Duyurular

Hassas bir Annemiz üstün zekalı kızının eğitiminde nasıl bir yol izlediklerini ve Bilim Sanat Merkezlerinden nasıl yararlandıklarını anlatıyor

21.981 kişi okudu.

Merhaba,

Benim  2003 Temmuz doğumlu bir kızım var. İlk çocuğum olduğu için vaktimin büyük kısmını ona ayırıyordum.Beraber bir anaokulunda yapılabilecek  her şeyi evde yapabiliyorduk. Hiç bir şekilde iletişim zorluğu da çekmiyorduk. Anlatılanı ilk defasında anlayıp uygulayabiliyordu. Çocukla ilgili sürekli araştırıp,çok fazla kitap,makale vs.. okuyordum.Bizim en büyük farklılığımız diyelim; kızım çok erken konuştu (2 yaşına gelmeden) ve hiç kelimeleri yuvarlamadan net konuşmaya başladı. Ayrıca inanılmaz sorular soruyor, her şeyi irdeliyor ve aldığı cevaplar onu tatmin etmiyorsa sormaya devam ediyordu. Ben de büyük bir sabırla ona sonuna kadar doğru bir şekilde cevap veriyordum. Asla yalan söylemiyor, onu kandırmıyor ya da geçiştirmeye çalışmıyordum. Hatta annem hep beni bu konuda eleştirmiştir. Neden bu kadar açıklayıcı cevap veriyorsun ,biz sanki size böyle detaylı anlatıyorduk, yanlış yapıyorsun diye.

Sonradan kızımın yanlış gördüğü şeylere bir büyük gibi, ansiklopedide yazan şekliyle cevap verdiğini gözlemledim.Y ani benim ona anlattığım her şeyi anlamış ve öğrenmişti. Daha 2,5 yaşında filandı, büyük bir insan gibi konuşuyordu asla saçmalamıyordu. O zaman hata yaptığımı düşündüm. Kızımda bir farklılık olduğunu hissediyordum ama tanımı kendi başıma koyamadım. (İndigo çocuk olabileceğini düşündüm okuduklarımdan). Derken anaokulundan olumlu geri dönüşler almaya başladım. Kızım doğduğundan beri inanılmaz hareketliydi, bağlasan durmayan cinsinden. Ama okulda hiç bir uyum sorunu, ya da başarısızlık yaşamadık. İlkokul döneminde ders konusunda hiçbir problemimiz olmadı ama konsantrasyon süresi çok uzun değildi. Anlatılanı bir kerede anlayan ikinci tekrarda sıkılan bir çocuktu. Her derse yeteneği olan ve hepsini aynı derece iyi yapabilen bir çocuk. Hiç bir zaman ders çalışmak ya da ödev yapmak istemedi. Kendine özgüveni çok yüksekti, konuşurken çok mantıklı konuşuyordu ve çözüm odaklıydı. İkinci sınıfta öğretmenimiz kızımın üstün yetenekleri olduğunu ve Bilim Sanat Merkezi sınavlarına girmesi gerektiğini söyledi. Bu iki aşamalı bir sınav.1.sınavda kısa sürede çok fazla test yaptırıyorlar. Onu şayet geçersen birebir 1.5 saatlik zeka testi ve mülakat geliyor. Bu testi öğretmenler çocuğa uyguluyor, gözlemlerini de not ediyorlar. Biz bu testleri geçtik ve kızımın üstün yetenekli olduğu ortaya çıktı.

Bilim sanat Merkezlerine en az IQsü 130 ve üzeri çocuklar alınıyor. Üniversiteye kadar devam etme hakkı tanınıyor. Çocuğun yetenekli olduğu alanlar tespit edilerek o yönde eğitim alıyorlar. Milli eğitime bağlı merkezler ve okula paralel olarak, okul dışındaki saatlerde eğitim veriyorlar.(sabah 8:30’dan akşam 8’e kadar) En önemli özelliği; çocuklara sahip oldukları üstün yeteneklerini, zekalarını güncel hayata nasıl adapte edeceğini öğretiyorlar, farklı bir bakış açısı kazandırıyorlar. Mesela matematikte sayı oyunlarıyla, fende deneylerle, biyolojide hayvanlara dokunarak, deney yaparak vs… Çocuk için ödev olmadığından ve okuldaki dersten farklı olduğu için(uygulama,anlatım) hepsi bayıla bayıla gidiyor. Hiç birine zor gelmiyor okul harici zamanını orada harcamak. Bizim bu sene 3.senemiz çok da memnunuz. Veliler arasında hiçbir faydası olmadığını düşünenler de var. Ama ben ve eşim aynı görüşte değiliz. Yemek yerken ya da sohbet ederken bizim bile bilmediğimiz şeyleri çok rahat ve detaylı şekilde açıklayabiliyor. Demek ki çocuklara yaklaşım şekli ve anlatım çok iyi. Hepsi öğrenerek devam ediyorlar.Bize her sene üstün zekalı/yetenekli çocuklarla nasıl iletişim kurulması hakkında bilgilendirici toplantı yapıyorlar, döküman veriyorlar. Öğretmenler de ayrıca toplantı yapıyorlar. Çocuğunuz hakkında da bireysel bilgi alabiliyorsunuz. Bu merkezler Türkiye’nin bir çok yerinde var. Çocukların geneli çok fazla duygusal, sevdiklerine aşırı bağlı özellikle ailelerine, çok merhametli, hayvan sevgisi çok fazla, adalet duygusu çok gelişmiş, haksızlığa tahammülleri yok. Hayatlarını dolu dolu geçirmekten hoşlanıyorlar (görsel çeşitlilik; sinema,tiyatro,geziler…) Ve hiç bir çocuğun birbiriyle alakası yok. Bir anne olarak gözlemlemeye çalışıyorum, benimki çok hareketli, sınıf arkadaşı annesinin yanından ayrılmıyor, bir diğeri hiç konuşmuyor, kimisi çok sakin, kimisi de anormal şımarık vs. Hiç biri aynı değil. Tabii ki yetiştirilme tarzı ve aile faktörü çok önemli. Ne yazık ki üstün zekalı çocuklar toplumumuzda problemli çocuklar olarak tanımlanıyor. Deneyimli bir öğretmene denk geldiyse çocuk ne ala, yoksa harcanıp gidiyor. İtilip, kakılıyor. Tembel, uyumsuz, çok konuşan, sorunlu çocuk damgası yiyor.

Maalesef Bilsemlerde kadrolar azaltıyor, yönetimleri kendi sistemlerine göre değiştirmeye çalışıyor. Bu merkezlerde her öğretmen görev yapamıyor. Üstün çocuklara eğitim verme sertifikalarını almış olması gerekiyor. Bir ara pilot şehirlerde bilsem ortaokul ve liselerini denediler. Ama maalesef zeki olmadığı halde alınanlar oldu ve amacından saptığı için kapandı. Bir anne olarak eğitim sistemimizin hatalarla dolu ve yetersiz olduğunu düşünüyorum. Tek tip öğrenci yetiştirilmeye çalışılıyor. Sorgulamayan, anlatılanı olduğu gibi kabullenen bireyler. Basında yabancıların çocuklarımızı takip ettikleri konusunda bazen yazılar çıkıyor. Dehşetle okuyorum. Millet olarak kendi çocuklarımıza sahip çıkıp eğitmemiz gerekirken başka ülkeler burslarla bu çocukları çalıyorlar. Genelde aileler konu hakkında çok yetersiz. Herkesin bu konuyu okuyup araştırması gerekiyor. İkinci bir kızım daha var. Onun da farklı özelliklerini gözlemliyorum. Bilseme giriş sınavlarını 4.sınıfa çektiler. Yeni gelenlerin hayatlarından 2 özel eğitim senesini çıkarmış oldular. Hepimiz için hayırlısı olsun.Umarım size faydalı bilgiler paylaşmışımdır. Sevgiler….

10 yorum

 1. Aynı durumu bende yaşadım.Oğlum hiç bir zaman isteyerek ders yapmak istemiyor çabuk sıkılıyordu.matematikte çok iyi olduğu halde inanılmaz dikkat hataları yapıyordu.Ben acaba dikkat eksikliğimi var diye Üniversite hatanesine başvurdum.Sonucu aldığımda çok heyecanlandım. IQ134 çıktı.Hemen bir araştırma yaptım.Türkiye’de bu tür çocuklar için eğitim merkezleri arayışına girdim.Geçen seneye kadar üstün zekalı çocuklara eğitim veren bir okul varmış.Ama şansımıza bu sene (eğitimde fırsat eşitliğine uygun olmadığından)kapatılmış.Normal eğitime devam ediliyormuş.Bilim Sanat Merkezlerinede sanırım yaşımız uygun değil.

 2. Nilüfer Atmaca

  Benim oğlum 3,5 yaşında ve 1,5 yaşında konuşmaya başladı ve şuan inanılmaz cümleler kuruyor. 2 yaşında biz öğlen uykularını bıraktık çünki o gün oğlum benim de uyumamı istedi ben de ” yetişkinler uyumaz oğlum ” dedim ve bana ” ama anne bu hiç adil değil” dedi…. bu cümle beni benden aldı ;o) ogünden sonra farklılıklarını izledim. mesela sayıları ve harfleri kendi kendine öğrenmiş. ben ingilizce öğretmeniyim. eve derse çocuklar gelirdi… bizi dinleyerek yaklaşık 40-45 tane ingilizce kelime öğrenmiş, ingilizce selamlaşmayı, tanışmayı vs gibi şeyleri biliyor…. hemen araştırmaya başladım ama Türkiye de üstün zekalı çocuklar için okul öncesi eğitim veren bir okul yokmuş…. üzüldüm açıkçası…. Keşke çocuklarımıza sahip çıksalar ve beyin göçü yaşamasa ülkemiz… çünki belirli bir yaştan sonra yurt dışına gitmeyi düşünüyoruz artık….

 3. Serpil Karakaş

  Ebru Hanım, oğlunuza bu testi kaç yaşında yaptırdınız? Testin genel adı nedir?

 4. Bilsem’de öğrenim görebilmek için devlet okuluna gidiyor olmak şart mı ? Mesela koleje devam eden çocuk da Bilsem’e gidebilir mi?

 5. Zeka testi için üniversite de hangi bölüme başvuru yapılıyor öğretmeni çok zeki olduğunu fakat yol ayrımında olduğunu düşünüyor ve düşünüyorum kızımı bi şekilde kendinden geride olan arkadaşlarından kurtarmam gerekiyor

 6. merhaba ben nevşehır den yazıyorum benim de 2004 doğumlu bir oğlum var aynen sizin anlattığınız gibi okula gitmeden her şeyi ona evde öğrettim özellikle mütiş bir matematik zekası var 2.sınıfta bilsemin sınavlarına girdi 2sınavınıda başarıyla tamamladı bu yıl 2.senemiz allah razı olsun ordaki öğretmenlerinden seve seve gidiyor her haftayı iple çekiyor ama tek sorunumuz burdaki okulunda diğer arkadaşlarından çok önde derslerde sıkıldığını zaten bildiği şeyler olduğunu söylüyor bütün yazılıları 100 maşallah ben bilsemden çok memnunnum bu eğitim kaçıncı sınıfa kadar sürüyor lütfen bana cevap yazarmısınız.teşekürler

 7. Cok zeki cocuklara öğretmenlik yapan bir eğitimci olarak dostane bir uyarim olacak. Tabii her anne baba çocuğunun özel olmasını ister. Ben çok zeki cocuklarin ” beni bunun icin mi seviyorlar”‘ (kosullu sevgi) diye düşündüğünü bilirim.o kadar zeki oluyor lar ki bazen.bir diğer nokta da şu: çok vurgulamayin zekasıni. Çocuğunuzun ruh sağlığını farkında olmadan siZ bozabiliyorsunuz.lise döneminde bunalimda cok zeki cocuk gördüm. Rencide etmek amacli konuşmuyorum. Yikarda bir anne “yasitlarindan geride olanlardan kurtarmak” gibi bir ifade kullanmis. Tam tersi cocugunuz bu roplumda yalnız yasamayacak .hayatta kendisi gibi olmayan bircok insanla karşılaşacak. Farklıliklari tolere edebilecek iletişim becerisini kazandırır saniz mutlu çocuklar yetişir. Amacımız yarış ari yetiştirmek olmamali.onlar cok zeki olsalar zekalariyla sizi cok mutlu ediyor olsalar da mutlu cocuklar olmayi hak ediyorlar unutmayin.sevgiyle ve dostlukla. ..başarılarını kendi egolarinizin tatmin aracı olmasina izin vermeyin çocuklariniz mutsuz doyumsuz aci çeken bireyler oluyor sonra.

 8. Merhaba,
  Benim de 5 yaşındaki oğlum üstün zekalı olarak tanımlandı. Bu konuda çok araştıran biriyim ancak bu tür çocuklar için okul öncesinde bir eğitim maalesef bulunmuyor. Özel bazı kuruluşlar var, anne ve babanın maddi durumu iyi ise hafta sonu zenginleştirme programlarına göderebiliyor. Zeka gelişimi ve üstün zekalı çocuk annelerinin paylaşımı amacı ile minikdahininannesi@blogspot.com adlı blogu oluşturdum. Amacım hem annelere zeka gelişimine olumlu katkıları olacağını düşündüğüm tecrübeleri aktarmak, hem de üstün zekalı anneleri biraraya toplayabilmek. Bu konuda ebeveynleri paylaşıma bekliyorum,

Cevapla