Duyurular

Üreterosel nedir? Yeşil Anne Işık bebeğinin hastalığını ve ameliyatını anlatıyor

17.048 kişi okudu.

Kızım yarın 15:00’da üreterosel ameliyatı olacak. Ben de bu bahane ile hem size bu hastalık hakkında bilgi vereyim hem de iyi dileklerinizi ve dualarınızı isteyeyim diye düşündüm.

Üreterosel anne karnında , ultrason ile tespit edilebilen, doğuşsal bir bozukluk. Belirli bir sebebi yok, hücreler oluşurken bazı DNA’ların yanlış bağlanması sebebi ile oluyor demişti doktorumuz. Çok yakın takip gerektiriyor ve doğumdan sonra da iyi bir bakım istiyor.
 
 
Üreterosel Nedir?
Üreter: Böbrekten idrar kesesine inen yoldur. Üreterosel ise, bu yolun mesane ile birleşim yerinde, üreter mukozasından oluşan ve mesane içine sarkan bir kese oluşmasıdır. Mesaneye idrar akımını güçleştirdiği gibi, mesaneden idrar çıkışına da engel olabilir.
Üreterosel belirtileri nelerdir?
Anne karnında iken tespit edilir. Bebeğin idrarını yapmasını güçleştirebilir veya tamamen engelleyebilir. Doğum sonrasında ise idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak ateş, halsizlik, huzursuzluk, idrar yapma güçlüğü görülebilir.
Üreterosel tanısı nasıl konulur?
Anne karnında iken ultrasonografi ile tespit edilebilir. 
Üreterosel tedavisi nedir?
Cerrahidir. Üreterosel çıkarılır ve üreterin mesaneye girdiği bölge yeniden yapılandırılır.
Benim bebeğimde üreterosel olduğu, 20 haftalık hamileyken yapılan ultrasonda anlaşıldı. En önemli belirtisi bebek idrar yapmakta zorlandığı için anne karnındaki amniyoz sıvısının azalması. Bu andan itibaren her hafta hem böbreklerde yapılamayan idrardan dolayı şişme var mı, hem de amniyoz sıvısı bebeğin gelişebilmesi için yeterli mi diye İstanbul Tıp Fakültesi Çapa hastanesine Prof .Atıl Yüksel’e kontrole gittim. Ve aynı gün Çapa’da Çocuk Ürolojisi Prof.Dr. Orhan Ziylan’ın üroloji konseyine girdim. Bu şekilde yakın kontrol ile 30 haftaya kadar geldik. Bebeğim bu süreçte hiç çiş yapmadı , idrar kesesi ve böbrekleri gitgide şişti. 30.haftada amniyoz sıvısının çok azalması ve kalp atışlarının yavaşlaması sebebi ile acil doğuma alındı. Doğar doğmaz yoğun bakıma alınarak sonda takıldı, ve idrar boşaltıldı. Birkaç gün sonra da Orhan hoca, idrar yollarından dikişsiz girerek, idrar kesesini tıkayan üreteroseli kesti, idrarın içinden akmasını sağladı. Bir süre daha yoğun bakımda kaldı, beslenmeye ve kilo alımına başlayınca taburcu olduk. Ve bir yaşına ulaştıktan sonra da idrar kesesine açık ameliyatla müdahale ederek, üreteroseli alacak ve idrar kesesini yeniden yapılandıracağız demişti. Bu zamana kadar 3 kez idrar yolu enfeksiyonu geçirdi, koruyucu antibiyotik kullandık. İdrar yolu enfeksiyonu ateş yapmadan önce iştahsızlık ve kusma yapıyor. Bu sebeple bebek susuz kalabilir, çok tehlikeli. Kusan bebeğinizi hemen doktora götürün. Anneler hamilelik ve sonrasında bebeklerinin rutin kontrollerini aksatmasınlar. Son iki haftada her gün sabah akşam NST’ye girdim. Eğer bu denli yakın takip etmesek Allah korusun bebeğimi kaybedebilirdik. Yarınki ameliyat ile de inşallah düzelecek ve sağlığına kavuşacak. Eğer çevrenizde amniyoz sıvısı az olan hamile varsa, mutlaka böbrek ve mesane için detaylı ultrasonografiye girsin.
Tuana yarın ameliyat olacak, hepinizden dualarınızı bekliyor,  İnşallah haftaya iyi haberler ile görüşmek üzere,
 

Sevgiler
Not: Tuana ameliyatını oldu, çalışmayan böbreği alındı ve şu anda çok şükür iyi.
 
Yeşil Anne

 

13 yorum

 1. ALLAH acil şifalar versin , dualarım minik Tuanayla bir an önce sağlığına kavuşsun inş…

 2. Rabbim Şifalar versin İnşallah.

 3. Allah’ım acil şifalar versin inşallah…

 4. Allah yardimciniz olsun benim de bebegimde ayni hastalik mevcut ameliyatin sonucu hakkinda bilgi verirseniz sevinirim

 5. Benim kizimda da. 1cmlik bi kist goruldu.ureterden doktor mr cekilmesi gerekiyor dedi.mr dan sonra belli olacak.izmirde nefroloji uzmani yada cocuk cerrahisi uzmani var mi bildigimiz.rabbim yavrularimizi korusun.
  Acaba tel.nonu vermeniz mumkun mu esim gorusse sizle bi kac tavsiyenize ihtiyacimiz.
  Yazi icin ayrica tesekkurler..allah razi olsun

 6. Mehmet ay beyefendi benim oğlumda da up darlık vardı. Nefroloji alanında izmirde en iyi isim sevgi mir. Özel muayenehanesi var. Benim oğlumun ameliyatını ankarada serdar tekgul yaptı alanında bir numara. Bana faceden ulaşabilirsiniz

 7. Hasanin annesi hanimefendi biraz daha detayli bilgi verir misnz ameliyat konusnda.ben aydindayim.

 8. merhaba
  Bilgilendirme icin tesekkur ederiz..
  Allah saglikla ameliyattan cikmasini nasip etsin kuzunun..sizlerede o cikana kadar ve bakim surecinde saglik moral guc versin insallah..
  İyi haberlerinizi de gormek umuduyla ..
  Saygilarimla

Cevapla