Duyurular

Tutumluanne Pedagoji Günleri 2. Seminer: Çocuğu Kardeşe Hazırlamak ve kardeşler arası ilişkiler seminer notları

5.913 kişi okudu.

www.tutumluanne.com sitesinin kurucusu Özden Pusat’ın Seminer Notları ve benim eklediklerim:

22 Şubat Cumartesi günü Hippo Parti Evi’nin evsahipliğinde Tutumluanne Pedagoji Günlerinin ikincisini gerçekleştirdik. Konumuz ‘ÇOCUĞU KARDEŞE HAZIRLAMAK VE KARDEŞLER ARASI İLİŞKİLER’ di. Mavi Aile Danışma Merkezi’nin kurucu ve yöneticisi olan değerli Uzman Pedagog Belgin Temur akademik bilgileri ve mesleki tecrübeleri ile bizi aktarırken, Sevgili Hassas Anne Ece Kumkale bize üç çocuğu ile yaşadığı tecrübeleri, henüz oğlu 21 aylıkken eve ikiz bebek gelmesi ile yaşadığı olayları ve neler yaptığını anlattı.

Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen seminerimizin katılımcıları çoğunlukla ikinci bebeğine hamile olan annelerdi. Öncelikle katılımcılar doğal olarak merak ettikleri ve endişelendikleri konuları dile getirdiler.

Çok verimli geçen, gelen annelerin çok memnun kaldığı seminerimizden önemli başlıkları aşağıda sizin için özetledik:

İkinci Çocuk Kararı. Bunu çocuğa nasıl anlatırız?

Öncelikle bu kararı birinci çocuk değil anne ve baba vermelidir. Bu kararı çocuğa yükleyemeyiz.Bu kararı önce bizim kabul etmemiz gerek. Sırf birinci çocuk istiyor diye ya da ona bir oyuncak ya da oyun arkadaşı alır gibi çocuk yapamaya karar vermek yanlıştır. “Sana kardeş istedik” bile yalnış bir mesaj. Bunun yerine “biz iki çocuklu bir aile olmaya karar verdik” denilebilir.

Annenin Duyguları

İkinici çocuğa hamile annelerin acaba birinciye ihanet mi ediyorum diye hissetmesi çok sık görülen bir duygu ancak bu konuda endişe etmemek lazım. Bu kararı öncelikle siz kabul etmelisiniz Uzun vadede bu durumu iyi yönetirseniz hayatı boyunca ikisi için de iyi bir şey olacak.  Genelde bu duygu doğumdan sonra kısa bir sürede geçiyor. Ayrıca birinci çocukta çok sık görülen ‘ben bu çocuğa yetiyor muyum?’ kaygısı ikinci çocukla beraber ortadan kalkıyor çünkü artık annenin tek bir odağı ve endişelenecek vakti olmuyor.

Çocuklar Arasında Yaş Farkı

Yaş farkı şu olsun diye birşey yok. Genelde 3’e kadar olması güzel oluyor. Kıskançlığın ve rekabetin yaşanabileceği bir dönem ve yaşandığı için daha kolay geçiyor.   Anne için daha zor olabilir ama bu şekilde çocukların birbiri ile paylaşımı çok daha fazla oluyor.

Büyük Çocuğu Hazırlamak

En sık sorulan sorulardan biri: Kardeşi olacağı haberini ona ne zaman vermeli? Gebelikle ilgili riskli dönem bitip emin olunduktan sonra yaşı kaç olursa olsun büyük çocuğa bir kardeşi olacağı anlatılmalı. Bütün hazırlık aşamalarına birinci çocuk da dahil edilmeli, sizinle doktora gelebilir, odası beraber dekore edilebilir. Büyük çocuk her zaman bu sürecin içinde olmalı. Özellikle belli bir yaşın üzerinde çocuklar annelerinin ‘yardımcısı’ olmayı çok seviyorlar.  Bebek doğduktan sonra sen benim yardımcım olacaksın, benim asistanım olacaksın denebilir. Bu hamilelik döneminden anlatılmaya başlanmalı ve doğduktan sonra da ‘bana şu bezi verir misin?’ gibi küçük yardım talepleri ile büyük çocuk sürece dahil edilmeli. Annenin hamilelik döneminde ağır kaldırma yasağı gibi bir problemi olursa büyük çocuğa ‘ sana hamileyken de ağır kaldırmadım, seni korudum, gel şimdi kardeşini beraber koruyalım’ gibi ifadeler kullanılabilir.

Doğum ve sonrası

Büyük çocucuğun kardeşinin doğduğu günü sağlıkla yaşaması çok önemli. Bu nedenle doğum sırasında mutlaka hastaneye gelmeli. Evden gidip, bir bebekle geri dönüp, ‘bak sana kardeşini getirdik’ gibi bir ifade çocuğu zorlayabilir. Hastanede anneyi ilk göreceği an annenin kendine geldiği ve rahatladı bir an olmalı, anneyi çok acılı ve ağrılı olarak görmemesi önemli, bunun dışında tüm süreçlere dahil olabilir. Sezaryen olacaksa doğumdan önce odanın süslenmesine yardım edebilir.  Doğumdan sonra babayla bebek odasındaki bebeğe baksın, mutlu anları babayla paylaşsın. Daha sonra anne bebeği ilk defa emzirdikten sonra hem bebeğin hem annenin rahatladığı zamanda odaya gelsin ve aile fotoğrafları çekilsin. Mutlu anlar aklında kalacaktır. Anne hastanede kaldığı sürece her gün anneyi görmesi çok iyi olacaktır. Eğer baba refaketçi olarak annenin yanında kalacaksa büyük çocuğun yanında ona anneden babadan sonra en yakın kim varsa (Anneanne olabilir, bakıcı olabilir vs) o kalmalı.

Büyük çocuğa hediye alınacaksa, “Annene ve ben sana abi olma hediyesi aldık” denilsin. Hediye bebkten geldi gibi yapılmasın. Çocuk o küçücük bebeğin hediye getiremeyeceğini bilir.

Doğumdan sonra anne küçük çocukla ilgileniyorsa, baba da büyük çocukla ilgilenmeli. Özellikle ilk 1 ay büyük çocuk yalnız bırakılmamalı. 1 aydan sonra yavaş yavaş yalnız kalabilir. 

Büyük çocuğun yeni geleni kıskanması

Burada en önemli konu annenin duyguları çünkü çocuklar annelerinin duygularını hissederler. Bu yüzden anne ‘çocuğumu ihmal mi ediyorum’ ya da ‘çocuğuma ihanet mi ediyorum’ gibi endişelere kapılırsa bu durumu zorlaştırabilir. Öncelikle anne bunları düşünmemeli ve bu baskıyı üstünden atmalı.

Büyük çocuğun bozulması, üzülmesi, içene kapanması çok normal. Bunlar için endişelenmek yerine bunu kabul edip, bu duyguları anlamak ve duygularını ortaya çıkarmasına izin vermek gerekiyor. Çocuklarımızı psikolojik olarak da çok stril büyütmemeliyiz: Yani aman üzülmesin, kırılmasın diyerek onların gerçekten yaşaması gereken duygularının önüne set çekmiş oluyoruz. En önemli konulardan biri de büyük çocuğun ihtiyaçlarının karşılanmaya devam etmesi (özellikle psikolojik ihtiyaçlarının). Büyük çocuk hangi yaştaysa çocuğun o yaşa ait psikolojik ihtiyaçlarını bilmek ve buna göre hareket etmek çok önemli. (Bunun için seminer sırasında Belgin Hanım Epsilon Yayınları’ndan ‘Çocuğunuzu Büyütürken Sizi Neler Bekler’ kitabını önerdi.)

İnsani doğal duygular var; rekabet, korku, kızgınlık olmasın istiyoruz ama bunlar normal bunu kabul edelim. Nasıl başedeceğiniz öğrensin onları hayata hazırlamalıyız. İyi seyirci olmak ve dinlemek gerekiyor. Farklı huylar çıkabilir. Yaşaması zor bir dönem ama anne- baba devreye giriyor ve atlatılıyor.

Eğer büyük çocukda ‘Regresyon’ yani Psikolojik geri dönüş olursa, bebekçe davranmaya başlarsa bu ‘ben duygu ile başedemiyorum’ sinyalidir. Bu durumda büyük çocuğa daha yakın ilgi ve alaka gösterilmelidir. Huy değiştirmeleri daha önce yapmadığı şeyleri yapmaya başlaması, küsmesi ‘ben tedirginim ve kendimi ifade edemiyorum’ demektir. Bu durumda aynı şekilde çocuğa ilgi ve alaka gösterilerek duygularını ifade etmesini sağlamak önemlidir. Resim bu açıdan çok iyi bir yöntemdir, çocuklar duygularını resim yaparak daha kolay ifade edebilirler. Bunun dışında kardeş gelmesi ile ilgili kitaplar alınabilir, bunları beraber okurken duygularını ifade etmesi sağlanabilir. Eğer bebek gibi davranmaya başladıysa bunu oyun haline getirin. Bebekçilik oynayın sonra bitince şimdi yeniden 5 yaş oldun deyin mesela.

Anne biriyle ilgilenirken baba da diğeriyle ilgilensein büyük tek kalmasın. Bu özellikle ilk 1 ay önemli. Ama bebeği de ihmal etmeyin. Ay ne süper oldu kardeşin oldu gibi laflar etmeyin normal karşılayın bu durumu abartmayın. O da normal karşılar böylelikle.

Kardeş İlişkileri

Kardeşler arası kavga genelde anneyi ya da daha başka bir büyüğü işin içine çekmek ve dikkat çekmek için bir yöntemdir. Çocuk dünyasında kavga olması için bunu bir seyircinin görmesi gerekir. Burada anne zarar görene ilgi göstermeli. Eğer zarar verene ilgi gösterirse(yani ona kızarsa), o çocuk zaten ilgi görmek için yaptığı için bunu tekrarlamaya devam eder. Küçük çocuk kendini ifade etmeye başlayana kadar da büyük çocukla yalnız bırakılmamalı, mutlaka bir büyük gözetiminde olmalıdırlar.

Kavga çözümlemelerinde çocuğa soru sorulmalı ve ‘sosyal muhakeme’ devreye sokulmalıdır. ‘Peki sence burada ne yapmalıydın?’ ‘Bunu abinden/kardeşinden nasıl istemeliydin?’ gibi.

Kardeş kıskançlığı önlenemez ve çok normal bir duygudur. Kıskançlığın hasete dönmemesi için her çocuğun anne ve babanın sevgisini ve ilgisini yeterince görmesi gerekmektedir. Her çocuğun güçlü ve zayıf yanları vardır ve anne-baba her çocuğun ayrı ayrı güçlü yanları ön plana çıkarmalıdır.

İkinci çocuğu gözüm yemiyor ya ikinci zor olursa?

Genellikle kolay büyüyen bebekler anneler nedeniyle öyle büyüyor istisnalar hariç. Anneye çok bakıyor. İlk çocuğunuz kolaysa ikincinin de kolay bir bebek olma ihtimali yüksek.

Eşim ikinciyi istemiyor

İlkiyle ilişkisi iiyse genellikle sorun olmaz. Karı-koca ilişkisi çok önemli ona iyi bakmak ve korumak lazım.

www.makarnalutfen.com da seminere katılan Hassas Annelere tam buğday unundan yapılmış sebzeli makarnalarından hediye etti. Çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca katılan Hassas Annelere Ben bir Hassas Anneyim magneti ve kitap ayracı hediye ettik.

  

Tutumlu Anne Özden Ve Hassas Anne Ece

kaynak: www.tutumluanne.com

Yorum yok

  1. Benim 25 aylik oğlum 1 aylık kızım var oglum kardesine vuruyor ilk once opup sonra vuruyor elini ayagini cekistiriyo odasında rahat vermiyo uykusunda birden vurup uyandiriyo bu yüzden kizim surekli kucagimda uyuyo ne yapmaliyim? Ece hanim surekli kucakta bir cocuk hic birsey yapamıyorum bana yardim edin:((

Cevapla