Duyurular

MOLLUSCUM CONTAGIOSUM" HASTALIĞI NEDİR ? NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

19.942 kişi okudu.

    Hassas Anne Özlem blogu birkuzeymasali.blogspot.com.tr/‘de oğlunda çıkan ender bir hastalığı yazmış. Sizlerle de paylaşmak istedi. Belki içinizden birine bir gün faydası olur. 

  Oğlum yaklaşık 5 aylıkken sol kolunda et benine benzeyen renksiz minik kabarcıklar çıktı ve giderek büyümeye başladı. Kendi doktorumuz mutlaka dermatoloji doktorunun görmesi gerektiğini söyledi. Dermatolog doktor muayene sonrasında “MOLLUSCUM CONTAGIOSUM” teşhisi koydu ve hemen alınmadığı takdirde yüksek ihtimalle giderek vücüduna yayılabileceğini söyledi.  Kendi yaptığım araştırmalar neticesinde de çoğu zaman varolan kabarcıkların 6 ay içerisinde geçebileceği bilgisine ulaştım ve babasıyla ortak karar alarak bir süre daha beklemeye karar verdik.

      Bu virüs çiçek grubuna bağlı bir virüsmüş. Genellikle 1-10 yaş arası çocuklarda sıklıkla görülürmüş. Mevcut kabarcıkların asla yolunmaması, sıkılmaması gerekirmiş. Yolunan veya tahriş edilen döküntüler içinde bulunan virüsler başkalarına bulaşabilirmiş.
Kuzey 8 aylık olduğunda kolundaki molluscum sayısının artması ve varolanların da büyümesi üzerine soluğu yine hastanede aldık. Operasyon öncesi molluscum olan bölgelere uyuşmasını sağlamaya yarayan bir krem sürüldü ve üzeri şeffaf bantlarla kapatıldı. Bu şekilde 40 dakika bekledik. Sonrasında doktorumuz cımbıza benzer bir alet yardımıyla teker teker molluscumları yerinden çıkardı. Hepsinin içinden beyaz renkte koyu bir sıvı çıktı. Bu sıvının asla ve asla tenine değmemesi gerekiyormuş. Canı hiç yanmadı yalnız elini kolunu tutmak zorunda kaldığımız için çok sıkıldı ve ağladı. Temizlenen bölgenin üzerine batticon sürdü ve gazlı bezle kapattı. Önerdiği kremi 7 gün boyunca sabah-akşam uygulamamızı söyleyerek eve gider gitmez mutlaka banyo yaptırmamızı tembihledi. 1 hafta sonra kontrole gittiğimizde herşey yoluna girmiş görünüyordu.

Molluscum Contagiosum

Lakin inatçı molluscumlar bu kez farklı bölgelerde de olmak üzere bir kaç ay sonra yeniden çıktılar. Bu kez doktor yine alınması gerektiğini ( 2 farklı dermatolog da aynı şeyi önerdi ) fakat artık 12 aylık olduğu için uslu durmayacağını ve bu nedenle narkoz verilerek molluscumların ancak ameliyathane ortamında alınabileceğini söylemesi üzerine orada bir “dur” dedik babası ve ben.
Günlerce bu hastalık üzerine araştırmalar yaptım, nasıl operasyonsuz tedavi edilir diye araştırdım fakat kaynakların çoğu ilaçla tedaviden bahsetmiyordu. En sonunda “Türk Pediatrik Dermatoloji Derneği” başkanı Prof.Dr.Ümit Ukşal hanımefendiye ulaştım. Kendisi İstanbul’da özel bir hastanede görev yapıyor. Derneğin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Önerdiği ilaçlı tedavi sonrasında molluscumlardan eser kalmadı. Oğlum şu anda 19,5 aylık. Bu konuda kendisine olan minnettarlığımızı kelimelerle ifade edemeyeceğim gerçekten de. İlaç kullanımı ve tedavi kişiye özeldir ilkesine dayanarak tedavi hakkında maalesef bilgi veremiyorum.
Eğer çocuğunuzda bu şekilde bir inatçı “MOLLUSCUM CONTAGIOSUM” vakası ile karşı karşıya kalırsanız doğru adresin Ümit Hanım olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Çocuklarınıza birlikte sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle..

Sevgiler…

Özlem

3 yorum

  1. Neslihan gokce

    Ozlem hanim benim kizimda ayni durumda ve tedavisi olmadigi nitrojenle mevcit olanlari dondurma tekniginden bahsediyor tum doktorlar.. ozelden bilgi verebilir misiniz ilac yefavisi hakkinra en azindan simdiki doktoruna danisarak biz de baslayabiliriz… ngokce@superlit.com

  2. Merhaba Özlem hnm, benim kızımda da aynı hastalık var ve dediğiniz gibi birkaç doktora götürdük sıkıp batikon ile temizlememizi söylediler fakat daha da yayıldı.. Az önce yazınızı okudum, Prof.Dr. Ümit Ukşatı aradım ama kendisine ulaşamadım şuan bir rahatsızlık geçirdiği için randevu veremşyorlar.. Durumumuz çok acil çünkü vücuduna yayıldı yaklaşık 40 tane falan oldu., sizden ricam özelden bana kullandığınız ilaç ile ilgili bilgi verirseniz ben de doktıruma danışarak kullanmayı deneyeceğim.. Sizden haber bekliyorum, ayrıca Hassas Anne Ece hanım size de çok teşekkür ederim bu paylsşımınız en az diğerleri kadar çok yol gösterici oldu.. Mail adresim : tuba_balci@hotmail.com

Cevapla