Duyurular

İlk nakli olan Elif'in durumu kötüleşti, dualarımızdasın minik prenses

4.642 kişi okudu.

Daha önce size ilik nakli olan Elif prensesten bahsetmiştim. Hatta kan vermeniz için resmini paylaşmıştım. Gülşah kardeşi Elif’in durumunu bu yazısında anlatmıştı bize. Bugün ablasından mesaj geldi, ne yazık ki durumu kötüleşmiş ve yoğun bakımdaymış. Çok mutsuzum ama iyi düşünmek istiyorum. O kadar çok mücadele verdi ki kazanması gerek. Dualarımız Elif ile

Sevgili Gülşah’ın mesajı:

Ece hanım merhaba, ben Gülşah Akça. Daha önce Elifimin fanconi apilastik anemi hastalığının sürecini anlatmıştım. Son yazdıklarımda herşeyin iyiye gittiğini iliğin tutmak üzere oldugunu ifade etmiştim. Şimdi ise durum çok zorlaştı. İlik nakli sonrasında taburcu edildik, 10 gün kadar benim evimde 3 gün kadarda annemin evinde kaldıktan sonra gittiğimiz 3. rutin kontrolde Elifimi tekrar hastaneye yatırdılar. Çünkü ters giden birşeyler vardı. Uygulanan tedavi sonrasında ilik tuttu fakat elifimin bazı organları iliği kabul etmekte zorlandı. Bunu size şöyle bir örnekle açıklayayım. Örneğin 6 fertten oluşan bi aileniz var. Yıllar boyunca eşinizle çocuklarınızla aynı evde yaşıyorsunuz. ve bir gün bir yabancı gelip evinize yerleşmek istiyor,bunu ne kadar kabullenebilirsiniz? İlik de aynı böyle bişey.

 

Elifimin tüm organları iliğe uyum sağlarken bağırsakları iliği kabul etmedi. Makatından kanamalar başladı durdurulamıyordu bir türlü. O kadar çok kanaması oluyordu ki bağırsakları makatından dışarı çıkıyordu kanama esnasında. Yoğun bir ilaç tedavisi başladı. Kanama durdurulmak isterken uygulanan ilaçlar karaciğer ve böbreklere zarar verdi . Zarar verilen organları iyileştirmek isterken bu sefer kanaması daha da çok arttı. Sürekli trombosit ve kan takviyesi yapılıyordu günde 1 hatta 2 kez kan temizleme işlemi yapılıyordu. Böbreklerinde üre meydana geldi. Prof. Dr. Gülyüz Hanım Elif’in diyalize bağlanması için Bezmialem Tıp Fakültesine transfer etmek istedi.  Hastane ile bağlantı kuruldu ve boş yatak olmamasından dolayı red cevabı geldi. Bunun üzerine Çapa Tıp Fakültesine götürüldü Elif. 1 gün kadar orda yoğun bakımda kaldı ve hastane şartlarından dolayı virüs kapma olasılığı olduğu için tekrar yattığı hastaneye yani MedicalPark hastanesine götürüldü. Gittiğinde böbreklerine bakıldı  ürenin kendiliğinden yok olduğunu ve diyalize gerek kalmadığını söylediler. yaklaşık 3 gün sonrasında Elifin vücudunda virüs meydana geldi. Mantar bütün vucuduna yayıldı.Ne kanama ne mantar ne ödem hiçbiri tedavi edilemedi. Doktorlarımız elimiz kolumuz bağlı hiç bir şey yapamıyoruz dediler. bir yeri kurtarmaya çalışırken diğer yer dağılıyor dediler. HERŞEYE HAZIRLIKLI OLUN dediler.

İki gün önce yoğun bakıma alındı Elif.  Uyutularak tedavi edilecek. Vücudunun her yeri şiş bir halde. Ağzından ve burnundan kanaması başladı , makatından da hala devam ediyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz Ece hanım. Doktorlar gibi bizimde elimiz kolumuz bağlı. Bugün doktorumuz  ‘ Elif nefes darlığı çekmeye başladı , cihazlar sayesinde şuan nefes alıyor. Nefes darlığı devam ederse,kendiliğinden nefes alamazsa o zaman yapacak hiçbirşeyimiz kalmaz Elifi kaybedebiliriz’ dedi.. Ne demektir bu ? İnanın bunları gözyaşı içinde yazıyorum şuan.  Ablası değil sanki annesi gibiydim bebekliğinden beri benim elimde büyüdü. Ona oda almıştık hastaneye ilk yatırıldığında iyileştikten sonra süpriz olsun dedik.  Babam özel halı yaptırdı üstünde Elif’in resmi olan. Halının üstünde ben prensesten daha tatlıyım yazıyor. Her evlat anne babaya göre öyle değilmidir zaten? Kardeşim yeni güzelmi güzel pembe kalplerle dolu odasında sadece 2 gece yatabildi. Biz burda bu durumdayken Elif’in halini düşünebiliyor musunuz? Aylardır aynı yatakta vucudundan sureklı kan cıkıyor ve bunu gozlerıyle görüyor ve hala üzülmeyelim diye ağlamıyor. Böyle yürekli bir çocuktu Elif, şu an konusamıyor yürüyemiyor. Rabbime dua etmekten başka hiçbirşey yapamıyoruz. Ve okuyan bilen gören herkesten de dua istiyoruz.Daha fazla yazamıyorum ellerim titriyor ağlamaktan özür dilerim Ece hanım.  Allah Elifimizi bize bağışlasın! Dualarınız eksik etmeyin ne olur.

Sevgiler,

Gülşah Akça

Cevapla