Duyurular

Konuk Yazar: Yeşil Anne Evimizin havasını nasıl temizleyebiliriz?

6.717 kişi okudu.

Sevgili Anneler;

Kış geldi çattı diyebiliriz artık 🙂 Haberler’de kar görüntüleri yer almaya başladı. Kaloriferleri açtık, camları kapattık. Amerikan Çevre Örgütü’nün araştırmasına göre, kışın evimizin havası dışarıdan 5 kat daha kirli!Evimizdeki zehirli gazlar, kısa dönemde göz, burun ve boğazda yanma, baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler, uzun dönemde alerji, astım, kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklara sebep olabiliyorlar.

 

Peki evimizin havasını nasıl temiz tutabiliriz?

İşte evimizdeki 7 kirletici kaynağı:

1. Duvarlardaki Boyalar,ve Kağıtlar

Duvarlarınızdaki boyalar VOC diye tabir edilen, uçucu organic bileşenler içerir, ve evinizin havasına zehirli bileşenler bırakır. Boya satın alırken üzerinde düşük VOC seviyesi yazan su bazlı boyaları tercih etmelisiniz.

 
 
 
Duvar kağıtları yapıştırıldığı tutkal sebebi ile ve odayı hava aldırmadığı için sağlıksızdır. Çocuklarımızın odasını renklerine cici bicilerine aldanıp kağıt kaplamayalım.
 
2. Ocak’tan Çıkan Tam Yanmamış Gazlar
 
Yemek pişirirken tam yanma sağlanmayan doğal gaz ve karbonmonoksit havaya karışır, yemek yaparken mutfak camınızı açın.
 
3. Kimyasal Ürünler
 
Deterjanlar,oda kokuları, çamaşır suyu, böcek ilaçları, deodorantlar ,ayakabı cilaları, kuru temizlemeden gelen giysiler ve daha bir çok ev eşyası evimize 55.000 adetten fazla çeşitte kimyasal bırakıyor. Kimyasal ürünleri doğal olanları ile değiştirin.
 
 

 

4. Ayakkabılar’daki Kanserojenler

Gün boyu dışarıda gezdiğimiz ayakkabılar, asfaltan araba egzoslarından bulaşan zehirleri evimize taşır. Ayakkabıları dışarıda çıkarıp, hemen dolaba kaldıralım.

 
 
 
 
 
5. Mobilyalardan Çıkan Formaldehit
Masif ve doğal olmayan mobilyalar bir çok kimyasal ile üretilmekte, ve bu maddeleri 5 yıl boyunca evinize geri vermektedir. Çocuk ve bebek odaları , yatak odaları için mutlaka masif ve doğal cilalı ürünler tercih edin. Yada alabiliyorsanız bir tanıdığınızdan kullanılmış bebek yatağı ,odası alın. 
 
 
 
6. Akar Böcekler
 
Klima, halı, yoprgan yastık, koltuk gibi ortamlarda bolca bulunan akar böcekler solunum sisteminizi rahatsız eder, alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Klima filtrenizi her yıl değiştirin. Halıları, koltukları, su filtreli süpürgeler ile temizleyin ve yorganlarınızı havalandırın.
 
 
7. Sigara Dumanı
 

 

Evinizde sigara içilmesine müsade etmeyin. Gelen misafirleriniz içinde bu kural geçerli olsun. Sigara fare zehirinden arseniğe kadar her türlü zehiri içeriyor.

 

Kirli havayı , doğal ürünler kullanarak, evinizi her gün 10 dakika havalandırarak ve yeşil bitkiler edinerek temizleyebilirsiniz.

Bitkilerle ilgili olarak sadece ‘havadaki karbondioksiti alıp dışarıya oksijen verirler’ diye biliriz. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar, bitkilerin sadece karbondioksit değil birçok zehirli maddeyi emerek ortam temizliği yaptığını ortaya koyuyor.

Amerikan Uzay Araştırmaları Kurumu’nun (NASA) bitkiler üzerinde yaptığı bir araştırma, havaya karışan zararlı kimyasallardan doğal yollarla kurtulabileceğimizi ortaya koydu. NASA, iki yıl boyunca doksan bitki üzerinde araştırma yaparak bunlardan 15′inin bu zararlı kimyasalları emdiğini buldu.

Bu bitkiler, aloe-vera, bambu, areka, kauçuk, benjamin, deve tabanı çeşitleri, dracaena çeşitleri, barış çiçeği, paşa kılıcı, İngiliz sarmaşığı, potos sarmaşığı, salon eğreltisi ve kurdele çiçeği.

 

 

Bitkiler, 24 saatte yüzde 87 oranında havadaki kiri yok edebilir. Etkin sonuç için bitkilerin boyunun en azından 15 cm kadar olması gerekiyor.

Sizde bu kış evinizde temiz bir nefes almak için evinizi kimyasallardan arındırın ve çiçeklerle donatın 🙂

Sevgilerimle

Yeşil Anne

ww.yesilanne.com

fotoğraf kaynak: Çilek mobilya, fisher-price,

Cevapla