Duyurular

Kordon Kanı Saklama

2.934 kişi okudu.

Hassas Anne Çisel:
Ece hanım merhaba
Sayfanızdan çok güzel şeyler öğrendim bugüne kadar emeğiniz fikriniz özveriniz için çok teşekkürler.
Minik Elif’in haberini okuyunca çok üzüldüm. Allah cennetlerde kavuştursun ailesiyle.
Ne zamandır aklımda olan birşeyi paylaşma gereği duydum son zamanlarda yapılan ilik nakli çağrıları… İlik naklinin önemi tartışılamaz ancak ben Türkiye’de kordan kanı dondurma ve kök hücre çalışmalarının neredeyse hiç bilinmediğini üzülerek farkediyorum.
Bilim ve teknolojinin altın çağında hala milyonlarca olasılık arasından bir umut arıyoruz.
Benim kordon kanı konusuyla tek bağlantım Nisan 2013’te doğan kızımın kordon kanını dondurmuş olmam aklınıza yanlış birşey gelmesin lütfen. Bu konuyu arastırırken Yurtdışında bankaların devlet tarafından desteklendiğini aileye sorulduğunu istemeyen ailenin kordon kanına devlet tarafından el konulduğunu ve ihtiyaç halinde tedavi olarak başka hastalar için kullanıldığını ögrendim. Kök hücrenin neredeyse tüm kalıtsal hastalıklara çözüm olabileceğini ilik kanseri konusunda kesin çözüme ulaşılabileceğini öğrendim. Artık organ nakli yerine kök hücrenizden evladınıza yeni bir kalp bile yapılabileceğini öğrendim.

Maddi durumu kötü bir aile değiliz ama öyle cok varlıklı bir aile de değiliz. Ben çocuğuma 2- 3 bin liralık bir puset almak yerine onun hayatını bir umut bile olsa garanti altına almak istedim. 2500 gibi bir bedelle herkes bu işlemi yaptırabilir ancak bence önemli olan yaygınlaşması geniş kitlelere hitap ederek hem özelde daha uygun hale gelmesi hem de toplumun isteği sayesinde devlet kanalıyla bu mucizevi çareyi bir hizmet haline getirmesi.

Bana ne işe yarayacak diyenlere tek cevabım vardı hala da arkasındayım çocuğumun başına bir şey geldiğinde trilyonları harcamaya razıyım demek yerine önlemimi alıcam dedim.
Bu konu hakkında bildiklerinizi paylaşır burdan pek çok anneye ışık olursanız güzel olur diye düşündüm.
Teşekkür ederim.

 

Fotoğraf kaynakhttp://topnews.co.uk/214464-banked-umbilical-cord-blood-save-lives

Cevapla