Duyurular

Çocuğunuz havale geçiriyorsa neler yapmalısınız?

20.608 kişi okudu.

Hayatımda olan herşeyi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Zaten bu sitenin kurulma amaçlarından biri de benim 3 kuzumla yaşadıklarımı paylaşmak ve bunlardan sizin işinize yarayacak tavsiyeler çıkarmak. Yani bir nevi 3 çocukla uğraşmanıza gerek kalmadan 3 çocuk tecrübesi ediniyorsunuz burada. Havaleyi keşke hiç yaşamasaydık ama 3 kere yaşadığımıza göre havale sırasında nasıl davranmanız gerektiğini paylaşmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Sevinç kızımın geçirdiği ateşli basit havaleyi anlatan yazım burada  http://hassasanne.com/wp/2013/09/10/cocuklarda-havale-sorunu-sevinc-kizim-dun-bir-havale-gecirdi/

Ben araştıran bir anneyim ama gerçekten havale sırasında ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Sevinç’e bakan çocuk doktorumuz Müjde Arapoğlu’ndan ve çocuk nöroloğumuzdan öğrendim.

Çocuğunuz havale geçiriyorsa neler yapmalısınız?
Havale geçiren bir çocuğa müdahale olarak sadece onun nefes yolunu açık tutmamız ve boğulmasını engellememiz gerekiyor. Onu rahat bir pozisyona getirip belki de yan yatırıp kusmuğunun boğazına kaçmamasını dışarı akmasını sağlamamız yeterli. Kesinlikle sırtüstü yatırmayın. Sonra da en kısa zamanda acile götürmeliyiz.  Kesinlikle oradan oraya koştururken yanlız bırakmamalıyız. Sakin olmanız çok önemli ama yaşayan biri olarak bunun imkansıza yakın olduğunu biliyorum. Unutmayın ki çok kısa bir süre sonra havale duracak ve kendi seyrini izleyecek. Havale nöbeti yani kasılmalar durduktan sonra çocuğunuzun ateşi yüksekse kıyafetlerini çıkarın ve vücudunu ılık bezlerle silin. Ateşi yüksekse doktorunuza danışıp ateş düşürücü ilaç verin. Havaleden sonra bir süre çocuğunuzun donuk donuk bakması, konuşmaması ve uyuması normalmiş ve bir zararı yokmuş. Havale nöbetinin yani kol ve bacaklarının kasılmasının ne kadar sürdüğüne mutlaka dikkat edin doktor ve nörolog bunu özellikle soruyor. Bu süreye göre havalenin basit havale olup olmadığı anlaşılıyor. Süre 20 dakikayı bulursa daha ileri tetkikler yapılması gerekiyor çünkü o zaman kalıcı hasar olabiliyormuş ama havalelerin çoğunda hiçbir kalıcı hasar olmuyormuş. Doktor daha çok annelerde kalıcı hasar oluyor dedi ve bu çok doğru. Genellikle yüksek ateş olmadan geçirilen havaleler daha riskliymiş ve epilepsi nedeniyle oluyormuş.

Klinilk.com sitesinde Prof. Dr. Mehmet Vural halave sırasında yapılması ve yapılmaması gerekenler şöyle anlatmış:

Ateşli havale sırasında ailenin yapması gereken girişimler:

 • En önemli girişim: Havale geçiren çocuğunuzu aşağıda gösterildiği gibi yan olarak yatırın. Bu pozisyon şuur kaybı sırasında kusma olması halinde, kusmuğun akciğerlere kaçmasını ve çok daha önemli bir aspirasyon problemiyle karşılaşma riskinizi ortadan kaldıracaktır.

Bu sırada yapılmaması gereken şeyler:

 • Çocuğunuzu havale sırasında kucağınıza alıp hastaneye götürmeye çalışmayın. Havale genellikle kısa sürer ve siz hastaneye ulaşana kadar havale çoğunlukla sonlanmış olur. Ancak bu taşıma sırasında çocuğunuzun kustuklarını akciğerine kaçırma riski vardır.
 • Çocuğunuzu tutarak havaleyi durdurmaya çalışmayın
 • Kasılmalar sırasında çene, kol ve bacakları açmaya uğraşmayın
 • Ağızdan hiçbir şey vermeyin
 • Soğan ve benzeri şeyleri koklatmaya çalışmayın
 • Üstüne soğuk su dökmeyin

Sevinç artık ateş konusunda biraz daha yakın takip edilecek ve ateşinin 38’in üstüne çıkmaması için uğraşacağız. Esin ve Alper havale geçirmedikleri için doktorumuzun onayıyla ateşleri olursa 38,5 dereceye kadar ateş düşürücü vermemeye devam edeceğim. Ama bazı şeyleri farklı yapacağım. Öncelikle kendi elimle ve alnından öpmekle ateş kontrolüme artık güvenmeyeceğim çünkü bu havalede olduğu gibi iç ateş olduğunda alından, kollardan ve bacaklarından ateş anlaşılmıyor sadece koltuk altından ölçünce ateş ortaya çıkıyor. Kulaktan ateş ölçerime eskisi kadar güvenmiyorum. Koltuk altından ölçmeye çalışacağım. Bir de daha erken ılık duş ve kompres uygulaması yapmaya başlayacağım. Ateşleri 38’i geçince ılık komprese 38,5’u geçerse ılık duşa başlayacağım. Böylelikle fazla ilaç almalarını önlemeyi umut ediyorum. Esin ve Alper’in ateşi 38,5 olunca Sevinç’in ateşi 37,5 olunca ateş düşürücü ilaç vereceğim. Sevinç 3 tane havale geçirdiği için ateşi 37,5 olunca 48 saat boyunca 6 saatte bir ateşi olsa da olmasa da ateş düşürücü veriyoruz. Lütfen çocuğunuza ilaç vermeden doktorunuza danışın ve sadece onu dinleyin. Bunlar sadece benim yapacaklarım ve teşhis ve tedavi niteliği taşımıyorlar. Her çocuk farklıdır. Bir de havale geçirilecekse genellikle ilk 48 saatte oluyormuş.

Sevinç Ekim 2013’teki ilk havalesinden 1,5 ay sonra 2. havalesini geçirdi.  Bunlardan 1 yıl sonra Kasım 2014’te 3. havalesini geçirdi. Hepsi basit ve çok kısa ateşli havalelerdi ve genetik olarak aileden geliyor. İnşallah 6 yaşından sonra geçirmeyeceğini düşünüyor doktorlar.

Nöroloğumuz bir tek bir fitil verdi adı Diazepam Desitin tekrar olursa havale anında hemen makattan 3/4ünü koymamız gerekiyor. Havale süresini bir tek o kısaltıyormuş. Sadece havale anında koyulacağını söyledi. Bu ilacı sadece doktor yazınca ve yeşil reçeteyle alabiliyorsunuz o nedenle ilaç adı yazdım. Yani kendi kendinize gidip almanıza imkan yok zaten. Ama bu çok ağır bir fitil ve çok ender de olsa solunum durmasına neden olabiliyor. Ben 2. ve 3. havalede evde bundan olmasına rağmen havaleler kısa sürdüğü için bu fitili kullanmadım. Siz sadece kendi doktorunuzu dinleyin bu konuda.

Sevinç’e havale geçirdiği için 2 kere EEG yani beyin elektrosu çekildi ve neyse ki temiz çıktı. Epilepsi yokmuş ve havale herhangi bir hasar yaratmamış. EEG çekilirken dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımda anlatmıştım. Kalıcı bir sorun olmadan atlattığımız için çok şükrediyorum. Kimse yaşamasın bu havale olayını özellikle anne için çok yıpratıcı. Özellikle 15 dakikadan kısa süren ateşli havaleler çocuklarda çok büyük ihtimalle hiçbir kalıcı hasar bırakmıyor ama anneler gördüklerini, yaşadıklarını ve o kaybetme korkusunu hiçbir zaman unutmuyor.
 

Not: Lütfen doktorunuzu dinleyin. Benim tavsiyelerim sadece benim tecrübelerim ve kişisel araştırmalarımdır. Teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve doktorunuzun tavsiyesinin yerini tutmaz. Sevgiler

14 yorum

 1. çok sevindim,hergün acaba ne oldu diye takip ettim çok üzülmüştüm gerçekten. Allah tekrar yaşatmasın bu korkuları size,yavrularınızı size bağışlasın. Geçmişolsun

 2. dr larin ates konusunda yaklasimlari farkli. Bizim dr umuz 37.5 da ates dusurucuye baslayin, cocugun hastaligi konforlu gecirmesi icin ates dusurucu veriliyor dedi. Bagisikli sistemi zaten savas halinde, daha cok ates olmasinin bagisikli sistemi ile ve dayaniklik ile dogrudan bir ilgisi yok. Cocugun bagisikli sisteminin guclenmesi icin hareket, temiz hava, iyi gida onemli. Bir sekilde mikroba viruse expose olmasida iyi.Ama atesi ciktikten sonra 38.5 kadar beklemek riskli olabiliyor demisti dr.

  • Ama 37,5 ateş bile sayılmıyor.Ateş 38 olunca ateşli deniyor. Daha ateşli bile olmayan çocuğa ateş düsürücü vermek ne kadar doğru? Ayrıca risk deyince 37den 37,5 a çıkarken bile havale olabiliyormuş. Ama bazen de 40,5 derece ateşte olmuyor. Havalenin de yüksek ateşle değil de ateşin yükselme hızıyla ilgili olduğu biliniyor. Ateş düşürücüler de ilaç ve her ilaç gibi böbrekleri yoruyor. Özellikle de çocukların ve bebeklerin hassas böbreklerini. Açıkçası ben 37,5ta ateş düşürücü verin diyen bir doktora güvenebileceğimi zannetmiyorum. tabii ki bu benim düşüncem. Doktorla anne arasındaki ilişki çok öenmli herkes rahat ettiği ve güvendiği doktora götürmeli. Bağışıklık sistemi ile ilgili yazdıklarım çok bilinen şeyler ve bütün kaynaklar bunu söylüyor. Tabii ki temiz hava ve iyi gıda da çok önemli. Ateş çıkmadam önce zaten mikrop veya virüsle karşılaşmış oluyor. Sevgiler

 3. Dediğiniz gibi ece hanım her çocuğun bünyesi farklı benim yeğenim 36.8 ile havale geçirdi bir değil hem de üç defa bizim kilerde 36.6 olunca ilaç vermek zorunda kalıyor dr öyle demiş

  • Hassas Anne Ece Kumkale

   36.8 bayağı düşük yeğeninize EEG çekildi mi? böyle soğuk havalelerde epilespsi çıkma ihtimali daha yüksek oluyor. Hem de 3 defa geçirdiyse mutlaka EEG önermiştir sanırım doktor. Dha önce havale geçire38 olmasına izin vermiyoruz biz de Sevinç’e öyle yapıyoruz.

 4. Tülay kılıçarslan

  Hassas anne verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum,havale geçiren bir çocukta bu risk kaç yaşına kadar sürer. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 5. Ece hnm yasayana kadar soguk havaleyi hic duymamistim ve bilmeyen cok insan var,atesli az cok biliniyor ama soguk oyle degil, paylasimlariniz icin cok tesekkurler keske sizi gecirmeden once tanisaymisim diyorum. Kizim ilkini soguk ikinci nobetini aylar sonra enfeksiyona bagli atesli gecirdi ve panikten mlsf suresine bakamadim. 2 seneyi gecik kontrollere devam ve en sonki eeg de gecirme ihtimalinin olabilirde olmayadabilir dedi. İnsan hep olacak endsesiyle yasamasi cok kotu demissinizya sizde annede mlsf kaliyor ve yaptigim hatalardan dolayi affedemiyorum kendimi peki herhangi bir yardim aldinizmi? , yavrum ilac kullaniyor acaba bende alsammi bir psikiytrdan diye dusunuyorum kaldiki ilac kullanmyi sevmem cok fazla.ama iyice sinirli oldum ve napicami bilmiyorum.

  • ben de ilaç almayı sevmiyorum kendi kendime telkinlerle ve olumlu düşünmeye çalışarak atlatıyorum zaten 6 yaşında risk kalmıyor ve az kaldı çok şükür. Ama Sevinç’n ateşi çıktığında anında depresyona giriyorum ve gidip hastaneye yerleşmek istiyorum. Bir de bir köşede ağlamak ve o ilk 24 saatin geçmes için dua ediyorum. Yaşayan bilir değil mi?

 6. Havale anında soğuk dus ise yaradı mi peki orasını anlayamadım.çok geçmiş olsun.

 7. kalıcı hasar kaldığı nasıl anlaşılır peki anneler

Cevapla