Duyurular

Kitap mı oyun mu? Yoksa ikisi birlikte olabilir mi?

3.262 kişi okudu.

Pozitif Düşünceler Oyun Atölyesi’nin sponsorlarından İyi Cüceler’in “İyi Dev”i  Biranda Hinginar Çoban, annelerin çocuklarıyla kitap okuma etkinlikleri konusunda  merak ettiği ayrıntılara değiniyor: 

denizkitapzeyno

 

Okumak, her yaştan birey için bilgi ve yaratıcılığa açılan bir kapı. Okumanın hem beyin fonksiyonları hem de ruhsal ve sosyal gelişim üzerindeki etkileri bilimsel araştırmalarla kanıtlanıyor. Bu yazı ise çocuklarA ve çocuklarLA kitap okumayı meslek haline getirmiş “çocuk kitapçısı” bir annenin deneyimlerini ve gözlemlerini içeriyor. Kendimizi ve çocuklarımızı keşfetme yolculuğumuzda hepimize güzel bir yol diliyorum.

“Neden” okuyoruz?

Sormamız gereken ilk soru bu aslında. Hem bir yetişkin olarak biz neden kitap okuyoruz, hem de çocuğumuzun neden kitap okumasını istiyoruz? Bu sorunun cevabı hayatımızın (ve çocuğumuzun hayatının) değişik evrelerinde fark gösterebilir. “Okuma hedeflerimiz” çok bilimsel de olabilir (sözel-işitsel-görsel becerileri geliştirmek, birşeyler öğrenmesini sağlamak gibi), çok duygusal da (birlikte vakit geçirmek, gerçekten ne hissettiğini öğrenmek gibi). Önemli olan, kendimizle yüzleşip içimizdeki doğru cevabı bulabilmek. Bunu yaptığımızda, okumaya yaklaşımımız da netleşmiş oluyor.

“Ne” okuyoruz ya da okumalıyız?

İşte kitap okumayla ilgili ebeveynlerin aklını en çok kurcalayan soru!:) “Bebeğim beş aylık ama ben ona kitap okumak istiyorum, ne okumalıyım?” ya da “çocuğum 4 yaşına kadar korku nedir bilmezdi, ama karanlıkla ilgili bir kitap okuduk, karanlıktan korkmaya başladı; böyle kitaplar okumamalı mıyım?”. Bir çocuk kitapçısı ve anne olarak bu sorulara genellikle cevabım yine bir soruyla oluyor: “Çocuğunuzun kitap okurken ne hissetmesini istiyorsunuz?” Ebeveynlik yaklaşımıyla doğrudan ilişkili olan bu soru, çocuğunuza uygun kitapları seçmenizde de size yol gösteriyor.

“Ne zaman”, “Nerede”, “Nasıl” okuyoruz?

Bu, tamamen çocuğa, ailenin yaşam tarzına, “neden okuduğunuza” ve daha pek çok değişkene bağlı. Ama özellikle “nasıl” ile ilgili bir cevap var ki hem çocukların kitaba yaklaşımını, hem de çevreleriyle ilişkilerini önemli ölçüde etkiliyor: EĞLENEREK! İşte burada da kitap okumanın oyunlaştırılması kavramı giriyor işin içine. Okunan hikayeleri canlandırarak, aktivitelerle destekleyerek, karakterler ve olaylar üstünde konuşarak, hiçbirini yapamıyorsak hafifçe ses tonumuzla kitaba renk katarak… ama illa ki eğlenerek! Zaten birçok olumsuz olay yaşadığımız şu günlerde belki de en çok buna ihtiyacımız var, değil mi?

kitapbiranda

 

“Kim” okumalı?

Özellikle okumayı yeni öğrenmiş çocukların ailelerinde yaşanan çok tipik bir durum: “Eskiden deli gibi kitap okurduk, şimdi eline bile almıyor” ya da “illa benim okumamı istiyor”. Bir de küçücüklerin ebeveynlerinden gelen bir geribildirim: “Kitapları ezbere biliyor, bir satır atlarsam hemen düzeltiyor” ya da “Hikayeyi kendi uyduruyor”. Hepsi son derece normal… Önemli olan, çocuğunuzla kitap okumak için bir vakit planlamak ve hep birlikte bu eylemden keyif almak. Okumayı yeni öğrenmiş ya da nispeten yavaş okuyan çocuklarla sayfaları, satırları paylaşabilirsiniz. En küçüklerin kendi hikayelerini yazmasını seyretmenin tadını çıkarabilirsiniz. Büyük çocukların küçüklere okumasını destekleyebilirsiniz. Çocuklarınızı alıp kitabevlerine, kütüphanelere gidebilirsiniz.  Her ne yaparsanız yapın, aslolan kitap okumayı ille de “ciddi” bir iş gibi görmekten çıkıp, bir oyun haline getirmek ve kendinizi akışa bırakmak. Hem kendinizdeki hem de çocuğunuzdaki farkı gördüğünüzde inanamayacaksınız.

Kaynak: pozitifdusunceler.com/kitap-mi-oyun-mu-yoksa-ikisi-birlikte-olabilir-mi/

Cevapla