Duyurular

Arkadaşım Elif'in epiduralli sezaryen doğumuna girdim. Hoşgeldin cici oğlum Ata Emir

7.241 kişi okudu.

Bugün canım arkadaşım Elif’in epiduralli sezaryen doğumuna girdim, bu kendi üç doğumumla birlikte girdiğim 7. doğumdu. Benim ilk doğumum normal doğumdu, diğer iki doğumum zorunlu sezaryendi. Amerika’da iki arkadaşımın normal doğumuna girdim. Türkiye’de de yakın arkadaşımın suda normal doğumuna girdim. Hepsi birbirinden güzeldi. 7 kere doğuma tanıklık ettiğim için çok şanslıyım.
Doğum nasıl olursa olsun muhteşem bir şey! Yeni bir yaşamın başlayışına tanıklık ettim, bu bana harika bir enerji verdi ve beni çok mutlu etti. Ata Emir’e Maşallah

Elif’in oğlu Selman Can oğlum Alper’in sınıf arkadaşı ve 7 yaşında. Elif de benin can dostum. Aslında Elif hikayesini yazacak ama anlatmadan duramayacağım. Elif bu hamileliğini tam 20 haftalık hamileyken öğrendi. Belirtisi olmadığı için hamileliğini anlamamış. 4 ay yaşayabildi hamileliği 🙂

İşte ameliyathaneye giderken eşine veda ediyor Elif. Eşi doğuma girmek istemedi.

Doğuma Elif’in kardeşi Selin ve ben girdik. Ben fotoğrafçı kontenjanından girdim. Resimleri iphone 4S ile çektim

Elif’in sırtına epidural takılırken biz dışarda bekledik. Sezaryen başlarken bizi içeri aldılar. Elif’in kardeşi Selin Elif’in yanında duru ben de bebeğin resimlerini çektim.  Ben de iki kere epiduralli sezaryen oldum ama tabii arada perde olduğu için kesilme anını bebeğin çıkışını görmemiştim. İnanılmaz bir görüntüydü. Kes kes bitmedi sonra da elle yırtıldı. Gözlerime inanamadım. Sonra o minik kafa göründü. Hop diye çıkıverdi Ata Emir! Çok çok harikaydı. Annesine gösterdiler. Sezaryen olacaksa bence gerçekten epiduralli olmak bayılmamak ve bebeğini ilk defa kendin görmek çok daha iyi bir seçim. Tabii ki olabiliyorsa en güzeli normal doğum.

 

Daha sonra yakışıklıyı silmek için bakım yerine aldılar. Hemen ağlamadı biraz nazlandı. Sırtını ovdular, ayağını gıdıkladılar, boruyla suları aldılar sonunda bastı çığlığı da rahatladık. Sonra da susmak bilmedi annesinin yanına gidip kokusunu alana kadar…

 

En sonunda minik şapkamızı da taktık, annemizin koynuna gitmeye hazırız.

Annemiz hem heyecanlı hem mutlu hem endişeli hem herşey…

İşte buluşma anı. Kelimeler yetersiz kalıyor

Daha sonra bebişimizi bebek odasına götürdüler, ben de yanından ayrılmadım beraber gittik. Tabii içeri almadılar. Camın arkasından izledik.  Ben hemen Eminönünden aldığım malzemelerle hastane odasını süsledim. Elif sade olmasını ve fazla şatafatlı olmamasını tercih ettiğini söyledi, ben de arkadaşımın hoşuna gidecek şekilde süsledim. Kapıya 10 metre tül gitti. Aslında yatak ayağına da alsaydım iyi olurdu. bence 20 metre tül almak iyi olur. Yanınızda makas, şeffaf koli bandı, oyun hamuru gibi yapışkan olarak kullanılan put-it, çengelli iğne bulundurun. Malzemeleri Eminönü’nde kurukahveci Mehmet efendi’nin sokağından aldım. Orada pek çok böyle malzeme satan yer var. Mutlaka pazarlık edin. Süslü sepet, 10 metre tül, 2 tane köpükten süs, hatıra defteri, süslü kalem, bayrak süsü, nazar boncuğu şeklinde köpükten süs aldım. 115 Tl filan tuttu 85 TLye herşeyi aldım.  Renkli köpükten adını yazacaktım kapıya ama E ve A harfleri hiçbir dükkanda kalmamıştı olmadı. Belki internetten bulabilirsiniz. Balon almadım çünkü çok patlıyorlar ve tam emzirirken balon patlarsa bunun bebeğin emzirmesinde olumsuz etkisi olabilir.  Daha sonra bu süslerle evi süslersiniz ve mevlüdünde de kullanırsınız. İsteyenler için içine çikolata koyulabilecek patik, biberon, önlük şeklinde küçük şekerlikler de vardı ama onları mevlüdünde yapmayı tercih ediyor Elif’ciğim.

 

Ziyarete gelenlerin duygularını yazması için eğlenceli bir hatıra defteri de aldım ve böyle bir köşe hazırladım. Bunlar harika birer hatıra olacak. Yanında süslü kalemi bile var.

 

 

Ata Emir’in abisi Selman Can ve babası ile tanışması

Abi ve kardeş elele

Maşallah Ata Emir hemen emmeye başladı, Annesini üzmeyecek gibi. Bol sütler diliyorum, abisi gibi o da 2,5 sene anne sütü alsın inşallah. Hastaneye mama verilmeyeceğini söylediler. 2-3 güne annenin sütleri de gelir inşallah.

 

Ebelik de güzel olmuştu çıkarmasam mı? Tombik ebe, zar zor sığdım bu kıyafetlere ama değdi 🙂

Doğuma katıldığım için artık Ata Emir‘in de cici annesiyim. Canım cici oğlum Allah seni analı-babalı sağlıkla mutlulukla büyütsün. Annene de bol sütler ve kolaylık dilerim. İyi ki doğdun.

2 yorum

  1. Allah analı babalı büyütsün:) sende çok güzel ebe olmuşsun:)

Cevapla