Duyurular

Sağlıklı Gıda Seçimleri ile Kanser Riskini Azaltabilirsiniz

2.381 kişi okudu.

Pembe Hanım Derneği’nden 8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü’nde kadınlara uyarı

               ‘SAĞLIKLI GIDA SEÇİMLERİ İLE KANSER RİSKİNİ AZALTABİLİRSİNİZ’
Türkiye’de yumurtalık kanserine dikkat çekmek için çalışmalar yürüten Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği, dünyada her yıl yaklaşık 140 bin kadının yumurtalık kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatarak, kanser riskini azaltmak için tüm kadınlara sağlıklı beslenmeye özen göstermeleri çağrısında bulundu.

Dünya genelinde her yıl 250 bin kadına yumurtalık (over) kanseri teşhisi konulurken, 140 bin kadın aynı hastalıktan hayatını kaybediyor. Bu hastalık konusundaki toplumsal farkındalığı artırmak için kapsamlı çalışmalar yürüten Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği, 8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü nedeniyle bir açıklama yaparak, kanser riskinin azaltılmasında sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti.
Pembe Hanım Derneği Başkanı Nevval Sevindi, yumurtalık kanserinin az bilinen bir hastalık olduğunu, bu nedenle özellikle kadınları hastalık konusunda bilgilendirmeye çalıştıklarını belirterek, “Anneler Günü yaklaşırken, anneleri ve anne olmak isteyen tüm kadınları, bu konuda duyarlı ve bilinçli olmaya davet ediyoruz. Erken tanı çok kritik bir rol oynuyor. O yüzden bu konuyu kesinlikle ihmal etmemeli, düzenli taramalardan geçmeli, erken tanıya dönük olarak ilgili sağlık kurumlarına başvurmalıyız. Erken tanıyı sürdürmek konusunda çaba sarf etmeliyiz” dedi.

‘Sağlıklı Mutfak, Sağlıklı Yaşam’
Sevindi, erken teşhis kadar risk azaltıcı önlemlerin de hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“Sağlıklı gıda seçimleri ve beslenme alışkanlıkları, hayatımızın tüm evrelerinde önem taşıyor. Kanser gibi hastalıklarda ise çok ciddi ölçüde risk azaltma fonksiyonuna sahip. Yemekleri hazırlama biçiminde yapacağımız basit değişiklikler ve sağlıklı gıda seçimleriyle kanser riskini azaltabiliriz. Ayrıca, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, obezite ve diyabet riski de önemli ölçüde azalır. Tüm kadınları, bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Pembe Hanım Derneği olarak, ‘Sağlıklı Mutfak, Sağlıklı Yaşamak’ adıyla sağlığa katkısı olan yiyecekler ve beslenme önerilerini içeren bir broşür hazırladık. Kadınlar bu uyarılara dikkate almalı.Broşürlerimizi Çapa Onkoloji dahil hastanelerde dağıtacağız. Hastaların ulaşması kolay olsun diye hastaneleri ziyaret ederek dağıtacağız. En çok sorulan soru;ne yemeliyim? İşte cevabı”

                                                           Yumurtalık Kanseri Hakkında

Ortalama bir kadının hayatı boyunca yumurtalık kanserine yakalanma riski yüzde 1,4’tür. Vücut kitle indeksi 5 birim arttığı zaman yumurtalık kanseri riski yüzde 6 artıyor. Amerika’da tanı konulan 600 bin kanser vakasının 8’de birinin sebebinin kilo olduğu tespit edildi. American Institude for Cancer Research ve World Cancer Research Foundation tarafından hazırlanan rapora göre yılda 120 bin kanser vakası, sağlıklı kiloda kalındığı zaman önlenebilir. Yapılan çalışmalar, önlenebilir faktörlere bağlı kanserlerin oranının yüzde 90-95 olduğunu ve bunlardan yüzde 30-35’i sağlıklı beslenme ile önlenebileceğini gösteriyor.

Yumurtalık kanseri tanısı çoğunlukla geç evrelerde konulur ve tanıdan sonraki 5 yıllık yaşam süresi beklentisi yüzde 44 oranındadır. Belirtileri devamlı karın ağrısı, karında şişkinlik, çabuk doyma, sık idrara gitme isteği, bel ağrısı, tuvalet alışkanlıklarında değişiklik, sürekli yorgunluk hissidir. Ayrıca hassas bağırsak belirtileri ile çok karışabilmektedir.

Cevapla