlaka evde en az bir kere denemiştir. Ben de herkes gibi denedim ama başarılı olamadım. Çevremden destek aldım bu konuda. Sadece ikiz bebeklerime yedirmek için yapılıyordu evde yoğurt. Ayrıca ben ekşi, sulu yoğurt yiyemiyorum. Ev yoğurtlarının genelde böyle olduğunu düşünüyor hazır yoğurttan asla vazgeçemiyordum. Hatta ev yoğurdunu ağzıma bile süremiyordum desem yeridir.

Ta ki , sevgili Hassas Anne Ece’nin www.hassasanne.com bloğunda cam kavanozlarda arz-ı endam eden ev yoğurtlarını görene kadar. Yan yana dizilmiş parlak cam şişelerin içinde doğal sütten miss gibi ev yoğurdu elde edişini takip ettim Ece’nin sayfasında.

Acaba ben de yapabilir miyim diye düşünerek biraz daha araştırdım. Sonunda tahmin ettiğiniz gibi denemeye karar verdim. Ben de çocuklarımı sağlıklı besinlerle büyütmeyi ilke haline getirdiğim için Ece’nin çocuklarından ve ev yoğurdundan bahsetmesi beni harekete geçirdi.

Tabii hazır yoğurtların ne kadar katkı maddeli ve sağlıksız olduğundan bahsetmeme gerek yok. Herkes biliyor artık zaten. Ben sizi en iyisi ev yoğurduna teşvik edeyim.

İlk olarak 2 lt. süt ile başladım. 2 lt. cam şişe kavanoz, maya ve tahta kaşık hazırladım. Bizim buraya Çatalca vb. yerlerden sütçüler kapıya kadar getiriyor . İki lt. sütü Ece’nin tarifinde olduğu gibi önce harlı ateşte bir kere kabarana kadar kaynattım. Sonra altını kısıp 10 dk. daha kaynattım. Bir sofra bezini 4 kat yapıp cam kavanozlarımın altına serdim. Kaynayan sütü de boşalttım. Onların ılınmasını beklerken bir cam kasede her 1 lt. süt için 1 tatlı kaşığı yoğurdu az su ile ezdim. Koyu ayran kıvamında olacak. Bazı tariflerde süt kullanılıyor maya’yı ezmek için ama ben su kullandım.Tahta kaşık yardımı ile ezdim. Serçe parmağımı sütün içine daldırıp yakmayacak kıvama geldiğinde tahta kaşığımla mayaladım. Dipten yukarı doğru karıştırdım homojen bir karışım olması için. Sonra 3 kat havlu kağıt ile ağzını kapatıp streçledim. Her 1 lt. kavanoz için aynı işlemi tekrarladım.  Üzerine 2 kat daha sofra bezi, örtü vb. kapattım. Ben ekşi yoğurt sevmediğim için en fazla oda sıcaklığında 3 saat mayalandırıp sonra salllamadan düzgün bir şekilde buzdolabına yerleştirdim. Bu şekilde bir gece beklettikten sonra ertesi sabah kağıt havluyu kaldırınca miss gibi cam kavanozlarda sağlıklı ev yoğurtlarım oldu.  Kavanozların kapaklarını ertesi gün mayalandıktan sonra takıyorum. Kağıt havluyu kaldırınca. O gün bugündür hep aynı şekilde ortalam haftada 5 lt. yoğurt mayalarım.

Cam kavanoz da hem çok sağlıklı miss gibi, hem de hiç ekşimiyor. On gün bozulmadan tüketebiliyoruz. Gerçi bizde 10 gün dayanmıyor haftalık bitiyor.

Çocuklarım çok severek yiyorlar. Her akşam mutlaka bir kase yerler. Aynı zamanda evde ayran olarak da çok tüketiyoruz. Çocuklarımın her ev yoğurdu yiyişinde aslında bol bol vitamin aldıklarını, sağlıklı beslenip güçlendiklerini düşünüyor ve geceleri rahat uyuyorum.

Şimdi hazır yoğurtları yiyemiyoruz. Kireç gibi geliyor bana.

Evrim Çakıcı

Cevapla