Duyurular

Yoksa çocuğum uyurgezer mi?

4.384 kişi okudu.

Hassas Annemiz Bahar:

İyi pazarlar oncelikle. Çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi misali sizin yaşadığınız onca deneyimden örnek aldığım ve dip not düştüğüm onca şey var ki anlatamam size. Gene bir konuda size ve diger annelerimize sormak istiyorum. Duru 3,5 yaşında ve şimdiye kadar koyduğum yerde uyuyan bir cocuktu hep taaa ki 1 hafta öncesine kadar…
Resimde gördüğünüz gibi gece uyanıp halının üzerinde yatıyor. Hemen sol tarafında bizim yatak odası var eger gelmek istese diyelim yanımıza gelebilir. Acaba uyur gezer mi yoksa benim kızım? Kendi başına veya cocuğunun başına gelen var mı acaba?
Bu arada bu gece oraya yatarken kafasını hemen arkasindaki mermere çarptı sesi duyup uyandım hemen. Eğer farketmezsem sabaha kadar öyle kalıyor ve o vurmaya canı yandı ama uyanmadı.  Allah korusun daha tehlikeli birsey olur diye korkuyorum 🙁

Cevap:
Aman çok dikkat et kilitlesen mi acaba odasının kapısını? Alışkanlık olmasın nasıl çözülür acaba? Bir gece uyumasan ve gizlice takip etsen neler oluyor çok iyi olur. Hasta olduklarında nasıl uyumuyoruz öyle yaparsın.

Çok ilginç dur soralım Hassas Anneler yaşayan var mı?

Yorum yok

  1. Biraz once uyurgezerlikle ilgili yazilari okudum. Kiziniz uyurgezer olmayabilir ama gene de ogrendiklerimi aktarayim. Aslinda cok da ender olan bir durum degilmis, cocuklarin %15’i bir kesilde bunu yasiyormus (surekli ya da bir defaya mahsus). Genelde uykuya daldiktan 1-2 saat sonra, REM uykusuna gecmeden onceki en derin uyku halinde oluyor. Ates bu olayi tetikleyebiliyormus.

    Uyurgezer bir cocuk, gozleri tamamen acik ve uyanik gorunebiliyor ve hatta karsisindakiyle konusabiliyor bile. Ama soyledikleri anladilmaz ve anlamsiz oluyor. Cok sIk rastlanan bir diger sey de evin icinde nereye gittigini bilmeden gezip olmadik ve alakasiz yetlerde uykularina devam etmeleri.

    Cocugunuzu bu durunda gorurseniz uyandirmayin ve yavasca elinden tutup yatagina geri goturun. Sabah kalktiginda hatirlamayacaktir, bu olaydan bahsetmeyin ona. Bahsederseniz urkup, uyumaktan korkabilir. Cocugunuzun odasinda takilip dusebilecegi seyleri ortadan kaldirin, kapi ve camlari da kitleyin.

    http://www.babycenter.com/0_sleepwalking_7579.bc

  2. benim oglumda 5 yaşında başladı 7 yaşına kadar sürdü şimdi artık gece öyle şeyler yapmiyormerak etmeyin geçici ama çok dikkat edin benim oğlum mutfaga bile girer ordan kepçe bile alirdi ortalikta tehlikeli bir şey birakmayin…..

  3. benımkızım 3 yasında yatagından kendı ınmeye basladıgından dogru hergece yapıyo gece uyandıgımda onu odanın herhangı bıyerınde bulabılıyorum ben yatagına yatırıyorum o kalkıp tekrar yere yatıyo ve tekrar yatagına yatırmak ıcın aldıgımda aglıyo uyur gezer oldugunu dusunmedım ama 🙁

Cevapla