Duyurular

Hassas bir Anne hazırlıklı olmak konusunda uyarıyor

2.426 kişi okudu.

Hassas bir Anne yazıyor:

Iyi aksamlar Ece hanım,

Bugün cok sorumsuz ve bencil bir anne ile tanıştım, ve tüm okurlarınıza bazı önerilerde bulunmak istiyorum.

Bugün bir aile toplantımız vardı: Birbirinden uzakta oturan kuzenler, eşleriyle, çocuklarıyla bahçeli bir ev kiralayıp, yemek düzenlendi.

Biz birbirimizi hic görmeyen 3 gelindik.
Büyük gelinin iki çocuğu var, 3 yaş ve 6 ay.
Ortanca gelinin bir çocuğu var, 16 aylık.
Küçük gelinin (benim) iki yavrum var, 21 aylık ve 3 aylık.

Bir gün öncesinden, çocuklarımın yedek kıyafetlerini, yiyeceklerini, oyuncaklarını, bezlerini, güneş kreminden şapkasına kadar herşeylerini sakince hazırladım.
Oraya vardığımda, neyle karşılaşacağımı bilmediğim icin, herşeyi bol bol arabaya doldurdum. Malum çocuk bu, hasta olur, huysuz olur, düşer kirlenir…

Ortanca gelin de herşeyini aynı şekilde getirmiş.

Beni üzen büyük gelin oldu. 3 yaşındaki çocuğuna yedek iç çamaşır bile getirmemiş, bez de yok (yavrucak yeni yeni temizleniyor)
Çocuğa yiyecek yok, oyuncak, kitap kalem hiç yok… Bu bayanın maddi durumu oldukça iyi, sorun oradan kaynaklamadı. Kızı, altına kaçırınca, hepimizin önünde aşağıladı, yedek de çamasırı yok, öyle gezdi yavrucak…
Usulca ona ” bunları nasıl olur da unutursun dedim ?” Ne desin? Dün akşam, arkadaslarımla gezdik, geç girdim, eşya hazırlamaya gücüm yoktu” dedi! ” O da altına yapmasaydı, zaten onu çocuk psikiyatristine götürüyorum” dedi. ..
Bütün gün, o çocukla ne ilgilendi, ne konuştu, ne yemek verdi, bir kere öpmedi bile…Hatta bir keresinde çocuğu düştü, ağladı, ve yarasına bakmadan, “dikkat etseydin” dedi.
Ortanca gelin ile elimizden geldiği kadar biz ilgilendik…

Tüm dönüş yolunda bu duruma çok üzüldüm ve size yazmaya karar verdim.

ANNELER, lütfen, herşeyden önce,bir yere gittiginizde, çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlık yapın:
Kıyafet, yiyecek, biberon, bez, oyuncak, kağıt kalem, ilaç, güneş koruma kremi. ..Herşeyi sakince, geceden hazırlayın.
O bir saatlik hazırlık, sizi bin dertten kurtarır.

Lütfen çocuğunuzu aşağılamayın, ayıbını, derdini onun yanında başkasına söylemeyin, evladınıza saygı duyun. Ne kadar küçük olursa olsun, anlıyor ve gururu inciniyordur.

Evladınızı psikiyatriste göndermeden,öneri ve destek alabileceğiniz büyüklerinize, dostlarınıza konuşun: bazen sorunlar annelerin yanlışlarından kaynaklanabiliyor…

3 yorum

  1. Bir anne önce kendine bakmalı, kendini eleştirmeli ve kendi eksiklerini gidermeli. Çocuklar bizleri örnek alırken önce kendimize sormalıyız sorun nerde diye? Güzel bir davranışında ”Ben öğrettim bana benziyor” demek kolay, zor olan davranışlarınızla ona doğru örnek olabilmek!

  2. böyle şeyler görüp yaşayınca çok fazla üzülüyorum. ben mükemmel değilim. çocuğum da değil. evet ondan her zaman dikkatli olmasını çok yaramazlık yapmamasını istiyorum. zaman zaman yaptıklarının sonuçlarını öğrenmesi için sıkıntı çekmesine göz yumuyorum. ama insanların içinde hele yaşıtı olabilecek diğer çocukların yanında asla onu utandıracak üzecek veya tam tersi şımartacak hiç bir şey yapmamak için çok uğraşıyorum.
    Bu yaşanılan olayda o kız çocuğunun üzerinde ıslak kıyafetlerle öylece kalmış görüntüsü gözümün önüne geliyor ve çok üzülüyorum. evet dikkat etseydi oyuna dalmasaydı altına kaçırmasaydı, ama oldu bi kere ve sırf annesinin bencilce ona yedek kıyafet getimemesi yüzünden kim bilir nasıl kötü hissetmiştir.
    kimse mükemmel değil evet çocuklarımız için her an her dakika orada olamayabiliriz ama onlar bize emanet. elimizden gelenin en iyisini verip onları hayata hazırlamak bizin en önemli görevimiz.

  3. Uzulerek okudum yaziyi, bu nedenle dua ederken sadece “Allahim her isteyene degil ayni zamanda bakabilecek erdeme de sahip olani cocuk sahibi yap” derim. Hala cocugunu bez bebekleriyle yada kedi kopekleriyle karistiranlar var. Cocugunun yaninda sadece oturmayla kaliteli zaman gecirdigini dusunen, birsey olmaz diyerek kafasini pencereden cikararak sigara icenler, kocasina ilgi gostermek adina cocugunun ihtiyaclarini gozardi edenler, eline bir paket cips verip de cocugunj susturanlar, mama sandalyesine mahkum edip televizyonun karsina oturtanlar ve daha niceleri…. Anne olmak dogustan gelen, ailede gelisen, cevresel faktorlerle ve ilgi ile zirveye oturan bir sanattir. Anne olmak bir erdemdir.

Cevapla