Duyurular

Et/tavuk suyu hazırlamak

15.883 kişi okudu.

Lütfen katkı maddeli tavuk/et bulyonları eve sokmayın
Artık kendi et/tavuk suyunu evde yapmayan Hassas Anne yoktur sanırım ama yine de tarif vermek ve sizlerden de değişik tarifler almak isterim. Ben 10 yıldır bulyon almıyorum. Buzlukta her zaman et ve tavuk suyu bulunur. Alışınca zor gelmiyor.

ET suyu: Az etli kuzu kol veya 1 kilo dana kemik aldım. Etleri 30 dk soğuk suda tutttum suyu döktüm. Kaynayana kadar ısıttım suyunu döktüm. Böyle yapmadan içim rahat etmiyor. Siz yapmayabilirsiniz tabii. Evet belli bir vitamin kaybı oluyordur ama ne koşullarda oluyor o etler acaba? 5 litre su, biraz kereviz sapi,1/2 baş kereviz, 1 soğan, 1 havuç, yarım demet saplarıyla maydanoz ve 3 diş sarımsak iri doğrayıp ekledim. Biraz kaynattım. Biriken köpükleri alıp attım. 30 dk düdüklüde fıslattım. Düdüklü yoksa 1,5- 2 saat kısık ateşte pişirdim.

Tavuk Suyu: Bütün organik tavuğu kaynayana kadar ısıttım, suyunu döktüm. 5 litre su, biraz kereviz sapi ve yarım demet saplarıyla maydanoz ve 3 diş sarımsak iri doğrayıp ekledim. Biraz kaynattım. Biriken köpükleri alıp attım.1 saat daha pişirdim.

Süzdüm. Soğuduktan sonra buz kalıplarına koydum dondurdum. Daha sonra bunları buzdolabını poşetine alıyorum. Bazılarını da yarım kiloluk plastik kapaklı cam kaplara dondurdum. İsterseniz kağıt bardaklarla da dondurabilirsiniz. Pilav, makarna, bulgur ve çorba yapiyorum bunlarla. Afiyet olsun. Unutmayın et ve tavuk suyu lezzet katar sağlıklıdır ama çocuklarımız için en besleyici ve sağlıklı olan etin kendisidir. Mutlaka eti de yedirin. Herkesin tarifi başka olabilir, en doğrusu budur demiyorum, benimki bu.

Yorum yok

  1. Bende size yapmış olduğum tavuk paça tarifini paylaşmak istiyorum bir tavuk derisiz yıkayıp temizleyip düdüklüde haşlıyorum sonra tavu çıkarıp küçük parçacıklar halınde doğruyorum geri haşlamış oldum suyuna katıyorum tavada biraz yagda sarımsak kırmızı pul biber kimyon kekik yakıp tavumuzun üstüne döküp karıştırıyoz bu arada çok kısık ateş yakıyoruz altını ve limon sıkıyoruz 3 limon suyu ilave ediyoruz afiyet olsun denemek isteyenlere sevgiler

  2. Sevgili hassas anne

    Yaptıklarınıza ek olarak yeni öğrendiğim bilgiyi paylaşmak isterim. Kemik kaynatırken içine sizin kattıklarınız dışında 1 tatlı kaşığı sirkekoyup 6 saat kaynatınca bütün kalsiyum ortaya çıkıp tam yararlı oluyormuş. Sporcu arkadaşım bilgilendirdi.
    Sevgiler

Cevapla