Duyurular

Konuk Yazar: Yeşil Anne 12 Hormon Bozucu Kimyasal ve Korunma Yolları!

4.431 kişi okudu.

Sevgili Anneler;

Bir yılda , vucudunuza ortalama 2 kg kimyasal aldığınızı biliyor musunuz?
Sabah uyanıp yüzümüzü yıkadığımız sabun ve hatta klorlu su ile başlayıp, gece yatarken dişlerimizi fırçaladığımız macuna kadar geçen tüm gün tükettiğiniz gıdalar, kozmetikler, hava kirliliği, kimyasal deterjanlar ve kişisel temizlik malzemelerini düşünün…
Vucudumuz bu zararlı kimyasalların bazılarını atmaya uğraşıyor, alerjilerle tepki gösteriyor. Bazılarını ise tanımlayamıyor ve hormon olarak algılıyor. Bu sebeple bir çok istenmeyen hastalık günümüzde artmış durumda . Bazıları hormonların üretimini artırıyor, bazıları hormonları taklit ediyor. Böylece organlarımızın çalışması bozuluyor ve vucudumuzdaki hücreler ölmeye başlıyor… 
Bu bozucuların en tehlikeli ve en çok karşımıza çıkan 12sinin listesi , Amerikan Çevre Koruma Örgütü EWG tarafından yayınlandı. Ben de sizin için özetledim ve Türkçeye çevirdim. 
 
 
Orjinal belge için tıklayın: 
 
BPA 
BPA ,ostrojeni taklit ediyor. Üreme sorunları, obezite, erken ergenlik ve kalp hastalığı, meme ve diğer kanser türleri ile bağlantılı olduğu ABD hukumeti ve testlere göre kanıtlanmıştır. Amerikan Çevre Örgütü’nün bir araştırmasına göre Amerikalıların yüzde 93’ü vücutlarında BPA var! Bizde kaç bilinmiyor.
Nasıl Korunalım: Konserve kullanmayın, 7 numaralı plastiklerden kaçının. Taze yiyecekler, dondurulmuş gıdalar ve cam,çelik gibi saklama kapları kullanın. Plastik kullanmaya mecbur kaldığınız damacana su gibi yerlerde BPA’sız olan şişeleri tercih edin. 
Dioksin 
Dioksinler bir çok üretim sürecinde ortaya çıkar. Kimyasalların ortaya çıkardığı bir zehirdir. Gıda süreçlerinde ve Kimyasal deterjanların sudaki klor ile birleşmesi sonucunda açığa çıkar. Dioksinler hem erkek hem de kadın cinsiyet hormonun oluşma şeklini bozabilir. Doğurganlığı bozar. Son araştırmalar anne karnındaki bebekler dioksin geçtiğini göstermektedir. Dioksinlerin kanserojen olduğu kanıtlanmıştır, bağışıklık sistemini etkiler ve vucutta çok uzun süre kalır! 
Nasıl Korunalım ? Kimyasal deterjan kullanmayın, hayvansal gıdaları daha az tüketerek sebze tüketimini arttırın.
 
Atrazine 
Tarım ilaçlarında kullanılır. ABD’de en çok mısır bitkisinde kullanılır. Bu sebeple fruktoz,glikoz şurupları içeren gıdalarda olabilir. Atrazine’in meme tümörleri, erken ergenlik ve prostat iltihabı ile bağlantılı olduğu bazı araştırmalar ile gösterilmiştir. Ayrıca Atrazine alan erkek kurbağaların, dişileştiği ve yumurtladığı görülmüştür. 
Nasıl Korunalım? Organik ve doğal ürünler tercih edin. Tarım ilaçları kullanılan ürünleri tercih etmeyin, paketli gıdaları kullanmayın.
Ftalatlar 
Ftalatlar, vucudumuzdaki yaşlanan hücreleri öldüren sistemi etkiliyor. Bir gunde 50 milyar hücremizin ölmesi normal ancak daha erken ölmesi ve daha çok adette ölmesi erken ergenlik, yaşlanma ve doğum kusurlarına sebep olabiliyor. 
Nasıl Korunalım? Plastik kap kullanmayalım, su arıtma cihazı alalım, yada cam damacana tercih edelim. PVC’den üretilen hiçbir madde kullanmayalım. Çocukların oyuncaklarında, kırtasiye ve okul malzemelerinde olabilir. Ayrıca sentetik parfümler gizli ftalat kaynakları olabilir. Mis kokulu parfümler, oda kokuları, kremler, yumuşatıcılardan kaçının. 
Perklorat 
Evet bu hayat koşullarında hepimizin hıza ve enerjiye ihtiyacı var ama bunu kim roket yakıtı yiyerek yapmak ister ? Perklorat, roket ve uçak yakıtında ki bir bileşen ve su ile hayvanların sütlerini kirletiyor. Perklorat vucudumuza girdiğinde, tiroid hormonlarımızın ihtiyacı olan iyotu taklit ediyor ve vücüdümüzun hormonal yapısını, metabolizma hızını bozuyor. Bebeklerde organ ve beyin gelişimini de bozabiliyor.  
Nasıl Korunalım? İçme suyunuzu bir arıtma cihazı ile hazırlayın. İyotlu tuz arada tüketin.
 
Yangın geciktirici 
Anne sütü ve kutup ayılarının ortak bir özelliği varsa, maalesef cevap her ikisinde de yangın geciktiricilerden bulunması. PBDEs olarak bilinen bu inanılmaz kalıcı kimyasallar, dünya çapında insanları ve yaban hayatı kirletiyor. Bu kimyasallar vücudumuzda tiroid hormonlarını taklit eder ve onların aktivitesini bozabilir. Diğer önemli sağlık etkileri arasında, düşük IQ’ya yol açması vardır. 
Nasıl Korunalım? Yanmayı geciktirici kullanılmış kumaş, halı ve mobilyalardan korunmak neredeyse imkansız. Ama arada yapabileceğiniz birkaç şey şunlardır: toksik yüklü ev tozunu süpürmek için bir HEPA veya su filtreli bir elektrik süpürgesi kullanın.
Kurşun 
Kurşunun, özellikle çocuklar için, zehirli olduğu bilinmektedir. Kurşun vücutta hemen her organ sistemine zarar verir ve kalıcı beyin hasarı ,düşük, erken doğum, yüksek tansiyon, böbrek hasarı ve sinir sistemi işitme sorunları gibi bir çok hastalık yapabilir. 
Araştırmalar ayrıca, vücudun büyük stres sistemini düzenleyen hormon sinyalini bozabileceğini göstermiştir. Hayatımızda istediğimizden daha fazla stres var, neden arttıralım? Bu stres sistemi, yüksek kan basıncı, diyabet, anksiyete ve depresyon ile de alakalıdır.
Nasıl Korunalım? Eski kurşun içeren boyalarınız varsa kazıtıp temizletip, düşük VOC içerikli ,su ve reçine bazlı yeni boyalar yaptırın. İçme suyunuza su filtresi taktırın. 
 
Arsenik 
Arsenik içme sularında yükselebilir. Eğer yeterince yerseniz, arsenik sizi öldürür. Küçük miktarlarda ise cilt, mesane ve akciğer kanserine neden olabilir . Özellikle, vücudumuzun şeker ve karbonhidrat işleyen glukokortikoid sistemde normal hormon çalışmasını engelleyebilir. Bu sizin için ne anlama geliyor? Glukokortikoid sistemini bozarak kilo artışı / kaybı, protein israfı , insülin direnci , osteoporoz, büyüme geriliği ve yüksek kan basıncı ile bağlantılı olmuştur.
Nasıl Korunalım? Arsenik seviyelerini azaltan su filtresi kullanın. 
Cıva 
Dikkat: sağlıklı diye yediğiniz balıklar ve suşi civa içerebilir. Civa zehirlenme yapabilir ve hamile kadınlarda bebek beyinin gelişmesine engeldir. 
Nasıl Korunalım? Temiz denizlerin balıklarını tercih edin, dip balıkları değil yüzeyde yüzen nispeten küçük balıklar tercih edin. 
Perfluorlu kimyasalları (PFC ve PFOA) 
Yapışmaz tava yapmak için kullanılan kimyasallardır. PFOA dünya da ve insan vucudunda bozunmaz, sonsuza kadar kalır. Amerikan halkının vucudunun % 99’unda olduğu tahmin edilmektedir. Şu an tavalarda kullanımı yasaklanmıştır ancak maalesef dünya üstünde yok olmayacaktır. Su emmeyen, kirlenmeyen kumaşlarda kullanılmaktadır. PFOA’ya maruz kalmak, sperm kalitesi, düşük doğum ağırlığı, böbrek hastalığı, tiroid hastalığı ve yüksek kolesterol ile bağlantılı olmuştur . 
Nasıl Korunalım? Giyim, mobilya ve halı üzerinde olabilir, su emmeyen , kir tutmayan kumaş tercih etmeyin. 
Organofasfat pestisitler 
Naziler’in 2. Dünya Savaşı sırasında , kimyasal silahlar için büyük miktarlarda ürettiği nörotoksik organofosfat bileşikleri neyse hiç kullanılmadı. Savaş bittikten sonra, Amerikalı bilim adamları, böceklerin sinir sistemlerini hedef alan böcek ilaçları için aynı kimyayı kullandı.. Beyin gelişimi, davranış ve fertilite üzerine etkileri bilinen bu madde, maalesef hala bugun kullanılıyor. 
Nasıl Korunalım? İlaçsız, doğal ve organik ürünler satın alın ve ya en güzeli kendiniz üretin. 
Glikol Eterler 
Bu madde, boyalar, temizlik ürünleri, fren hidroliği, deterjan ve kozmetikte yaygın olarak kullanılan çözücülerdir. Avrupa Birliği, bu kimyasalların bazılarının “doğurganlığa veya doğmamış çocuğa zarar verebilir.” Olduğunu söylüyor. Ve glikol etere maruz kalan çocukların önemli ölçüde daha fazla astım ve alerji yaşadığını belirtiyor. 
Nasıl Korunalım? Sağlıklı, Doğal Temizlik ürünleri kullanın. 
 
Sevgilerimle;
 
Yeşil Anne

Cevapla