Duyurular

Annelik emek demek

4.627 kişi okudu.

Ah defterin arasından ne çıktı, kızlar 33 haftalık prematüre doğduğu için her yediklerini yazıp doktorumuza gösteriyorduk. İlk 2 ay böyle yazdık. AS=Anne sütü. Çok sıkı bir doktorumuz vardı Prof. Dr. Berkan Gürakan almaları gereken her gramın hesabını sorardı. İlk hafta günde 30gr almaları gerekiyordu hesapladı günde 2 gr eksik almışlar olmaz böyle dedi. Tam tartıdan önce kaka yapmışlardı fazlaca. Ağlayarak kaka yaptılar ondan demiştim. Şu anda bile gözlerim doldu. Bu 15-18 mart 2009 kızlar 20 günlük filan bu Esin’in çizelgesi AS= anne sütü oluyor zaten ilk 4,5 ay sadece anne sütü içtıler çok şükür. Bu aralar günde 1500 gram süt sağıyordum 1200 gramını kiızlar icerdi 300 gram da buzluğa atardım. İlk 3 ay böyleydi. Sonra tabii büyüdükçe daha çok içmeye başladılar bazı günler 2 kilo anne sütü sağardım hepsini içerlerdi ne günlerdi. Gündüz 3 saatte bir, gece 4 saatte bir sağdım 13,5 ay boyunca. Hiç şaşmadı bu sistem. Emme refleksi olmadan doğdukları için her beslenme çok zor geçerdi. 40 ml sütü 45 dakikada içerlerdi. Gazını çıkar yatır derken hemen bir sonraki beslenme saati gelmiş olurdu. Devamlı bir besleme halindeydik. Tabii biberonları sterilize et, sütü pompala… Çok emek verdim ama anne sütü sayesinde Sevinç ve Esin 4-5 aylıkken prematüreliğin getirdiği zayıflıktan tamamen kurtuldular ve normal zamanda doğan bebekleri yakaladılar hem de mama içmeden.

Anne sütüne bu kadar önem vermemin nedeni budur

Anne sütünü arttırmanın yolları yazım burada

Not: Ben bunu anne sütü vermeyi teşvik etmek için paylaşıyorum. Çünkü anne sütü bebekler için en faydalı gıda.  Anne sütü içmeyen bebekler de çok sağlıklı ve güzel kiloda olabilirler ve bu çok güzel bir şeydir ama bebek için en sağlıklı gıda anne sütüdür. Lütfen anneliğinizi verebildiğiniz anne sütü miktarı ile değerlendirmeyin. istediğiniz kadar anne sütü vermediyseniz bunu aklınızdan atın geçmişe değil geleceğe bakın. Onu şimdi çok sağlıklı besleyerek bunu telafi edebilirsiniz. Tek önemli olan şey elinizden geleni yapmanız.

Yorum yok

  1. merhaba Ece hanım benim 4 aylık bir kızım var ve çalışan bir anneyim, kızımı ne emziğe nede biberona alıştırmadım daha doğrusu alıştıramadım. yarım gün çalışıyorum ve sabah 7,30 da emzirip gidiyorum 10 30 da süt iznime geliyorum tekrar emziriyorum ve 12,30 da eve gelmiş oluyorum. bu saat aralıları içinde sadece anne sütünü benden emerek alıyor, sizce yeterlimidir? sütümü sağıp bırakıyorum ama içmek istemiyormuş ben geldiğimde çok acıkmış oluyor huysuzlanıp emmek bile istemiyor, geceleri ve gündüzleri uykusu geldiğinde de parmağını emiyor emzik tutmuyor sizce ne yapabilirim?

Cevapla