Duyurular

Değişmek zor ama imkansız değil

2.950 kişi okudu.

Bir Hassas Anne yazıyor:
Şu an belki bana kızacaksınız biliyorum ama 4.5 yaşında oğluma ben problemlerimden dolayı artık hiç zaman ayırmıyor, onunla oyun oynamıyor onun neler hissettiğini önemsemiyorum ona sesimi yükseltiyorum, kızıyorum, eleştiriyorum bunları yapmamam lazım biliyorum ama bu durumumu kendi psikolojimi oğlum için bile olsa yapamıyorum eşimle olan problemlerim kendi ailemle olan ve birebir kendimle olan problemlerimi aşamıyorum aslında yardım edin dediğimde bana neler söyleyip yapacağınız yorumları da biliyorum ama olmuyor düzelemiyorum, çok üzüyor bu durum beni çok yaralıyor.
Bu gün akşam eşim eve geldiğinde oğlum “baba hiç işe gitmesen olmaz mı” demiş eşim de “neden” dediğinde “Annem benimle hiç ilgilenmiyor benimle oynamıyor, beni dinlemiyor ve kızıyor” demiş ne yapmalıyım bilmiyorum! insanların eşimin beni içine soktugu durumdan oğlum çok yaralanıyor ama yapamıyorum ben hiç bir şey. Üzgünüm ama artık hiç Hassas Anne değilim…

Cevabım:
Daha ne desin çocuk? Bakın hepimiz zor günler geçiriyoruz. Kendiniz için de yapamadıklarınızı yapmalısınız. Sonra çok çekersiniz her ilgisizliğin her eleştirmenin bağırmanın da bir etkisi olacak ve bu size sorun olarak dönecek. Ne diyebilirim ki siz ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Eşinizi suçlamayı bırakın derim o sizi ne duruma soksa da siz anne olarak görevlerinizi ihmal etme hakkına sahip değilsiniz.

Şöyle bir silkelenin kendinize gelin hayatınızı değiştirmeye çalışın. Oturun ne değişiklikler yapmak istediğinizi yazın ve uygulamaya çalışın 2014te. Bir de bence gitmiyorsa iyi bir anaokuluna çocuğunuzu tam zamanlı yazdırın. Zaten ilgilenemiyorsunuz bari çocuk arkadaşlarıyla oynasın ve bir şeyler öğrensin okulda. Siz de biraz kendinizi toparlarsınız. En azından akşamları ve haftasonları oğlunuzla kaliteli zaman geçirirsiniz. Kendinize de bakın ve salmayın kendinizi. Hayata tutunun. Siz önce kendi içinizde mutlu ve güvenli olmalısınız ki çocuğunuza da bunu yansıtın. Eşim ailem demeyin bana lütfen herşey sizde bitiyor. Olaylar olur ama bundan ne kadar etkilendiğinizi siz belirlersiniz. Aynı olay başka başka insanların başına gelir ama herkes farklı tepki verir ve farklı etkilenir. Ne olduğu önemli değil yazmamışsınız ama sorun bu değil siz kendi içinizde mutlu olmalısınız kendi kendinizi yememelisiniz ve kendinize olumlu telkinler yapmalısınız. Ben iyiyim bunu aşabilirim ve mutlu olabilirim demelisiniz. Şu anda mutsuzluğunuzun bir nedeni de anneliğinizle ilgili duyduğunuz suçluluk duygusu ve pişmanlık. Doğru davranışları yaptığınızda bunlar da bitecek ve herşey yoluna girmeye başlayacak.

Bakın bu çocuğun karakterini ruh sağlığını siz şekillendiriyorsunuz şu anda ve bununla hem o hem siz yaşayacaksınız ömür boyu. Bunu unutmayın. Lütfen bana kızmayın ama dost acı söyler. Değişmeye çalışın. Sevgiler

Cevapla