Duyurular

Bir annenin bez bırakma macerası ve kakayı beze yapmak isteyen kuzusuyla yaşadıkları

40.716 kişi okudu.

Banu Anne tuvalet eğitimi maceralarını anlatıyor:

Tuvalet Eğitimi Macerası

Bu yazıyı tuvalet eğitimi konusunda tökezlemiş, morali bozulmuş, benim gibi araştırıp doğrusunu bulmaya çalışan anneler için yazıyorum.

Bizim tuvalet maceramız oğlumun 1,5 yaşında tuvaletini söylemesi ile başladı, ben henüz çok erken olduğunu düşündüğüm için bez bağlamaya devam ettim. Aslında sorunun arkasında annemi kaybetmiş olmanın ve ailevi problemler yaşıyor olmamızın etkisi vardı. Aslında ben tuvalet eğitimi vermeye hazır değildim. Bu arada araya kış girdi, artık 2,5 yaşını beklerim diye düşündüğüm zamanlarda aslında oğlum 1-2 kere tuvalete kakasını yapmıştı bile…Ben gene beklemeyi seçtim fakat bir gün banyo yaparken kakasını yanlışlıkla küvete yapması ve bundan oldukça korkması problemlerin başlangıç noktası oldu. Ben oldukça sakin davranıp bir an önce kakasını tuvalet kağıdına sarıp tuvalete attığım halde oğlum bundan çok etkilenmişti( bu arada 2 yaş civarındaydı). Oğlum bir süre banyo yapmak istemedi ama oyun vb ile kandırıp hızlıca duş aldırarak zamanla banyo korkusunu yendim. Oğlum 2,5 yaşına geldiğinde önce emzirmeden kesmeyi ve sonra tuvalet eğitimi vermeyi düşündüm. Gereğinden fazla süren emzirme durumu ( gene sürekli erteleyen ve göze alamayan ben) onun hala kendini bebek gibi hissetmesine neden oluyordu.  Önce 2,5 yaş civarı emzirmeden kestim. Önümde kabus gibi uyku problemleri belirdi. Emzirerek uyuyan oğlum (aslında gündüz emzirmeyi bırakmıştım sadece uyurken emziriyordum) uyumayı tamamen reddetmişti. Artık sabah kalkan ve tüm gün uyumayan, oldukça huysuz, uyumayacağım diye resmen yorgunluktan bayılan ve öylece uyuyabilen bir çocuk haline gelmişti. Geceleri uyanınca uyumayacağım diye ağlıyordu, sallanmayı vb hep reddetti. Bunu nasıl çözdüğüm de başka bir yazının konusu…

Bu arada tuvalet konusunu gündeme getirdiğimde zaten uykusuz, aşırı yorgun ve huysuz olan oğlum, ben büyümeyeceğim, çişimi kakamı hep bezime yapacağım diyordu. Ben bu konuda çok araştırdım ve zorla tuvalet eğitimi vereceğime, bir süre daha ertelemeyi, önce uykusunu düzene koymam gerektiğini düşündüm. Uykusunu 9 ay sonra düzene koyabildim, uyku konusunda oldukça uzun ve yıpratıcı bir süreç  geçirdik. Tuvalet konusunda ise her tuvaletini yaptığında bez bağlamamayı tuvalete gitmeyi teklif ediyordum fakat hayır deyince zorlamıyordum. Arkadaşlarının tuvalete yaptığını görünce önce özeniyor sonra da anne ben yapamam diyordu. Kakasını her bezine yaptığında banyoda poposunu yıkıyordum, bak bundan sonra tuvalete yapalım poponu burada yıkamamıza gerek kalmaz, tuvalette temizlersek daha güzel olur diye tuvaletteki suyu açıp gösteriyordum. Sifon çekmek ve tuvalete kakasını yapıp tuvalette temizlenmek konusuna özeniyordu fakat gene de hayır diyordu. (bu arada bizim evde benim, babasının, ablasının tuvalete girdiğini gözlemliyordu, hiçbir zaman tuvalet onun için girilmeyecek bir yer değildi. ) Ben ısrarla her tuvalet yaptığında  “bak buraya yapsan daha temiz olur, hem daha eğlenceli’ diyordum. Bunu her gün usanmadan söylüyordum ve her seferinde aynı cevabı alıyordum. Artık uykusu düzene girmişti ve 3,5 yaşında olmuştu. Evde her şeyi belli bir planda ve düzende yaşamayı seven oğlumun dışarıda başka mekanlarda sınırlarını gevşettiğini, alışkanlıklarından vazgeçebildiğini gördüm.

Önümüz tatildi, bir otele gidecektik ve orada denemeye karar verdim, çünkü otel yeni bir yerdi ve o buradaki kuralları bilmiyordu. İlk havuza girdiği gün bezle giremeyeceğini söyledim, havuza girmeyi çok sevdiği için bezi çıkardı biraz zaman geçince koşarak yanıma geldi ve ‘anne çişim var’ dedi, koşarak en yakın tuvalete gittik ve çişini tuvalete yaptı. BİNGOOOOO… Ve tatilde çişini hep tuvalete yaptı, kakasını ise ısrarla bezine yapmak istedi ben de kabız olmaması için hiç ısrar etmedim , sadece kaka yaparken bez taktım. (Burada çocuğu tanımak çok önemli kimi çocuk için yeni  bir mekanda tuvalet eğitimi vermek oldukça zordur hatta psikologlar tavsiye etmez ama ben yeni bir mekanda onun yeni bir davranışı daha kolay kazanabildiğini gözlemlemiştim). Bu arada bir 3 ay da tuvalete çiş, beze kaka yaparak devam etti.  Ben gene her kaka yaptığında ona kakasını da tuvalete yapabileceğini söylüyordum fakat asla ısrar etmiyordum, sadece teklif ediyordum. Artık 3 yaş 9 aylıkken okula başladı. Okuldaki arkadaşlarını tuvalette hep gözlemledi, okula yarım gün gidiyordu, okulda sadece çişini yapıyordu. Bir gün okuldan geldik parka gittik, orada anne kakam geldi ama tuvalete yapacağım dedi, içimden çığlık atmak geldi, hala inanamıyordum, gittik ve tuvalete yaptı. O günden sonra tuvalete yapmaya devam etti, iç dünyasında buna hazır bir hale gelmişti besbelli, ama bazen oyununu bozmamak için “bu sefer bezime yapayım sonraki sefer tuvalete yaparım” dediğinde gene bez bağladım, biliyordum ki sonrasında zaten hep tuvalete yapacaktı , korkusunu yenmişti. (Bu arada gece hiç bez bağlamadım ama gece külodu giydirdim, aslına o da bez ama külot şeklinde, oğluma da  gece külodu, gündüz külodu farklı diye açıkladım) Önceleri gece küloduna tuvaletini yapıyordu,  şimdi gece 1 kere kaldırıyorum ama son zamanlarda kuru kalktığını görüyorum) İşte bizim tuvalet maceramız böyle.

Burada söylemek istediğim birkaç konu var. Birincisi her çocuk çok farklı. Kızım 2 yaşında tuvaletini söylediğinde lazımlığa çişini yaptı fakat kakasını yapmadı daha doğrusu lazımlığa ya da tuvalete oturup yapmak istemedi, orada kakasını yapana kadar geçirdiği zamanı beklemek istemediğini anladım. Yaz olduğu için külot  giydirdim ve onun hep takip ettim, tam kakasını yapacakken lazımlığı altına tuttum ve böylece kakasını lazımlığa yapmayı öğrendi. Çiş eğitimini 1 günde, kaka eğitimini 3 günde verdim. Gece hiç bez bağlamadım ve hiç altına kaçırmadı. İkincide ise benim yorgun olmam yüzünden tuvalet eğitimini ertelemem ve kakasını yanlışlıkla küvete yapması sorunlara yol açtı. Ayrıca emzirmeyi gene uzun tutmam da çocuğun kendini uzun süre bebek gibi hissetmesine sebep oldu. Ayrıca okula gitmek kendini birey olarak kabul etmesini sağladı ve tuvalet eğitimini kolaylaştırdı. Ama gene uyarmak istiyorum yanlış okul ve yanlış davranış da çocuğu hem okuldan soğutabilirdi hem de tuvalet eğitimi geciktirebilirdi. Bu arada kendini hala bebek gibi hisseden, hala tuvalet eğitimi tam alamayan, okulun kapısından geçerken anne ben  hiç büyümeyeceğim, hiç okula gitmeyeceğim diyen bir çocuk nasıl okula alıştı, bu da başka bir yazının konusu…

Banu Anne

twitter.com/BongieEvren

Yorum yok

  1. hamide göktaş

    Paylaştıklarınız çok saMimi anneler çok teşekkürler

Cevapla