Duyurular

Dikkat dikkat Tutumlu Anneler Aranıyor :) Bu yazıda hediye var

4.304 kişi okudu.

 

Bugün sizlere çok sevdiğim bir arkadaşımdan ve harika sitesinden bahsetmek istiyorum. Özden Pusat yıllarca bankacı olarak çalışmış ama daha sonra bu sektörden uzaklaşarak kendi işini kurmuş bir kadın girişimci. Kurduğu Tutumluanne.com sitesinde anneler artık kullanmadıkları bebek-çocuk ürünlerini satabiliyor ve ihtiyacı olan ürünleri uygun fiyatlara alabiliyorlar. 3 çocuklu bir anne olarak bebek ürünlerinin nasıl evi ele geçirdiğini ve evden gittikleri zaman nasıl rahatladığımızı hatırlıyorum. İkizlerin 2 mama sandalyesi mutfaktan çıktığında sanki yeni bir mutfağım olmuştu 🙂

Tabii ki artık kullanmadığımız ürünleri ihtiyacı olan kişilere de bağışlıyoruz ama bazen çocukların o kadar çok ihtiyacı oluyor ki aileler artık kullanmadıkları ürünleri Tutumluanne.com sitesinde satıp yine buradan ihtiyaçları olan ürünleri alarak gayet tutumlu bir iş yapmış olurlar. Böylelikle belki de çocuklarına daha kaliteli ürünler alabilirler. Daha ucuz olsun diye kalitesiz bir ürün almaktansa kaliteli bir ürünün iyi durumdaki ikinci el ürününü daha bile ucuza almak bana çok mantıklı geliyor. Mesela ben çok kaliteli ama pahalı bir markanın yanyana oturulan ikiz bebek arabasını çok beğenmiştim ama yenisine 900 TL vermeyi düşünmüyordum. Gidip daha kalitesiz bir ürünü alacağıma internette aynı ürünün ikinci elini 275TLye buldum ve aldım. İnanın o kadar iyi durumdaydı ki kimse -eşim dahil ikinci el olduğuna inanmamıştı. Bir yıl dağ tepe gezdik kullandık hala yepyeniydi. İkiz kızlarım yanyana otururken birbirlerini çok rahatsız etmeye başlayınca ikiz arabasını yine internette 275 TL ye sattım ve önlü arkalı bir model aldım. Alan kişi de memnundu ben de. Hem para tasarrufu yaptık hem de ben istediğim kalitede bir ürünü kullanmış oldum. Artık ikinci el ürüne karşı olan önyargılarımızı değiştirmemiz lazım, devir ekonomi ve geri-dönüşüm devri. Özellikle bebek arabası, bebek telsizi, puset gibi ürünleri ikinci el almak çok mantıklı. İkinci el alarak ve satarak kenara koyduğunuz parayla çocuğunuza eğitici oyuncaklar ve kitaplar alabilirsiniz ya da bu parayı KAÇUV‘a veya başka bir hayır kurumuna da bağışlayabilirsiniz.

İkinci el üzerine başka sayfalar da var ama Tutumluanne.com üzerinden yapılan bütün işlemler çok güvenli. Özden bankacı olduğu için güvenliğe çok önem vermiş ve sadece güvenli altyapıyı hazırlamak için bir sene uğraşmış. Kurduğu sistem çok güzel çalışıyor. Memnuniyetsizlik nedeniyle iade oranı binde 3.  Beğenmediğiniz bir ürünü iade etmek de çok kolay.

Tutumluanne.com sitesinde bir de sosyal sorumluluk projesine yer verilmesi beni özellikle çok mutlu ediyor ve sizinle bu siteyi paylaşmak istememin nedenlerinden biri de bu proje. Biliyorsunuz sosyal sorumluluk projelerine Hassas Anne’de çok yer veriyorum. Özden bu işi kurgularken bizden çok daha başka dertleri olan annelere de fayda yaratmak istemiş. Bu kapsamda ‘Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’’ (KAÇUV) ile bir işbirliği yapmış. KAÇUV Cerrahpaşa Hastanesi  Çoçuk Onkoloji servisi Doktorları tarafından kurulmuş, uzun süren tedavi süreci boyunca kanser hastası çocukların ve onların ailelerinin yanında olan, hem psikolojik hem de maddi destek veren bir vakıftır.

KAÇUV’la işbirliklerine ‘Anne Dayanışması’ adını vermişler. Buna göre Tutumluanne’de satılan her ürünün %1’i otomatik olarak Kaçuv’a bağışlanıyor. Ayrıca dileyen anneler sattıkları üründen kendilerine gelecek olan gelirin tamamını vakfa bağışlayabiliyor. Mesela evinizde yer kaplayan ya da birine vermeye kıyamadığınız bir ürünü Tutumluanne’den satıp, KAÇUV’a bağışlıyabiliyorsunuz. Bu  birçok annenin kullanacağı ve her şekilde fayda yaratan bir tercih olacaktır. Yakın zamanda bir bebek arabası sistemi 1000 TLye satılmış ve tüm geliri KAÇUV‘a bağışlanmış. Ne kadar güzel bir haber.

Kaçuv:

13 sene önce kurulmuş. Aileevi 2012 yılında İstanbul Belediyesinin katkıları ile açılmış. 14 oda var. Bu odalar için bağış kabul ediliyor. Bir yıl için kurum ya da bireyler 10220 TL bağış yaparak  bir kişilik odanın masrafı üstlenebiliyor. Anadolu tarafında yapılması planlanan aileevi için arayışlar sürüyor. Kanserle mücadele eden çocukların aileleri için çok güzel bir destek. Özellikle şehir dışından gelen aileler kalacak yer sıkıntısı yaşıyorlar.

 

Sevgili Arkadaşım Tutumlu Anne Özden ile Tutumluanne.com‘u konuştum

Bana Tutumluanne.com’u anlatır mısın, bu fikir nasıl doğdu?

Tutumluanne anne babaların ikinciel bebek ve çocuk ürünlerini alıp satabildiği online platform.  Aileler iyi durumdaki az kullanılmış ürünleri satıp, ister kendi aile ekonomilerine destek oluyor ve çocuğunun yeni ihtiyaçlarını karşılıyor, isterlerse Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’na bağışlayarak hayır işlemiş oluyor.

Fikirler genelde insanların yaşadıkları ve ihtiyaçları sonucu doğar. Siz de bir annesiniz çok iyi bilirsiniz:  minicik bir bebek getiririz dünyaya, ama bir süre sonra evler öyle bir hal alırki sanki  o küçücük bebekler sırtlarında kocaman bavullarla gelmiş gibi olur evimiz. Bu hem bebeklerin çok hızlı büyümesinden hem de anne babalar olarak bizim biraz tecrübesizliğimiz biraz da özenmemiz nedini ile çok alışveriş yapmamızdan kaynaklanır. Bunun sonucunda çoğu çok az kullanılmış ve yeni gibi kalmış eşyalarla dolar evimiz.

Aslında bizim kültürümüzde çocukların küçülenlerini etrafımıza vermek oldukça yaygın ve de bu çok güzel bir gelenek. Ancak çevremizde her zaman bu ürünlere ihtiyacı olan birilerini bulamayız, ya da vermek istediğimiz insanlar bunları istemez, oysa ki başka bir yerde başka bir annenin tam da bu ürünlere ihtiyacı vardır.

Biz de dedik ki bu ihtiyaç sahiplerini buluşturalım ama bunu düzgün ve herkesin güvende olduğu bir altyapı ile yapalım. Böylece tutumluanne doğdu.

Sitenin işleyeyişi nasıl? Neler alınıp satılabiliyor?

Sistemin hem alıcı hem satıcı açısından güvenli olmasına ama bir yandan da kullanımının anlaşılır ve basit olmasına gayret ettik. Satıcı ürünün fotoğrafını çekip,  sisteme yükler, alıcı ürünü seçer, kredi kartı bilgilerini girerek ödemeyi yapar. Yapılan ödeme tutumluanne bloke hesabında bekletilir. Satıcıya ödemenin yapıldığı ve blokede olduğu bilgisi verilir, ödemeyi takip eden 3 işgünü içinde satıcı ürünü alıcıya gönderir. Alıcı ürünü teslim aldığında sistem üzerinden onay verir ürün bedeli alıcının onayı satıcının banka hesabına aktarılır.

Tutumluanne alıcılar için de satıcılar için de güvenlidir çünkü ”Güvenli alışveriş sistemi” sayesinde satıcı, ürünü kargolamadan önce tahsilatını garanti altına almış olur. Alıcı ise, parayı ödemeden önce ürünü inceleme fırsatı bulmuş olur.

Tabi her türlü sıradışı durum sistem tarafından kurgulanmış durumda bunu detayları sitemizde mevcut.

Tutumluanne’de sadece kullanılmış ürünler satılmıyor, bazen alıp kullanmadığımız etiketi üzerinde ya da ambalajlı ürünler de olabiliyor. Bu nedenle alıcı için de satıcı için de daha anlaşılır olması için ürünlerimizi 3 kategoriye ayırdık:

Yepyeni: Ürün hiç kullanılmadı. Bu kategoride mümkünse ürünün üzerinde etiketi olmalı ya da ambalajı, garanti belgeleri muhafaza edilmiş olmalıdır.

Yeni Gibi: Ürün kullanıldı ama üzerinde kullanıldığına dair hiçbir iz yok.

İyi Durumda: Ürün kullanıldı ve üzerinde çok az ve ufak tefek izler var.

Siteden önce neler yapıyordun?

Tutumluanne’yi kurmadan önce kurumsal bankacılık yapıyordum. 15 yıl süren çok tempolu ve  stresli bir iş hayatım oldu. İşimden sıkılmamın ve başka arayışlara girmemin en büyük sebebi kuşkusuz oğlum ‘Tibet’ ama tek sebebi o dersem haksızlık yapmış olurum. Daha önce de çok sorguladım kendimi ‘Ben  acayip bir çarkın içindeyim, ne yapsam da çıksam’ dediğim çok oldu. Ancak kurumsal işlerde çalışanlar bilirler, bu tip işleri bırakmak çok da kolay değildir. Size çok şey katar, kendinizi geliştirirsiniz, maddi ve manevi konfor alanlarınız olur. Bunlardan vazgeçmek çok da kolay değildir. Ama bir yandan da mutsuz eder sizi, bir girdabın ya da kısır döngünün içinde hissedesiniz kendinizi. Sizi daha mutlu edecek bir hayat için planlar projeler yaparsınız sonra aman boşver deyip kürkçü dükkanına geri dönersiniz. En azından ben böyle yaşadım bu yılları. İşimden ayrılma kararım hem çok aniydi hem de değildi. Şekil olarak çok ani gibi gözükse de yıllardır içimde biriktirdiğim sorgulamaların bir sonucuydu aslında.  Geleceğe dair hiçbirşey planlamadan tamam buraya kadar deyip işi bıraktım.

2010 yılında anne oldum ve bundan sonra ben artık eski ben değildim.  Bana göre annelik öyle bir şey ki tüm düşünme biçimlerinizi, dünyaya bakışınızı, hayat biçiminizi herşeyi değiştiryor. İşi bırakmamdaki en büyük sebep de anneliğin getirdiği yeni düşünme biçimleri diyebilirim.

Bir anne olarak yaşadığın hangi durumlar seni böyle bir site yapmaya itti?

Bankacılıktan ayrıldıktan sonra ne yapabilirim diye çok araştırdım ve çok düşündüm. Öncelikle anne bebek konseptli bir şey yapmaya karar verdim ama yapacağım iş hem bir ihtiyacı karşılamalı hem de bugüne kadar yapılmamış bir iş olmalı ve fayda yaratmalıydı.

Bu fikir aklıma geldiğinde tamam dedim işte bu, hem faydalı hem de yapılmamış bir iş. Gelişmiş ülkelerde uygulanan benzer örnekler bana cesaret verdi ve dedim ki neden bizde de olmasın?

Umarım siz de Tutumlu Anne Özden’n fikrini beğenmişsinizdir.  Tavsiye ettiğim siteyi kullanan arkadaşlarım çok memnun kaldılar.

Özden bana üstünde çocuklarımın resminin olduğu bir kupa hediye etmişti. Severek kullanıyorum hatta instagramda resmini paylaşmıştım. 5 Hassas Anne’ye de Anneler Günü hediyesi olarak üstünde çocuklarının resmi olan bir kupa hediye etmek istiyoruz. Bunun için ufak bir yarışma yapacağız. Sizin Tutumlu Anne Kime Denir? sorusuna cevap vermenizi rica ediyoruz. Üstünde çocuklarınızın resmi olan kupayı hediye edebilmemiz için lütfen 10 Mayıs 2014 23:00’a kadar

1. tutumluanne.com/Uyelik/KayitOl adresinde Tutumluanne.com sitesine üye olun

2. Hassas Anne Facebook sayfamdaki bu fotoğrafı facebook.com/1hassasanne/photos/a.468320319894488.109708.461904047202782/712485015478016/?type=1&theater paylaşa basıp facebook sayfanızda paylaşın

3. Bu fotoğrafın facebook.com/1hassasanne/photos/a.468320319894488.109708.461904047202782/712485015478016/?type=1&theater altına Tutumlu Anne kime denir? Sorusunun cevabını yazın ve tam adınızı yazın (Bunu sadece 1 kere yapın)

 

Bu yarışmaya Facebook hesabınız ile bir kez katılabilirsiniz. Yarışmaya katılarak Hassas Anne Facebook sayfasında 06.05.2014 tarihinde paylaşılan ‘Tutumlu Anne kime denir?’’  yarışma sorusunun altına yorum yazan, gönderiyi paylaşan ve Tutumluanne.com sitesine üye olan 5 kişi ÜSTÜNDE ÇOCUĞUNUN RESMİ OLAN KUPA kazanacaktır. Kazanan takipçimiz haklarını başkasına devredemez. Yarışma 10 Mayıs 2014 saat 23:00‘a kadar devam edecektir. Kazanan isimler Hassasanne özel jürisi tarafından belirlenerek, Hassas Anne Facebook sayfasında 11 Mayıs 2014 saat 16:00’da açıklanacaktır. Kazanan kullanıcılar isimleri açıklandıktan sonra, ödül gönderimi için iletişim bilgilerini 1 hafta içerisinde Hassas Anne Facebook sayfasına özel mesaj yolu ile veya hassasanne@gmail.com a e-mal atarak iletmekle yükümlüdür. 1 hafta içerisinde iletişim bilgilerini paylaşmayan kazanan, ödül hakkını yedek talihliye devretmiş olacaktır.

 

Hassasanne.com kampanya boyunca, kampanya sonuçlarını olumsuz yönde etkileyecek şekilde haksız yollardan kazanç elde edilen işlemleri tespit etmesi durumunda, katılımcının o güne kadarki bütün katılım verilerini hiçbir uyarı yapmadan iptal etme hakkına sahiptir. Bu kişiler kazananlar listesinde yer alsalar bile yapılan incelemeler sonucunda kurallara aykırı bir işlem ya da davranışı tespit edilmesi halinde, katılımcının bütün katılım verileri silinecek ve ödül kazanma hakkı ortadan kalkacaktır. Yarışmaya katılanlar bu şartları peşinen kabul etmiş sayılırlar. Bu yarışmanın Facebook ile alakası yoktur.

 

 

 

Cevapla