Duyurular

Çocuklukta kalp sorunları iyi takip edilmeli

2.107 kişi okudu.

Hassas Anne Şeyda:

Hiç beklemediğimiz bir anda mucizevi bir şekilde hamile olduğumu öğrendim. Sevinçten havalara uçtuk her ay düzenli kontrollerimizi yaptırdık doktorumuz herşeyin normal olduğunu söyledi oğluşumuzu kucağımıza aldık konrolleri yapıldı herşey normal. Emme problemi yasamaya başladık başı boncuk boncuk terliyordu daha kırkının içinde elleriyle beni itiyordu emmek istemiyordu. Her türlü emme pozisyonları denedik bacaklarımın arasına sıkıştırıp düz bir şekilde sadece 6 ayına kadar biraz da zorla emzirdim.

3 aylık olduğu zaman rutin kontrollerinde kalbinde üfürüm olduğunu öğrendik. Doktorumuz üniversitede çocuk kardiyoloğunun olduğunu söyledi ve bizi oraya yönlendirdi. Ocak ayının başıydı biz sıraya girdik ve dinleme muayenesi yapıldı, oradaki doktorlar önemli bir şey olmadığını ama belirli bir ücret karşılığında doç.dr muayene olup ekoya girebileceğini söyledi.Eko için de normal beklersek mayıs ayına randevu verebileceklerini söylediler biz iyi ki beklememişiz zaten ameliyatımız mayıs ayında oldu. Doc.Dr ücret karşılığında muayene olmaya karar verdik.d Doktor bana ayrıntılı bir şey anlatmadı ama eşime 3te 1 yaşama şansının olduğunu söylemiş eşim yıkılmış tabii kimse bana bir şey anlatmıyor. Bizi acil olarak hastaneye yatırdılar ilaç tedavisinden birkaç gün sonra taburcu olduk bizi böylelikle bir kaç ay oyaladılar bir kaç ay sonra verdikleri ilaç kusturmaya başladı ve yeniden hastanede yattık serumlar falan ayrıca oğlumda idrar yollarında hiç bir şey yokken küçücük bebeğe sırf deneme yapmak için sonda taktılar bağırta bağırta ve peşine idrar yolu enfeksiyonu oldu biz çok sinirlendik ve hastaneden çıktık Kendi çocuk doktorumuz da bu duruma çok kızdı hiç bir şeyi yokken enfeksiyon kaptı ve peşine 10 tane iğne olmak zorunda kaldi. Aslında başta yapmamız gereken şeyi geç de olsa yaptık ve İzmir’e gittik. Oradaki muayenede diğer doktora göre farklı şeyler söylendi ben o zaman öğrendim durumunu ve dünya başıma yıkıldı. Kalbine giden aort damarında daralma olduğu bu yüzden vücudunda tansiyon dengesizliği yaptığını (bacakları hep soğuktu tansiyon düşüklüğü vardı bacaklarında üst tarafında da tansiyon yüksekliği vardı sürekli sıcak ve terliyordu) bu yüzden ameliyat olmazsa beyin kanaması geçirebileceğini söylediler.
Ayrıca kapakçıkta normal insana göre 1 tane yonca eksik ve küçük bir üfürümü var dediler bizim için çok zor günlerdi. Ameliyat için mayıs ayına gün verdiler ameliyat günü geldi bu arada 8 aylık olmuştu oğlum. Bize rutin de olsa kağıt imzalattılar masada kalabilir kabul ediyor musunuz diye tabii ki imzalamak zorundaydık mecburduk. Kucağımda uyutup kollarımın arasından aldılar bebeğimi ve 2 saat ameliyat sürdü zaman geçmek bilmedi. Çok şükür ki iyi haberini aldık akşama doğru uyanınca beni yanına aldılar ve 8 aylık dersiniz küçücük bebek bana küsmüştü. Hastane döneminden sonra çok iyi bakılması gerekiyordu enfeksiyon kapmaması için baktık da çok şükür düzeldi. Eşim asker olduğu için Diyarbakır’a tayinimiz çıktı. Her 6 ayda bir kontrollerimiz var.

Size de buradan tavsiyem lütfen küçük şehirlerde imkanınızda varsa önemli hastalıklar için vakit kaybetmeyin. Biz üşenmeden Diyarbakır’dan İzmir’e uçakla gidip 6 ayda bir kontrollerimizi yaptırıyoruz akıllandık artık her doktora güvenmiyoruz. Şu anda oğlum 7 yaşında tekrarlama riski tabii ki var ama biz düzenli kontrollerimizi yaptırıyoruz. İnşallah Allahım bize bir daha yaşatmaz. Oğlum psikolojik yönden çok zorluklar çekti doğduğundan beri canı acıyor. Gittiğimiz pedagog 8-10 aylık dönemin çok önemli olduğunu anneye tam bağlandığı dönemde istemeden de olsa canının acıdığını ve bu yüzden problemler yaşayabileceğimizi söyledi uzun bir süre yaşadık da. İnsanlara güven sorunu var korkuları var pedagogumuz sizin sayenizde iyi bir noktaya gelmiş ilgilenmeyen aile olsa çoktan yerlerdeydi dedi biz ona hiç bir zaman yalan söylemeyiz arada bize bile inanmaz iyi olsunda bunları da atlatacağız inşallah. Şu anda 3 aylık hamileyim keşke oğlumun hamileliğinde de bu bilgiye sahip olsaydık 18-20 haftalık dönemde hamilelikte eko kontrolunun yapılması gerekiyormuş. Şimdiki hamileliğim için 18-20 haftanın gelmesini bekliyorum iyi haberler almak için doktorumuzun bize söylediği kardeşte risk oranının 9 katına kadar çıkabileceği. Şu anda onun korkusunu yaşıyorum inşallah ne oğluşumda ne de yeni doğacak bebeğimde bir daha zor günler geçirmeyiz. Lütfen siz de ihmal etmeyin ve iyi bir doktora gidin ve mutlaka hamilelikte kontrol yaptırın.

Cevapla