Duyurular

İlkokula erken başlatmalı mı başlatmamalı mı? Geçen sene Alper'in 64 aylık ilkokula başladığı günler

3.257 kişi okudu.


                                                                                Geçen sene Alper’in okuldaki ilk günü, ben galiba daha heyecanlıydım

Alper geçen sene 1. sınıfa 64 aylık başladı. Kararımızdan memnun olup olmadığımız çok soruluyor. Her çocuğu ve başlangıcı ayrı değerlendirmek lazım diyorum. Alper sorun yaşamadı ama açıkçası Alper yaşıtlarına göre çok ileri bir çocuk zaten 2 yıldır çok iyi eğitim veren bir kreşe gidiyordu, bizim gibi çok ilgili anne-babası var, üstün zekalı olduğu düşünülüyor, 4,5 yaşından beri okuyup yazıyordu ve kafadan 3 basamaklı sayıları topluyordu. Tabii çoğu erkek çocuğu gibi çocuksuydu. Boyunun yaşıtlarına göre çok uzun olması artı bir değer oldu çünkü herkesten 1-1,5 yaş küçük olmasına rağmen sınıfın en uzunuydu yani küçük olduğu ilk bakışta belli olmuyordu. Bence bu faktörü de düşünmek gerekiyor okula başlatırken. Çok minyon çocukların erken başlatılmasının iyi olmayacağını düşünüyorum. Sınıf annesi olarak diğer velilerden daha çok okuldaydım ve tüm çocukları yakından tanıma imkanım oldu. Yaşıtlarına göre daha uzun olan, 1-2 yıl iyi bir anaokulu eğitimi almış olan ve okumaya yazmaya hevesli yaşıtlarından biraz ileri çocukların daha sorunsuz adapte olduklarını gözlemledim.

    Alper geçen sene 64 aylık 1. sınıfa başladığı gün kendi yazdığı matematikleri tahtaya yazmıştı ve ısrarla öğretmenine göstermişti.

Alper’in yanında oturan sınıf arkadaşı 84 aylıktı (biraz geç gidenlerden). İkisi de zorluklar yaşadılar. 1. sınıfa giden herkes biraz zorluk yaşıyor kaç aylık olursa olsun, oyun çocukluğundan ders ve ödev çocukluğuna geçmek kolay değil. Bunu aklınızda tutun ama gözünüzde büyütmeyin.  Bu arada bazılarınız artık hafif oluyor müfredat şu şu tarihe kadar anaokulu gibi demiş. Açıkçası bizim okulda her zamanki gibiydi Kasımda tüm sınıf okumuştu. Konuştuğum tüm diğer devlet okullarında da böyleydi. Lütfen bunu bilerek karar verin. Ama ben verdiğimiz karardan çok memnunum ve yine olsa yine Alper’i 64 aylık başlatırdım ama her çocuğun ayrı değerlendirilmesi lazım. Alper’i anaokulundaki öğretmeni, anaokulunun 25 yıllık pedagog müdürü, ilkokulun rehberlik öğretmeni, ve psikolog babası değerlendirdi ve hepsi anaokulu yerine ilkokula başlamasının daha iyi olacağına karar verdi. Bu çok önemli bir karar ve etraflıca düşünülmeli. 

8 yorum

 1. Alperin geçen seneki hali ile bu seneki hali arasında fark var bu seneki ig deki paylaşımlarınızda daha bi büyüdüğünü farkedebiliyorum:) Maşallah gelişim çok güzel..
  bu konular şimdilik benim için erken olmakla birlikte takip ettiğim konular umarım eğitim sistemi düzene oturur her sene bir yenilik olması hem velileri hem kuzuları yoruyor..

 2. hamide göktaş

  Benim oğlum şuan 25 aylık ve bütün renkleri şekilleri hayvanları penguenden tutunda gergedanına kadar 10a kadar sayıları günlük hayatta kullanılan bütün nesneleri kavramları hepsini biliyor dini açıdan geliştirmeye özen gösteriyorum arap alfabesininde yarısını öğrendi peygamberimizin ailesini isimleriyle biliyor…ben anaokulu öğretmeni olduğum için çok ilgilendim ve algısı çok açık olduğu için öğrendi bende erken başlatabilirim diye düşünüyorum alper gibi 4 yaşındayken okumayı biliyor olması muhtemel çünkü

 3. ece hanım benim oğlum şuan 25 aylık ve bütün renkleri, şekilleri, kavramları,10a kadar sayıları ,penguenden tutunda gergedana kadar hayvanları ,günlük hayatta kullanılan nesneleri biliyor.dini açıdan da geliştirmeye çalışıyorum ve şimdiden arap alfabesinin yarısını öğrendi peygamberimizin ailesini isimleriyle biliyor…anaokulu öğretmeni olduğum için yaşıtlarından önde olduğunu düşünüyorum…böyle devam ederse muhtemelen 4 buçuk yaşına geldiğinde alper gibi okumayıda biliyor olacaktır buyüzden bende erken gönderebileceğimi ve zorlanmıcağını düşünüyorum…

 4. Benim oglum 33 aylik ama daha konusmuyor anne,baba,araba,mama diyor baskada birşey demiyor bazen bazı kelimeleri biz söyleyince tekrarlıyor ama hic anlaşılır değil anlayamıyoruz kendini ifade edemiyor tuvalet alışkanlığıda kazanamadık haliyle ne yapmam gerekiyor acaba 8aylikda bir kizim var kendimi cok suçluyorum çünkü oğluma hic birşey ogretemedim cok uzuluyorum kahroluyorum onun yasindakiler herkes konusuyor arada kardeşini kıskanıyor ama yanında sevmemeye özen gösteriyoruz ama nafile

 5. Okul için karar verilirken çocuğun sadece zihinsel ve diğer yönlerden değil, sosyal gelişiminin de iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğitim için çok hazır ve çok istekli olan bir çocuk, dışa dönük ve rahat iletişim kurabilen bir çocuk değilse, yine zorluklar yaşayabilir…Bunu da göz önünde bulundurun.

 6. okul konusu,başlama yaşı,erken mi geç mi…..bunlar çağımızın yeni sorunları sanırım,zira 38 yaşındayım ve annemin ve benim dönemimdeki çocukların annelerinin bunu bu denli düşündüğünü bu kadar kafa patlattığını düşünmüyorum.Benim kızım da 2008 haziran doğumlu ve ben de bu konuyu yaklaşık bir yıldır düşünmekteyim…ablası 2003 mart doğumlu ve daha gösterişli bir çocuk olduğu için hiç tereddüt etmedim,anasınıfından hemen sonra 2009 da okula başladı,ancak küçük kızım daha minyon tipli,zeki,kavramasında ya da motor becerilerinde bir sorun yok,anasınıfına gitti ve ilkokula başlasın mı başlamasın mı soruları beynimi yemeye başladı…boyamadan çizgi çalışmalarından çok sıkılıyor,bütün gün bizi dedahil ederek oyun kuruyor,tam bir oyun çocuğu…gönderirsem o tempoyu kaldırır mı diyorum,göndermezsem arkadaşlarının hepsi 1. sınıfa başlayacağı için onlarsız daha mı zor olur ve onlar 2. sınıftayken o 1. sınıfta olursa bu onun için daha mı olumsuz olur??????

 7. Merhabalar, oğlum 64 aylık aslında bu yıl da anasınıfına göndermeyi düşünüyordum fakat etrafdan söylenenler aklımı karıştırıyor. Yapabildiği şeyleri yazıyorum; 60-70 kadar sayı sayabiliyor daha fazlası da yardımla ve sayıları yazabiliyor, benim adımı yazıyor, çizim ve boyama konusunda çok iyi, 25 parçalı puzzle yapabiliyor, birçok harfi tanıyor. Özbakım da ise benim olmadığım ortamlarda her işini kendi yapabiliyor. Çok seri konuşuyor ve hakkını savunur. Destek tekerlekleri olmadan bisiklet kullanabiliyor. 1 yıl anaokuluna gitti geçen yıl bütün bunlara rağmen tereddütlerim var…!

  • bence bir pedagog veya rehberlik uzmanı değerlendirmesi yaptırın. 64 ay gerçekten küçük. Alper de 64 aylık başladı ama o hem ders çalışmayı seviyordu, hem okuyup yazıyordu hem de kafasından 2 basamaklı sayıları topluyordu. Ders dinlemeye ve çalışmaya çok hevesliydi. Kızlarım 67 aylık şu anda ve bu yazdıklarınızın hepsini ve biraz daha fazlasını yapıyorlar ama ben anaokuluna göndereceğim 2 yıldır da kreşe gittiler.Hala oyun çocuğu olduklarını düşünüyorum. 45 dk oturup ders dinlemek sayfalarca ödev yapmak çok farklı birşey. bence düşünün ve değerlendirme alın. sevgiler

Cevapla