Duyurular

Mükemmel değil mutlu çocuklar yetiştirelim, gerektiğinde bir uzmandan yardım alalım

2.168 kişi okudu.

Biliyorum çocuğunuz için bir pedagog yardımı almak bazı annelere sadece çok büyük sorunlarda yapılabilecek bir şeymiş gibi geliyor ama böyle düşünmeyin. Nasıl hasta olduğunda çocuk doktoruna götürüyorsak gelişimsel ve davranışsal bir sorun yaşadığında da pedagog veya uzman yardımı almalıyız. Böylece pek çok sorunun gereğinden fazla büyümesini de engelleyebiliriz. Eğer çocuğunuz kreşe ve anaokuluna gidiyorsa burada mutlaka bir pedagog çalışıyordur ve onlar da size yardımcı olabilirler. Bazen de daha uzman bir pedagogdan veya çocuk psikoloğundan yardım almanız gerekebilir.
Ben de zaman zaman kızların anaokulunun sahibi 25 yıllık pedagog Ayşe Özenç’ten yardım alıyorum. Çocukları uzun zamandır tanıdığı için sorunları çözmemiz kolaylaşıyor. İlkokul çağındaki çocuklar da rehberlik uzmanından faydalanmalılar.

Çocuğunuzda bir sorun farkettiğinizde bunu geçiştirmeyin, bazen anneler çocuklarına konduramıyorlar ve “yok benim çocuğumda bir sorun olamaz” psikolojisine girip bir şey yokmuş gibi davranıyorlar. Halbuki sorunu kabullenip hemen yardım alsalar belki de sorun büyümeden kolayca çözülecek. En önemlisi çocuğumuzu tanımak ve onu olduğu gibi kabul edebilmek.
Çocuklarımız mükemmel değil aynı bizim mükemmel olmadığımız gibi. Bunu kabul ederseniz çocuklarınızın problemlerini de görebilir ve çözebilirsiniz. Çocuklarımızın kusursuz ve mükemmel olmaları değil mutlu ve kendileriyle barışık olmaları önemli.

Cevapla