Duyurular

Konuk Yazar: İngilizce Öğretmeni Süheyla Batmaca Evde Yabancı Dil kazanımı ve Aileler

5.396 kişi okudu.

Globalleşen dünyada İngilizcenin yeri ve önemi malumunuz. Artık bir yabancı dil zaten dünya çapında her çocuğun bir şekilde maruz kaldığı ve öğrendiği bir dil ve ikinci hatta üçüncü yabancı diller önem kazanırken biz acaba aileler olarak çocuğumuzun birinci yabancı dili edinmesinde ya da öğrenmesinde ona nasıl katkıda bulunabiliriz?

Dil edinimi, bir dili ana dil standartlarında bilmek ve kullanmaktır. Dil öğrenimi ise, sonradan gelen ve öğrenme yoluyla kazanılan bilgiler bütünüdür. Çocuğumuzun yabancı bir dili edinmesini istiyorsak 3 Aylıktan itibaren (henüz daha bir bebekken) onu yabancı dile maruz bırakmamız gerekmektedir. Yabancı bir bakıcı, aile bireyi, dile yatkınlık düzeyi yüksek olan bir yakınımız bu bağlamda ilk danışacağımız kişiler olacaktır. Bebek günde en az 2 saat yabancı dil konuşan bireyle birebir iletişim içinde olmalıdır. Eğer amacımız dili edindirmekten ziyade yatkınlığını arttırmak, çocuğun başka bir dilde kendini güvenini arttırmak, dilde üretkenlik kazanmasını sağlamak aynı zamanda da eğitim müfredatımıza çocuğumuzu hazırlamaksa,  evde ebeveynler olarak yapabileceğimiz birçok aktivite mevcuttur. Haydi gelin bu aktiviteler nelerdir hep beraber bakalım!

Çocuğunuzla birlikte İngilizce çocuk şarkıları dinleyin. Arada bir aklınıza geldikçe değil, belli bir rutin dahilinde yapın bu aktiviteyi. Uykuya dalış öncesi olabilir mesela. Beyin uykuda dinlenilen şarkının sözlerini tekrarlayacaktır ve kelimeler kalıcı hafızaya daha çabuk yerleşecektir. Şarkıları cd formatında büyük mağazalardan satın alabileceğiniz gibi internetten de dinleyebilirsiniz. (http://www.britishcouncil.org/kids.htm)

 

Beraber şarkı söylemeye çalışın. Dinlediğiniz şarkıları beraber söylemeye çalışın. Çocuğunuz bu yolla farkında olmadan birçok kelime ve kalıp öğrenecektir. Şarkıları hareketlerle destekleyin, hareketler sözlerinde akılda kalmasına yardımcı olacaktır. Aşağıda birkaç örnek bulabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=FrsM9WggCdo

http://www.youtube.com/watch?v=7_mol6B9z00

http://www.youtube.com/watch?v=O2MFducncsg

http://www.youtube.com/watch?v=Us-TVg40ExM

 

Her 6 haftada bir tema belirleyin ve o tema dahilinde planladığınız kazanımları gerçekleştirin.İlk 6 haftamız hayvanlar olsun mesela. Çocuğunuzun yaşı ve yeterliliği oranında hayvanlarla ilgili resimli görseller hazırlayın ,okuma biliyorsa altına İngilizcesini de yazın. Kelimeleri sırayla gösterip her kelime ile ilgili anlaşılır cümleler kurun. Kurduğunuz cümleler  ona ders çalıştırır gibi değil oyun oynar gibi  yansıtılmalı çocuğunuza ve ortamı olabildiğince doğal bir ortam haline getirin hayvanat bahçesine götürün, orada onunla konuşmaya devam edin. Çocuğunuz dediğiniz şeyi anlamasa da vazgeçmeyin emin olun beyninde güzel bir yerde birikiyor olacak tüm o cümleler. İngilizce konuşurken kararlı olun anlamadı diye ASLA ana dile dönmeyin. Zamanınız bittiğinde gerekirse anadilinde de açıklamalar yapabilirsiniz.( Anlattığınız şeylerin Türkçesini anlaması için değil, Hayvanları sevme ve koruma konusunda eksik bilgisi kalmaması için.) Kazanılan hedef kelimelerinizle oyunlar yaratın( twister, tabuu ,boyama, kesme biçme aktiviteleri, görseller hazırlama, kuklalar yapıp onları konuşturma, tombala tarzı kelime çekme oyunları, üç boyutlu maketler hazırlayıp bunları İngilizce olarak tanıtabilme)Ve 6 hafta sonunda evinizde bir sergi kurun. Çocuğunuzun tüm arkadaşlarını ve aile bireylerini davet edip çocuğunuzun sunum yapmasını, arkadaşlarına da öğretmesini keyifle izleyin!

Çizgi Film ve Topluma faydalı bireyler olmakla ilgili İngilizce Videolar izletin. Çocuklar en çok eğlenirken öğrenir bunu unutmamalıyız. Çocuklar görsel zekalarını kullanarak kelime ve kalıpları daha çabuk hafızalarına alabilirler. Görsel olarak onlara zengin bir İngilizce içerik programı hazırlamalıyız evde. İzlenecek aylık filmleri, gösterim günlerini evimizin ortak anons noktası olan bir alana asarak çocuklarımızı önceden bilgilendirmeliyiz.

Son olarak birkaç önemli nokta üzerinde durarak yazımı bitirmek istiyorum. Çocuğunuza İngilizce öğretmeyi planlıyorsanız sistematik ve tutarlı olmalısınız. Tıpkı okullarda olduğu gibi bir planınız, çizelgeniz olmalı ve adım adım plan doğrultusunda ilerlemelisiniz. ‘Bu ay hiçbir şey  yapmadık ama önceki ay çok çalıştık’ gibi bir anlayış ASLA benimsememeliyiz. Çocuklarımıza İngilizceyi sevdirerek öğretmeye çalışmak en önemli çıkış noktamız olmalı. İngilizce bilmeyen aileler de tabi ki İngilizce bilen aile bireylerinden yardım talep etmeli. Çocuğunuzun beyninde yabancı dil kazanımı adına en ufak bir alan bile açabildiyseniz ne mutlu sizlere. Unutmayın ki ‘BAŞARI ASLA TESADÜF DEĞİLDİR’ Sevgiyle ve ilgiyle kalın…

 

Süheyla Batmaca

İngilizce Öğretmeni

Mürüvvet Evyap Schools

(shylaa26   instagram)

 

 

Cevapla