Duyurular

Çocuklar İçin Zihin Gücü Bilinci ve Olumlamalar

16.245 kişi okudu.

      Gün boyu yaşadığımız her şey bilinçaltımız tarafından kaydedilir. Girdiğimiz herhangi bir binada çıktığımız katların basamak sayısını bilinçle hatırlamayabiliriz ancak bunu bilinçaltımız kaydetmiştir. Bu nasıl gerçekleşiyor dersek eğer gözlerimizde bilimsel olarak “fovea hareketleri” denilen hareketler bulunur. Bu hareketler devamlı çevremizi tarar ve aldığı bilgileri bilinçaltına atar. Bizler bilinçaltına atılan verilerin az bir kısmını hatırlarız. Burada önemli olan nokta bilinçaltına gönderilen verilerin karar verme ya da eyleme geçme aşamasında fikirlerimizi ve davranışlarımızı direkt olarak etkilemesidir. Gün içinde alınan verilerin  çok azı bilince yerleşir ve hatırlanır. Ancak her şey bilinçaltında saklanır. Bir de ‘bilince ‘ bakalım. On binlerce verinin çok azı bilinç düzeyinde kalır. Ve etkilenmelerimiz bilinçaltından gerçekleşir. Ayrıca bu durumda zihin, bilinç akışı ise zihin için insan beyninin bilinçli süreçlerinin tümüdür diyebiliriz değil mi? Zihin ise (günlük yaşamda kullanımı) düşünüş ile eşanlamlı gibidir.  Kafamızın içinde kendimiz ile özel konuşmalardır. Bu durumda sahibinden başka hiç kimsenin erişemediği özel alanımızdır. Hiç kimse bizim zihnimizi okuyamaz ve sadece ilettiklerimizi bilir.

Şimdi kısaca aktardığım bu bilgilerden sonra zihin gücümüz hakkında bir şeyler yazabilirim. Çocuklarımızın zihninden de gün içinde binlerce aktif düşünce gelir, geçer. Gelip geçen bu olumlu ya da olumsuz cümleler, düşünceler çocuğumuz tarafından bir sonraki olayda tavır sergilemek üzere kaydedilir. Daima olumlu düşünceler, olumlu tavırları getirir. Yaşanan olumsuzluk çocuğu kısa ya da uzun bir süre tepkili, mutsuz edebilir. Bunları nasıl değiştirebiliriz? Kısmen de olsa bazı şeyleri sadece konuşarak yoluna koyabiliriz. Çocuğumuzun eski kayıtları üzerine yeni kayıtlar yaparak çok şeyi değiştirebiliriz. Çocuğumuza heyecanlı bir şekilde var olan olumsuz durumu değiştirebilecek güce sahip olduğunu, bunu sadece kendi düşünceleri ve kelimeleri ile değiştirebileceğini anlatmalı, onu bu konuya teşvik etmeliyiz. İşte bu kelimelerin, cümlelerin gücüdür. Popüler söylemiyle olumlamalardır. Olumlamalar bilinçli olarak söylediğimiz pozitif düşüncelerdir tamam ama ulaşması gereken yer bilinçaltı zihnimizdir. Bilinçli zihnimiz ile bilinçaltı zihnimizi değiştirmeliyiz, bunun yollarını bulmalıyız. Olumlama tekniği çocuğumuz için basit ama güçlü bir araçtır. Bu tekniği öğrenen ve olumlu dönütlerini yaşayan çocuk bunu bir ömür boyu kullanır. Bu uygulama ile çocuğumuz farklı sonuçlanan her durumda olumlu tutum, umut ve güven sergileyecektir. Çocuklarımız kendi sihirli güçlerini keşfetsinler, bunun da tek yolu biz annelerin onlara bu tekniği öğretmesiyle başlıyor. Tabi önce kendimiz öğrenmeliyiz. Ben bu konuda bir öğretici olmak için değil, sizleri böyle bir konuya uyarıcı olmak için bu yazıyı hazırladım. Kişisel gelişim, olumlama kitapları edinebilir veya kurslarına katılabilirsiniz. Ben kişisel gelişim-iletişim kursuna katılmış, yaşam koçluğu sertifikası edinmiş bir eğitimciyim. Bulunduğunuz ilçede bu tür kursların takibini yapabilirsiniz. Bunu ertelemek, kelimelerin zihni geliştirmesi gücünden faydalanmamak hiç akıllıca olmaz. Zihin gücünü hiç hafife almayalım.

Olumlama bir tür telkindir. Başaramadığı bir konu üzerinde çocuğa ‘başaramayacağı  bir şey olmadığı’ konusunda telkin nasıl da işe yarayacaktır. Zihni değiştirmek, güven oluşturmak, telkin etmek, pozitif düşünmesini sağlamak gereklidir. İşte bu durumda olumlama cümleleri her tür ilaçtan daha elzemdir. Tabi hangi durumda ne tür olumlamalar kullanmalıyız ya da ne yapmalıyız sorularının cevabı yine biz annelerin zihnindedir aslında. Her anne çocuğunun hangi cümle telkini ile başarılı olacağını biliyorsa da genel bilinen olumlamaları yine de aşağıda sıralayacağım. Çok küçük çocukların ya da bebeklerin uyumadan önce ya da uyumaya geçiş sıralarında anneleri kulaklarına doğru olumlama cümlelerini söyleyebilirler. Ancak çocuk büyüdükçe, kelimeleri kullanma yeteneği geliştikçe artık kelimelerin sihrini kendi kendine bulmasına yardım edebiliriz.

Sizlere şöyle bir tavsiyem olabilir. Bebeğini emziren bir anneysem eğer ona hazırlayacağım genel bir olumlamayı daima tekrar ederim kulağına, büyüyene ve kendi söylemeyi devralana kadar. Bu bebeğin  ruhsal, sosyal, fiziksel, akademik v.s. yapısını oluşturacak ‘doğru’ cümlelerden oluşabilir.  Atalarımız da zaten uyku öncesi ninnilerinde uyusun da büyüsün, büyük adam olsun derlermiş değil mi?

Çocuğumuz şu cümlelerden uygun olanları harmanlayarak söyleyebilir . Ya da siz çocuğunuzun ‘o hali’ için uygun olanı seçerek söylemesini sağlayabilirsiniz. Olumlama cümleleri bir kere söyleme ile sihir oluşturmaz elbette. Bu cümleleri kullanma devamlılığı esastır. Sizler de kendi durumunuza uygun cümleler uyarlayabilirsiniz. En uygun zaman akşam uyku öncesi ve sabah uyanma sonrasıdır. Size  tavsiyem bu konuda araştırma ve çalışma içine girin. Her şey çocuklarımız için.

Bazı olumlamalar:

Benim bir sürü arkadaşım var.

Ben iyi bir arkadaşım.

Ben iyi bir oyun arkadaşıyım.

Ben iyi bir sporcuyum.

Ben yararlı, sevgi dolu bir çocuğum.

Ben iyi bir dinleyiciyim.

Benim hayal gücüm müthiştir.

Benim harika bir zihin gücüm var.

Ben çok yaratıcı bir zekaya sahibim.

Ben her şeyi yapabilirim.

Eminim  ben bunu yapabilirim!

Kendime inanıyorum.

Benim için ders çalışmak, iyi okumak, vb……..(buraya ekleyebilirsiniz) çok kolaydır, başarabilirim.

Ben gerçekten iyiyim! Benim bisiklet sürme, arkadaş edinme, matematik, vb.(……ekleyebilirsiniz) süperdir.

Ben çok şanslıyım!

Ben her zaman doğru zamanda ve  doğru yerdeyim.

Ne mutlu bana!

Ben her zaman iyi seçimler yaparım.

İyi şeyler her zaman bana gelir.

Ben iyiyim!

Yaşamımı çok seviyorum, çok eğlenceli.

Ben her zaman elimden gelenin en iyisini yaparım.

Ben eşsiz ve özelim.

 Ben sağlıklı ve güçlüyüm.

Ben çok formdayım.

Vücudum benim en iyi arkadaşım .(rahatsızlıklarda)

Kendimi çok iyi hissediyorum.

Her gün, her şekilde, ben daha iyiye gidiyorum.

Kendimi sakin ve rahat hissediyorum. (çocuk hiddetli, üzgünse eğer)

Hassas Anne Filiz Sezen

kaynak: http://www.mindpowerforchildren.com/affirm.htm

Bir yorum

  1. Sevgili Ece, bu çok önemli yazıyı paylaştığın için kendi adıma çok teşekkür ederim. Bir süredir inan bu konu üzerinde düşünüyordum ve bu yazıyı okumak benim için çok iyi oldu. Okuyan tüm annelerin değerlendirerek hayata geçirmelerini diliyorum. Sevgiler!

Cevapla