Duyurular

Çocukla tatile gitmeden önce nasıl planlama yapılır? Tatil bavulunda neler olmalı? Lulutata.com yazdı

6.282 kişi okudu.

Çocukla Tatil Başlasın!

Çocukla Tatil Başlasın!

Lulutata.com  Ekibi Yazıyor

Yaz geldi ve tatile gideceksiniz… Peki otel seçiminizi yaptınız mı?  

Tatile giderken yanınıza alacağınız eşyaların listesini yaptınız mı?

Peki ya ilaçlar… Güneş kremleri? Liste git gide uzayacağa benziyor!

Hadi gelin en başından başlayalım:)

 

OTEL SEÇİMİNİZİ YAPIN

1. Önce bir bölge belirleyin. Ege rüzgarlı, güney ise çok sıcak olabilir… vs gibi.

2. Karar verirken, otellerin havaalanına veya hangi ulaşım yolunu kullanacaksanız buna yakınlığını göz önünde bulundurun. Seçeceğiniz bölgeye ulaşımın uçak, araba vs hangi yollarla olacağı bütçenize uygunluğu açısından da önemli.

3. Otel denize sıfır mı? Otel ile deniz arasından yol geçiyor mu? Veya denize ulaşım arabayla mı yoksa otelin kendi tahsis edeceği servislerle mi sağlanıyor? Denize sıfır olmasını tercih edin elbette!

4. Bebekli veya çocuklu bir aile için en önemli konulardan biri de şüphesiz: otelin plajının nasıl olduğu. Sahili kum mu yoksa çakıl mı? Çocuğunuz deniz kıyısında kumla oynayabilecek mi? ve  deniz ayakkabısı giymeden kıyıda yürüyebilecek misiniz?

5. Çocuklar için çocuk parkı, mini club, çocuk animasyonu vs aktiviteler var mı, varsa hangi yaşa hitap ediyor.

6. Otel odası bebek yatağı, bebek arabası, bavullar derken  size küçük gelebilir. Kaç kişi iseniz ona göre odaların büyüklüğünü öğrenin ve buna göre standart veya farklı bir oda tercihi yapın.

7. Otelinize karar verdiniz ve oda seçiyorsunuz; odanın restoranlara ve sahile uzaklığını öğrenin. Eğer tercih şansınız varsa bu alanlara yakın olan odanın size verilmesini rica edin.

8.  Seçmek üzere olduğunuz bölgede veya otelde sivri sinek  var mı, varsa oda pencerelerinde tel olup olmadığını sorun.

9. Otel rezervasyonunuzu yaptıysanız artık uçak, tren veya feribot biletlerinizi alabilirsiniz.

10. Tatile gitmenize 1-2 gün kala, eğer ekstra bebek veya çocuk yatağı talep ettiyseniz bunun teyidini otelinizi arayarak yapın.

11. Oteliniz plaj havlusu veriyor mu? Bavul hazırlamaya başlamadan önce bunu da sormanızda fayda var.

 

*Hangi otellerde çocuklarınızla rahat edebileceğinizi, bebek ve çocuk dostu otelleri, ‘Çocuklarla Gidilecek En İyi 30 Otel’ yazısında bulabilirsiniz. (Otellerin konumları, plaj özellikleri, bebek ve çocuk konseptleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz).

 

TATİL BAVULUNDA NELER OLMALI?

1. Öncelikle bebek arabasını yanınıza almalı(mı)sınız. Eğer gideceğiniz otel, ihtiyaç duyduğunuzda size bu imkanı sağlıyorsa sorun yok. Ancak akşam yemeği sonrası yürüyüş yapmak veya bir şeyler içmek istediğinizde odada mahsur kalmak istemiyorsanız, bebek arabanızı yanınıza almanız faydalı olacaktır. Bebeğiniz arabasında uyurken, siz keyfinize bakabilirsiniz.

2. Yaz tatili için bavul hazırlamak, kış tatiline kıyasla çok daha kolaydır şüphesiz. Minicik şortlar, tşörtler, etekler…

3. Çocuklar için yanınıza alacağınız mini kıyafetlerin yanısıra  en az 1 tane uzun eşofman (tayt) almanızda fayda var. Bazı bölgelerde sinek  olabiliyor veya akşamları hava serin olabiliyor.

4. Tatilde çocuklar vakitlerinin büyük bir kısmını sahilde kumdan kale yaparak, yüzerek geçirecekleri  için yanınıza çok fazla oyuncak almanıza gerek yok. Birkaç Kitap, küçük bir resim defteri, boya kalemleri, 1 araba, 1 bebek (çocuğunuzun tercihine göre) almanız yeterli olacaktır. Eğer çocuğunuz kendi oyuncak çantasını hazırlayabiliyorsa, ne ala:)

5. Kova, kürek, tırmık, değirmen.. gibi  kum ve su oyuncaklarını eğer tatile arabanızla gidiyorsanız yanınıza almanız doğru olacaktır. Eğer uçakla gidiyorsanız ve bavulunuza sığdıramıyorsanız, gittiğiniz yerden satın alabilirsiniz.

6. Deniz simidi, deniz yatağı gibi eşyaları yanınızda götürmenizde fayda var. Bebek veya çocukların yaşlarına uygun olanlarını bulmak kolay olmuyor.

7. Bebekler için mayo yerine kullan-at bez mayolardan tercih edebilirsiniz. Her yerde bulunmuyor, bunu da gitmeden yanınıza bolca almanızda fayda var.

8. Bebeğiniz için yanınıza alt bezi , alt açma örtüsü ve bol miktarda ıslak mendil almanız gerekecektir.

9. Bebeğiniz diş çıkarıyorsa ağız mendilini, diş kaşıma oyuncaklarını ve kullanıyorsa emziğini, emzik kutusunu unutmayın.

10. Emziriyorsanız emzirme önlüğünüzü yanınıza alın.

11. 1 adet penye battaniye bebeğiniz için gerekecektir.

12. Güneşten korunmak için kendiniz ve çocuğunuz için şapka ve güneş gözlükleri.

13. Bebekler için mama önlüğü. Kullan-at önlükler tercih edebilirsiniz.

14. Çocuklarınız ve sizler için diş macunu ve diş fırçalarınız.

15. Telefonunuzun ve yanınıza ipad veya herhangi bir video oynatıcı alıyorsanız bunların şarj aletleri.

16. Kamera veya fotoğraf makineniz ve bunların yedek hafıza kartları, şarj aletleri.

17. Kendiniz için yanınıza alacağınız 1-2 kitap.

18. Çocuğunuz için ve sizin için şampuan, lif. Bebeğiniz için ayrıca bir banyo havlusu.

19. Bebek ve çocuklar için denizden çıktıktan sonra kurulanmak için deniz havlusu. Bolero şeklinde boyundan geçenler tercih edilebilir.

 

TATİLE GİDERKEN ECZANEDEN ALINACAK İLAÇLAR

Çocuğunuz için yanınıza mutlaka ateş ölçerinizi alın. Ateş düşürücüsünü ve sinek/böcek sokmasına karşı kullanılan kreminizi, çocuklar için uygun olan yanık kremini (çay vs sıcak bir şey dökülmesine karşı) yanınıza almanızda da fayda var. Yakınlarda eczane bulmak zor olabiliyor.

*Otelinizin reviri varsa, bu saydıklarımın hepsi mevcuttur.

GÜNEŞ KREMİ SEÇİMİ

Doktorunuzun tavsiye ettiği güneş kreminizi mutlaka yanınıza alın. Tatil yörelerinde aradığınız markayı bulamayabilirsiniz.

Güneş kremi çocuğunuza sürerken, vücuduna yedirmeğe çalışmayın. Tam aksine vücudunda, yoğurt gibi,  belirgin bir şekilde kalmasını sağlayın. Eğer çocuğunuzun vücudunda siyah (kahve) ben’ler varsa, benin üzerine benin görünmeyeceği şekilde kalın bir tabaka  güneş kremini mutlaka sürün. Sprey güneş kremleri yerine ‘krem’ olanları tercih edin.

Güneş kremi sürdükten sonra, çocuğunuz denize girmese bile, gün sonunda çocuğunuzu mutlaka yıkayın. Güneş kreminin vücudunda kalması sağlıklı değil.

TATİL İÇİN AYAKKABI VE TERLİK SEÇİMİ

Kendiniz için yanınıza en rahat ayakkabınızı alın:) Çocukların peşinde koşmaktan ve devamlı giy-çıkar yapmaktan yorulacaksınız. Ve mutlaka ahat bir terlik tercih edin. Sandalet tarzı ayakkabılar hem kolay giyilmesi açısından hem de taşıma avantajı açısından tatil bavulunun olmazsa olmazıdır.

Çocuklarınız için, eğer imkanınız varsa, mutlaka piyasada ‘en iyi’ olarak bilinen terlikleri tercih edin. Çocuğun ayağını terletmeyen, pişik yapmayan ve tabanı kaymayan.  ”Çok pahalı, nasıl olsa bir sezon giyecek..” diye düşünmeyin. Çocuğunuzun ayağı su toplarsa veya yürürken kayıp düşerse tatil size zehir olur unutmayın.

Çocuklar için bir yedek ayakkabı yanınıza mutlaka alın. Spor ayakkabı akşamları yürüyüş yaparken veya top oynarken gerekecektir. Tercihinizi bundan yana kullanabilirsiniz.

Bebekler için kaydırmaz çoraplarınızı yanınıza almayı unutmayın. Otel odasında kendi kendine ayağa kalkmaya veya emeklemeğe çalışırsa kaydırmaz özellikli bir çorap veya ayakkabı, patik vb sizi kurtaracaktır.  Eğer bebeğiniz yürüyebiliyorsa, onun için de yukarıda bahsedilen kaydırmaz terliklerden alabilirsiniz.

 

İyi tatiller:)

Lulutata Ekibi

facebook.com/lulutatacom

instagram.com/lulutatacom

twitter.com/lulutatacom

 

Cevapla