Duyurular

Hassas Annelere özel indirimler devam ediyor!

2.392 kişi okudu.

 

Sevgili Arkadaşım Yeşil Anne Işık Kırgız Hassas Annelere 10 TL indirim yapıyor. ww.yesilanne.com dan bitkisel temizlik ürünleri aldığınızda öderken hediye çeki yerine hassasanne yazın 50 TL alışverişte 10 TL daha az ödeyin. Her alışverişle birlikte ‘Ben bir Hassas Anneyim’ magneti de siparişinizle birlikte size gelecek. Ürünler gerçekten harika ve kimyasal kalıntı bırakmıyor. Ben de artık sadece Mom’s Green bitkisel ürünlerini kullanıyorum ve içim rahat.

Çevre Mühendisi Yeşil Anne Işık Kırgız’ın en son yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanmalı? Hangi Deterjan Kullanılmalı?

Bebekler ,ilk doğduğunda vücudunu zararlı etkilerden koruyan, yararlı mikroorganizmaların oluşturduğu cilt florası yoktur. Cilt Ph’ı erişkin  insanda 5.5 iken bebeklerde 6.8’dir. Aynı zamanda deriyi örten keratin tabakası da bebeklerde tam gelişmemiştir. Bu sebeple, erişkin insanlardan daha fazla mikroplara ve kimyasallara karşı hassastır. Bebek cildinin erişkin cildine göre 3 kat daha fazla emici olduğu araştırmalar ile görülmüştür.
Çocuklarımız için birbirinden güzel kıyafetler alırız. Ama önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu da, elbiselerinin yıkanması.Bebeklikten itibaren hassas ciltlerinin zarar görmemesi, kimyasallar ile tahriş olması için aşağıdaki önerilerimi değerlendirebilirsiniz:
 
Bebeğimize kullandığımız ürünlere dikkat edelim…
 
Bebek cildine temas eden giysilerin yıkanması, ısı derecesi ekstra dikkat gerektirdiği gibi, deterjan seçimi, cilt kremleri, şampuanlar, yumuşatıcılar, giysiler ve bebek bezleri, ıslak mendiller dahi özenle seçilmelidir. 
Astım, saman nezlesi, alerjik cilt döküntüleri aile bireylerinde, yakın akrabalarda var ise bu bebeğin alerjik bir yapıya sahip olma olasılığı belirgin yüksektir. Eğer kullanıma dikkat edilmez ise zamanla giysiler, şampuanlar, bebek bakım kremleri, bezler, kimyasal deterjanlar ile  bebek egzaması, sık pişikler, ciltte kızarıklıklar oluşabilir, bebeğin hassas alerjik yapısını tetikleyebilir. 
Yeni doğanın cildi ile başlayan hassasiyet, çocuğunuz ergenliğe girene kadar devam edebilir.
Bebek giysilerini kullanmadan önce dikkat!
Bebeğimizin giysileri pamuklu, yumuşak ve doğal kumaşlardan yapılmış olmalı. Rahatça hareket etmelerini sağlamalı, yeterince geniş olmalı ve dolaşımı engellememeli. Çorapları da yumuşak ve rahat bir bollukta olmalı. Giysi alırken, kol, yaka ve bel ağızlarının sert olmamasına ve çıtçıt, düğme gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda tüylü kıyafetler olmamasına da özen gösterin. Çünkü bebekler buldukları şeyleri ağızlarına götürüler ve tüyler boğazına kaçabilir.  Bebekler için tulum ve pijamaların karın kısmından açılmasına özen gösterin. Böylece bez değiştirme işini daha pratik ve sağlıklı olarak yapabilirsiniz. Bebekler  için ilk etapta yeni doğmuş bebek giysilerini fazla almayın, hemen büyüyorlar 🙂 İlk günler için birkaç parçayla yetinip 3-6 aya göre olanlardan daha fazla alabilirsiniz. Aldığınız cicili bicili kıyafetlerin üç- dört ay sonra olmadığını görmek sizi de üzmesin.
Güvenlik açısından düğme ya da uzun ipli giysiler yerine çıtçıtlı ve sade olanları, yıkanınca sarkmayan, çekmeyen, boya vermeyen kaliteli ürünleri, kullanılan boya maddesinin bebeğinizde alerji yapma olasılığı olacağından Eko-Tex standart 100 belgeli ürünleri tercih etmelisiniz. Bu standart, insan ekolojisi açısından şüpheli zararlı maddelerin analizlerini içermekte ve sınır değerler öngörmektedir. Bir tekstil ürününün, standartta belirtilen şartları yerine getirmesi durumunda başvuru sahibine “Confidence in textiles passed for harmful substances according to Eko-tex standart 100” (Tekstillerde Güven Öko-tex 100 Standardına göre zararlı madde içermez) yazısı bulunan etiketi kullanma hakkı verilmektedir. Eko-Teks etiketi uluslararası güvenilirliği ifade eden bir ekolojik kalite markasıdır. Aşağıdaki gibi bir logo görmelisiniz:
 
 
Ya da Global organic sertifikası:
Giysiler üzerinde metal ve sert plastik tercih edilmemelidir. Çin malı kıyafetlerde kanserojen maddeler bulunabileceği göz ardı edilmemelidir.
Bebek giysilerini ne ile yıkamalıyız ne ile yıkamamalıyız? 
Yıkama için kullanılan kimyasal deterjanlar ve  parfümleri erişkinler için dahi alerjik olabiliyor iken bebek ve çocuklarda bu risk çok daha fazladır. Ayrıca bebeklik döneminde kullanılan bu kimyasal maddelerin, yıllar sonra alerjik olma riskini arttırdığını gösteren bilimsel çalışmalar vardır. Bu nedenle sabun, çamaşır suyu, yumuşatıcı, ağartıcı maddeler ve cilt tahrişleri yapan parfümlerden kaçınmak gerekiyor.
Yeni anne ve babaların çoğunluğu bebeklerinin giysilerini yıkamak için özel deterjanlar kullanıyor, bu tercihi yaparken üzerinde bebek resmi olmasına değil, içeriğinde zararlı kimyasallar olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer ki ailede alerji, hassas cilt öyküsü, bebekte egzama, temas dermatiti gibi sağlık problemleri varsa çok daha hassas olmalısınız. 
Bazı deterjanlar ve yumuşatıcılar güzel bebek kokuları ihtiva eder. Bu koku seçenekleri de ailelere cazip gelmektedir. Ancak koku verici olarak kullanılan kimyasallar alerji,astım, egzema ,döküntü gibi bir çok hastalığı tetikleyebilir. Çünkü adı bebek deterjanı da olsa, içeriğindeki kimyasallar diğer deterjanlardan farklı değildir. Bebeğinizin çamaşırlarına tutunur ve durulanmaz. Çamaşır makinesinde kimyasal deterjan kullanarak yıkadığınız giysileri durulamak için 8 ton suya ihtiyaç vardır. Bu sebeple doğal,kalıntı bırakmayan çamaşır temizleyici ve yumuşatıcı ürünlerini tercih etmelisiniz.
 
Bebek ve çocuk giysileri kirli sepetindeki en kirli giysilerdir. Bebeklikten itibaren mama,meyve suyu,süt lekeleri ile çıkması zor olan kusmuk ve dışkı lekelerini içerir. Bebeğimiz büyüyüp sosyalleştikçe, çocukluk evresine geçtikçe buna her türlü yemek lekesinin yanında, toz,çamur, çimen, boya lekeleri de eklenir. Deterjanın tek başına yeterli olmadığı durumlarda, leke çıkarıcı ve çamaşır suyu kullanımına ihtiyaç duymaya başlar. Bu ürünler çamaşırlarınız da kalır ve sudaki klorla bileşerek son derece zehirli ve kanserojen olan kloroform oluşturur. Çocuğunuzun cildi tarafından emilir. Leke çıkarıcı olarak da doğal leke çıkarıcıları tercih etmelisiniz.
 
Sıvı deterjan ve leke çıkarıcılar daha kolay çözünür, çamaşırların içine daha rahat işler , bu nedenle temizleme etkinliği, toz deterjanlara oranla daha fazladır.
 
 
                      
Kaç derece de yıkamalıyız ki mikroplar gitsin?
Giysileriniz baktığınızda tertemiz görünebilir. Ama bu tam temizlendiği anlamına gelmez. 45°C sıcaklık üstünde yıkamalarda dahi yaşayabilen bakteriler vardır.
Isı derecesi arttıkça giysilerin solma, boyama, çekme ihtimali arttığı gibi, mikropların yok edilme olasılığı da artar. 60°C sıcaklık çoğu zararlı mikropların gitmesi için uygundur. 60°C ‘nin üzerindeki yıkama dereceleri pamuklular dışındaki çamaşırlar için sadece zarar anlamına gelir.
Artık çağımızın gün geçtikçe artan hastalığı, hava kirliliği, sağlıksız katkı maddesi içeren besinler yanında aşırı hijyenin tetiklediği alerjidir. Temiz olmasına özen gösterdiğimiz giysiler kadar bebek ve çocuklarımızın maruz kaldığı kimyasallardan korumaya da özen göstermeliyiz.
 
Yıkanan giysileri kurutmakta yıkamak kadar önemlidir!
Yıkanırken temizlenen tozlar, kimyasallar ve bakteriler kurutma esnasında yeniden çamaşırlara bulaşabilir.
Kıyafetleri kurutmak için açık hava en uygundur ancak gerek kirli, soğuk, nemli hava gerekse balkonu uygun olmayan bahçesiz evlerde bu her zaman mümkün olmadığından kurutma makineleri de kullanılabilir. 
 
Yıkanan giysileri mutlaka yazın açık havada , güneş gören bir yerde kurutun. Güneş ışınları bazı bakterilerin yok olmasına yardım eder. 
 
Çamaşırları kuruduktan sonra ütülemelisiniz. Ütü sağladığı yüksek ısı nedeniyle hijyenik etkiyi artırır.
 
Benim de ikinci bebeğim prematüre olduğu için çok zorluk çektim bu konuda. Ve sonunda beni girişimci yaptı bu sıkıntılar. 🙂  
Mom’s Green Bitkisel Çamaşır Temizleyiciler’ini çocukların sağlığını korumak için tamamen bitkisel içeriklerle ürettim. Kimyasal içermiyor ve çamaşırları temizlerken kalıntı bırakmıyor. Tüm aileniz için güvenle , içiniz rahat kullanabilirsiniz.Hindistan cevizi yağı ve palm yağından elde edilen köpürütücü aktifler içermektedir.
 
 
 
Sevgilerimle;
Yeşil Anne

Cevapla