Duyurular

Paça biz ve çocuklarımız için çok faydalı

3.153 kişi okudu.

Paça çok faydalı. Eşim konferans için geçen Salı bir haftalığına Teksas’a gitti, 3 kuzuyla yanlız kaldık. dün de anneannem ve dayım bize kalmaya geldiler. Ninenin farkı bu oluyor gelirken paça getirmişler. Bildiğiniz gibi paça hem biz hem çocuklar için çok faydalı ama bazen çorba olarak içmeyebilirler. Biz de paça çorbası yaptık kendimize, suyundan pilav yaptık sonra cocuklara pilavı verirken icine minik minik paçaları kesip koydum ve sorduklarında tavuk dedim. Resimde paça az görünüyor ama çoğunu altlara koydum (sakladım) Biraz da yoğurt koyunca hepsini yediler. Paçayı yediremiyorsanız da en kotu ihtimalle suyunu pilavlara ve corbalarına katın. Suyunu çıkarıp dondurabilirsinz de buz kalıplarında. Bunlar benim buzluğumda hep bulunur. Önce soğuyunca buz kalıplarına döküyor ve donduruyorum sonra da  buzdolabı poşetlerine koyuyorum. Çorbalara ve pilavlara eklersiniz. Gerçekten çok faydalı.

Anneannem şöyle yaptı:

Kasaptan temizlenmiş bir şekilde 12 tane paça almış. Bunları yıkadık ve maşayla ocakta kıllarını uzaktan tutup yaktık ama etini yakmadık, kıllar eliyle silince gitti. Sonra iyice yıkadık, bir taşım kaynattık o suyu döktük. Ben bunu tavuk için de yaparım. Sonra düdüklüye koyduk paçaları, doldurduk suyu 2 diş sarımsak attık düdüklüde pişirdik. Süper oldu. Bizim için de sos olarak 4 diş sarımsak ve sirke 🙂

Paçayı herkes sevmez ama lütfen siz sevmiyorsunuz diye çocuklarınızı paçanın faydalarından mahrum etmeyin. Bu herşey için geçerli. kendi yemediğimiz sağlıklı yemekleri ve gıdaları da mutlaka çocuklarımıza tattıralım. Belki de sevecekler ama siz yapmaya alışkın olmadığınız için bunların faydasından mahrum kalıyorlar. Siz de yeni yemeklere ve tadlara açık olun derim.

Daha önce Yeşil Anne Işık Kırgız da harika bir paça çorbası tarifi yazmıştı, işte burada  Oğlunun kolu kırıldığı için bu çorbadan sık sık içmek zorunda kalmıştı.

Cevapla