Duyurular

Konuk Yazar: Yeşil Anne Işık Kırgız Kokular ve Ev Yapımı Deodorant Tarifleri

4.430 kişi okudu.

Yeşil Anneler, Babalar…

 
Annemizin kavurduğu soğanın kokusu, dalından yeni kopmuş bir domatesin kokusu, fırından yeni çıkmış ekmek kokusu, gittiğimiz evlerin kokuları hepsi hafızamızda anılarımızı tetikler. Duygularımızı değiştirir. Ferah kokular içimizi açarken, tatlımsı kokular iştahımızı açar. 🙂
Bugünlerde bir çok dükkan’da hafızamızda yer etmek ve farklı duygular uyandırmak için havalandırma sistemlerinden kendilerine özel kokularını veriyorlar dikkat ettiniz mi ? Sadık ve memnun müşteriler yaratmak için bu teknik kullanılıyor.
Bir de kişilerin kokuları var hafızamızda yer eden, biz küçükken annemizin kullandığı parfüm, eski sevgilimizin parfümü 🙂 , belki yıllar sonra da bir yerde bu kokuyu alsak hemen hafızamız çalışıyor. Üniversite yıllarında kullandığımız bir parfüm belki bizi gençliğimize götürüyor.
 
Evet, tabii ki güzel kokmak, ya da en azından kötü kokmamak hepimizin ortak arzusu , ama bu deodorantların, anti-perspirant sticklerin, terlemeyi veya ter kokusunu önleyen ürünlerin içinde neler var? Acaba sağlığımıza zararlı mı?
 
Deodorantlarda terlemeyi önleyici antibakteriyel , triclosan gibi kanserojen içerikler , aluminyum, paraben gibi kanserojenler olabilir. Tortu oluşmaması için en yaygın EDTA kullanılır. Parfüm içinde ftalat olabilir.
 
Kokulu ürünlerin içerisinde en masumu kaliteli bir parfüm. Alkol bazı ile esans karıştırılarak yapılıyor. Parfümler için IFRA (International Fragrance Association) her yıl standartlarını yeniliyor ve büyük firmalarda bu standartlara uygun parfümler üretiyorlar. 
 
 
Peki biz ne yapacağız?

1. Önerim: 

 Karbonatlı Su
 
Bir su bardağı suya, 2 tatlı kaşığı karbonat koyup, sabahları bir pamuğu bu suya batırıp, kol altlarınızı silebilirsiniz. Bakterileri öldürür, böylece ter kokusunu engellemeye yardımcı olur.
2. Önerim: Ev Yapımı Krem Deodorant
6 Yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile 6 yemek kaşığı nişastayı yavaş yavaş karıştırarak kremsi bir yapı elde edin. 1 tatlı kaşığı karbonat veya çay ağacı yağı ekleyin ( bu kol altında ter ile çoğalan ve kokuya neden olan bakteriler için, eğer gerek yok derseniz koymayabilirsiniz), 1 tatlı kaşığı kokusunu sevdiğiniz doğal yağ ( benim favorim gül, yasemin veya lavanta yağı )
Bu karışımı küçük bir kavanozda hazırlayıp, oda sıcaklığında tutabilirsiniz. Ya da kimyasal bir roll on’un içini boşaltıp, yaptığınız karışımı doldurabilirsiniz. Buzdolabında tutarsanız daha sert ve kolay sürülür. Giyinmeden önce çok parmağınızla istediğiniz yerinize sürün ve cildinizin emmesini bekleyin ki, yağlı olduğu için giysileriniz de iz bırakmasın.
 
 

3. Önerim:

 Ev yapımı Bodysplash
Bunun için watsons ,muji gibi mağazalardan seyahat boyu bir fıs fıs ambalaj alın, ya da kimyasal bir sprey alıp içini dökebilirsiniz.
100 ml body splash için, 50 ml su ve 50 ml etil alkol (eczaneden alabilirsiniz) ve sevdiğiniz kokulu yağdan bir tatlı kaşığı karıştırıp hem bodysplash hem de isterseniz ev kokusu yapabilirsiniz.
 
 
4. Önerim: Organik Sertifikalı Ürünler
 
 BDIH, Ecocert gibi organik sertifkalı deodorantlar veya tuzdan yapılan kristal roll-onlar kullanmak.
 
Artık yaza hazırsınız, kimyasal kullanmadan da misler gibi kokabilirsiniz 🙂
 
Sevgilerimle
Yeşil Anne Işık Kırgız

 

Cevapla