Duyurular

LÖSEV Uyarıyor! Kola, su ve sütlerin plastik şişeleri ile plastik bardaklar kanser saçıyor!!!

3.677 kişi okudu.

KOLA, SU VE SÜTLERİN PLASTİK ŞİŞELERİ İLE PLASTİK BARDAKLAR

KANSER SAÇIYOR!!!

BİLMEDEN PLASTİKLERİ YİYİP-İÇİYORUZ

Yaz aylarında bunların çok ciddi tehditleri altındayız. Özellikle çocuklarımızı ve yaşlılarımızı bu tehlikeden korumalıyız. Yasal tedbirler almalıyız. Bilimsel çalışmaları dikkatle izlemeliyiz.

Birçok içecek ile gıda maddeleri plastik şişeler ve ambalajlar içerisinde satışa sunulmaktadır. Ne yazık ki gıda kodeksi yönetmeliğine uymayan birçok plastik şişe ve ambalaj, zararlı miktarlarda dayanıklılık ve esneklik sağlayan, homojenleştirici, parlatıcı ve renklendirici içermektedir.
Plastik Şişelerin ham maddesi bilindiği üzere bir petrol artığıdır. Yapısında yer alan ve sonradan katılan yüzlerce kimyasal madde insan sağlığını doğrudan ilgilendirmektedir. Özellikle plastik Şişenin içine konan asitli içeceklerin (kolalı, gazlı içecekler, süt, meyve suları vb.) eritici etkisi ile bu kimyasallar plastikten koparak içindeki içecek veya yiyeceğin özüne geçebiliyorlar.

Aynı şekilde özellikle sıcak yaz aylarında nakliye veya depolama sırasında güneş altında, yüksek sıcaklıklarda bekletilen bu plastik Şişe ve kaplardaki asitli ve diğer içecekler 50-70 derecelere varan bir sıcaklıkta, plastikten ayrışan kimyasallarla karışmaktadır. İçecek veya yiyeceğin özüne geçen bu kanserojen maddeler ne yazık ki, soğutulsa bile zararlı etkilerini insan vücudunda göstermektedirler.
BU KIMYASALLAR NELERDIR?

Plastik şişe ve kaplarda; plastifiyan (esnek yumuşak), stabilizan (sağlamlaştıran), homojenleştiren, librifiyan (parlak ve şeffaf görüntü veren), boya, katalizör maddelerdir.

Plastik şişe ve kapların; sıcak su, sıvı ve asit içeriklerle temas ettiğinde çok tehlikeli iki kanserojen olan BISFENOL-A (BPA) ve DIOKS‹N maddesi ortama geçmektedir. Dioksinin kanser hastalığı yaptığı birçok bilimsel çalışma tarafından ortaya konulmuş ve Uluslararası Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından da açıklanmıştır.

Bisfenol-A ve Dioksinler vücuda girer ve vücutta yağ dokusunda depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir. Anne sütü ile de geçmektedir. Dioksin kanser yapıcı etkisinin yanı sıra anne karnındaki bebeklerde sakatlıklara ve anormalliklere sebep olabilir. Özellikle çocuklarda sinir sistemi (nörolojik), bağışıklık ve üreme sistemleri üzerinde zararlı etkileri bulunmaktadır. Amerikan Kanser Araştırma Birliği’nin resmi dergisi Cancer Research’ün Nisan 2008 sayısında yayınlanan makalede Bisfenol A ile etkileşen insan hücrelerinin, 40 bin gen üzerinde yapılan taramada ciddi anormallikler saptanmıştır. Özellikle sıcak su, buhar ve içecekle temas eden plastik bardak, plastik karıştırıcılar, plastik biberonların kullanımları engellenmeli ve kısıtlanmalıdır. Plastik bardak ve biberonlara konulan ve sıcaklığı 70-90 C olabilen sıcak sıvılar kanser yapan maddeleri içermektedir

SONUÇ, ÖNERI VE UYARILAR:

1. Özellikle hamileler, çocuklar ile 60 yaşın üzerindeki kişiler plastik şişe ve kaptaki içecek ve yiyecekleri tercih etmesinler. (Özellikle gazlı-asitli kolalar ve meyve suları)
2. Sıcak çay, kahve vb. sıvıların sunulduğu plastik bardak ve plastik karıştırıcıların kullanımı yasaklanmalıdır.
3. Tüm gıdaların (özellikle süt, meyve suyu ve su) tüketiminde cam şişe ve kaplar kullanılmalıdır.
4. Piyasada plastik şişelerde satılan ve çok fazla tüketilen kolalı içeceklerin, sütlerin vb. içerik analizleri yapılmalı ve sonuçları açıklanmalıdır.

ÜLKEMİZDE HIZLA ARTAN KANSER HASTALIKLARI BİRGÜN, GERÇEKLERİ TİCARİ KAZANÇLAR İÇİN GÖRMEZDEN GELENLERİ DE YAKALAYACAKTIR. AMA BİZ DAHA DOĞMADAN ÖNCE KANSEROJENLERLE TANIŞAN VE HİÇ BİR GÜNAHI OLMAYAN BEBEKLERİMİZİ-ÇOCUKLARIMIZI KANSER YAPAN ETKENLERDEN KORUMALIYIZ. BU GÖREV BAŞTA LÖSEV OLMAK ÜZERE TÜM DUYARLI KİŞİ VE KURULUŞLARIN GÖREVİDİR VE BU SORUMLULUKTAN KİMSE KAÇMAMALIDIR!

DEĞERLİ BASINIMIZA VE KAMUOYUNA DUYURULUR!

Destek için lütfen losev.org.tr adresini zyaret ediniz.

Kaynaklar :Environmental Health Perspectives
Environment California Research and Policy Center
Cancer Research

Yorum yok

 1. Merhabalar biz yıllardır şişe su içiyoruz ve şunu merak ediyorum zarar görüyormuyuz.benim dışarıda karşılaştığım suların güneşte kalması.o zaman kötü hissediyorum kendimi.bu konuda bilgi alabilirmiyim.simdiden teşekkür ediyorum.

 2. ayşegül coşkun

  Merhaba,

  O kadar önemli bir konu ki herkesin bu konuda mutlaka bilinçlendirilmesi gerekir.
  İnsanlarımızın birçoğu da o derece cahil ki bilmiyorlar, bilmedikleri gibi bilenlerin fikrini de “aman ne olacak, ona bakarsan herşey zararlı” gibilerinden çok derinliksiz bir safsatayla yadsıyorlar, bilenle (amiyane olacak ama) sidik yarışına giriyolar. Çok üzülüyorum…
  Çalışan bir anneyim ve kızım 6 aylıkkenden beri biçok farklı kişiye bırakmak zorunda kaldım. Bunlardan biri de babaannesi. Ben babaanneye yanlışı doğruyu anlatamıyorum. Çünkü yeni bilgilere tamamen kapalı ve bildiğini okumaktan da ziyade doğru olanın tam tersini yapmakta da ısrarcı. Kızımı çok mecbur kalmadıkça bırakmak istemiyorum kendisine. Çünkü gözüm arkada kalıyor. Çünkü babaanne ve çevresinin kızıma 1 yaşında bile değilken “kola verin çocuğa herşeyi tatsın bilsin” diye kola vermeye çalıştıklarına şahit oldum. Cips, çikolata ve benzerleri de cabası… Ben ki bu konularda çok hassas bir anneyim, kızım şimdi 3 yaşında ve kızımın bitki çayına şeker bile atmamış bir insanım. Nasıl zorlandığımı, kızıma yerleştirmeye çalıştığım bilinci çevremin (eşim, babam ve annem de dahil buna) nasıl baltaladığını artık siz düşünün. 1 buçuk yaşından beri kızım dahi kendisine vermek isteyenlere “kola bana zararlı” derken, kocaman insanların bu tutumunu anlamakta zorlanıyorum. Bu toplumda çalışan anne olmak çooooooooooooook zor!
  Son olarak, kenarda bardak dururken suyunu çocuğun pipetli suluğundan içmeyi tercih eden kayınvalideme de allahın akıl fikir ihsan etmesini diliyorum. Kendi yöntemi olan arkadaşlar varsa tavsiyelerinize açık olduğumu bildiririm.
  Teşekkürler şimdiden…

Cevapla