Duyurular

Prematüre iki bebeğin annesi olmak…

38.721 kişi okudu.

Her yıl yaklaşık 500.000 bebek prematüre olarak doğuyor. Anne karnında 37 haftayı tamamlamadan doğan bebeklere prematüre bebek deniyor. Prematüre bebekler zamanında doğan bebeklere göre daha fazla sağlık sorunu yaşayabiliyor ve hastanede daha çok kalabiliyorlar. Bu bebekler ne kadar erken doğarsa yaşadıkları problemler o kadar artıyor. Tabii ki çok erken doğup da hiç bir sağlık sorunu yaşamayan prematüre bebekler de var.

 

Prematüre bebeklerin annelerinde zamanında doğan annelerin aklındakinden de öte endişeler oluyor.

“Bebeğim yaşayacak mı?, Bebeğim yaşarsa, kalıcı sorunları olacak mı?, Bebeğim hastanede kaç gün kalacak?, Küçücük bebeğim eve gelince ona bakabilecek miyim? Bebeğim yaşıtlarından geri mi kalacak?”

Ben bu soruların hepsini kendime sorduğum için bir çırpıda yazabildim. Benim güzel kızlarım da rahim yetmezliğim nedeniyle suyumun erken gelmesiyle 33 haftalık prematüre olarak doğdular. Sevinç 1878 gr Esin 2270 gr ikisi de 44 santim doğdular. Neyse ki suyum çok fazla olduğu ve çok sağlıklı beslendiğim için haftalarına göre gelişimleri çok iyiydi ve hiç respiratöre bağlanıp oksijen almadılar. Esin 6 gün Sevinç 10 gün bebek yoğun bakım ünitesinde kaldılar. Kalmalarının en büyük nedeni emme reflekslerinin henüz gelişmemiş olmasıydı. EMme refleksi anne karnında 34. haftada gelişiyormuş, bu nedenle bu haftadan önce doğan bebeklerde bu problemin yaşanma olasılığı çok fazla. Kızlarımın çok şükür nefes alma sorunları yoktu zaten bu nedenle genellikle açık yatakta yattılar ama beslenmeye başlamadan eve gelmeleri imkansızdı.

Tesadüf mü yoksa genetik mi bilemiyorum ama ben de 1750 gr doğmuşum. Tabii 37 yıl önce ultrason yoktu o nedenle tam nedenini bilemiyoruz. Anneannem bana “senin kafan portakal kadardı, o kadar küçüktün ki anlatamam” derdi. Ben de cahillik tabii gülerdim ve “portakal kadar bebek kafası olur mu?” derdim. Ee gülme komşuna…

Benim kızlar doğdu, el kadarlar ve kafalar da tabii… portakal kadardı. 

Ben doğumdan sona hastanede 4 gece kalabildim. Kızlarımı hastanenin yoğun bakımında bırakıp çıkmak benim için çok zordu. Bunu yaşamayan anlayamaz, ben daha önce de bunu yaşadığım için benim için ayrı bir kabus gibiydi. İlk oğlum Kaan ne yazık ki rahim yetmezliğim nedeniyle 21 haftalık doğmuştu ve doğumdan kısa bir süre sonra vefat etmişti. Hiçbir sağlık sorunu yoktu ama rahim yetmezliği nedeniyle doğumu engelleyememişlerdi. Hastaneden kucağımızda bir bebek olmadan çıkmak eşim ve benim için en büyük acıydı. Kızlarımı hastanede bırakmak bu nedenle beni o günlere götürdü. Tabii koşullar farklıydı, kızlarım iyiydi sadece beslenmeleri sorunluydu ve tabii evde beni 21 aylık oğlum Mehmet Alper bekliyordu.

Eve döndüm ama devamlı hastaneye gidiyordum ve günde yaklaşık 6 saat kızlarımın yanındaydım. Özel bir hastane olduğu için devlet hastanelerindeki anneyi içeri almama, bebeği görememe gibi sorunlarımız yoktu. Bu uygulama gerçekten çok yanlış çünkü prematüre bebekler için anne ve babalarının dokunuşları ve ilgileri çok önemli. Amerika’da anne ve babalar yoğun bakım ünitesindeki prematüre bebeklerini kucaklarından indirmezler. Biz 2. günden itibaren eşimle kızlarımızı kucağımıza aldık, hatta çıplak göğsümüzde kanguru gibi taşıdık uyuttuk. İstediğimiz kadar yanlarında kaldık. Ayrılmak istemiyorduk. Ben kızlar uyurken diğer küvözlerde yatan bebekleri dolaşır tek tek dua ederdim sağlıkla evlerine kavuşsunlar diye. Bu bebeklerden kızlarımda aynı gün doğan ikiz kızlarla daha sonra tanıştık ve kızlarımız oynadılar.

 

Bizden çok daha erken doğanlar vardı. 26 haftalık 700 gram doğan Iraklı bir bebeği hiç unutamam. Çiftin bundan önce 5 tane bebeği 25-26 haftalık doğmuş ama ülkelerinde yaşatamamışlar. Son bir çare 26 haftalık hamileyken Türkiye’ye gelmişler ve uçaktan indikten kısa bir süre sonra doğum yapmış anne. Aylarca hastanede kaldılar ama bebekleri sağlıkla evine gitti çok şükür.

Ben de hastane ve ev arasında mekik dokuyordum. Evde Alper vardı ve etkilenmesini istemiyordum ama neyse ki kayınvalidemler bizdeydi, dayım anneannem herkes Alper’i mutlu etmeye çalışıyordu. Kızların yanına sadece eşim ve ben girebiliyorduk. Herkes meraktan ölüyordu. Neyse ki video ve fotoğraflarla birazcık da olsa meraklarını giderebiliyorduk.

Kızlar 5 günlük olup da hala biberondan veya memeden beslenemediğinde artık benim sabrım kalmamıştı. Zaten midelerine anne sütü boruyla gidiyordu yani aç değillerdi, emme refleksi de gelişmediği için biberon almamak kolaylarına geliyordu. Doktorumuza ısrar ettim ve artık boruyla beslememelerini istedim. Biraz acıkırlarsa biberondan beslenmeye daha hevesli olacaklarını düşünüyordum. Doktorlar önce itiraz ettiler ama en kararlı bir şekilde bunu talep edince borular çıktı ve kızlar biraz aç kaldılar. Tahmin ettiğim gibi oldu, biberondan daha iyi emmeye başladılar ve ertesi gün Esin çıkabilecek duruma geldi. Sevinç’in kilosu az olduğu için 4 gün daha kaldı ama o da emmeyi biraz başardı. Doktorları kararlılığımla ikna ederek başardıklarımdan biridir bu da.

Doğduktan 6 gün sonra Esin kızım beslenebilmeyi başardığı için eve geldi. Oto koltuğunda Esin’i eve getirdik ve 21 aylık Alper’in önüne koyduk. “Bebe” diye çok mutlu oldu. 4 gün sonra Esin’i de alıp hastaneye gittik ve kontrolden sonra Sevinç’i de alıp 2 bebekle eve geldik. Alper’in iki kardeşine bakıp arka arkaya “bebe bebe” demesini unutamıyorum. Yavrum 4 günde bir eve bebek gelecek zannetmiş olabilir!

Anne sütü benim için çok önemliydi. İlk günlerde kızların emme refleksi olamadığı için anne sütümü boruyla direkt burundan midelerine verdiler. Ben mama verilmeyeceğini belirtmiştim hastaneye. Biraz itiraz etseler de onları hemen anne sütü yetiştireceğime ikna ettim. Doğurduğum andan itibaren 2 saatte bir pompayla sütümü sağdım ve hemen günde 12 tane (sabah 3 öğle 3 akşam 6) alkolsüz bira mayası tableti almaya başladım. Pompalama ve mayaların etkisiyle hemen colostrum denilen çok faydalı ilk sütüm geldi. Minikler zaten el kadar olduğu için o kadarcık süt bile onlara yetti ve mama vermeden idare ettik. 2. günden itibaren sütüm gelmeye başladı. 5. günden itibaren artık hem ikisini sadece anne sütüyle besliyordum hem de günde 300 ml anne sütümü buzluğa atabiliyordum. İlk 3 ay böyle yapabildim ve hiç emmemelerine rağmen ikiz kızlarımı ilk 4,5 ay sadece anne sütüyle besledim. 4,5 aydan 6 aya kadar sadece bir öğün mama aldılar. 6 ayda ek gıdaya geçince onu da bıraktık. Anne sütü ve ek gıda ile devam ettik. 13,5 ay sadece pompa ile yoğun bir şekilde anne sütü ile beslendiler ve bunun sayesinde çok kısa sürede prematürelikten eser kalmadı. İshal, kabız gibi sorunlar yaşamadık. Tüm annelere bol sütler diliyorum.
Prematüre bebeklerin gelişimi çok yakından takip edilmeli. Doktorumuz içtikleri her damla sütü ve yaptıkları her kakayı yazmamız gerektiğini söyledi. Haftada bir kontrole gidiyorduk. Bu kontrolde doktorumuz yediklerini kontrol edip bebekleri tartıyordu ve günde mutlaka en az 30 gr almaları bekleniyordu. Yoksa mama vermeye başlamam gerekiyordu. O stresi unutamıyorum. Bir hafta tam tartıdan önce büyük bir kaka yapmıştı biri ve tartıda o hafta günde 28 gr aldığı ortaya çıkmıştı. günde 2 grlık fark için acayip bir azar yedim doktorumuzdan. Neyse ki kaka yaptığını söyleyince mamasız devam etmeye izin verdi.  Prematüre anneleri hep böyle diken üstünde oluyor. Gelişimleri çok yakından takip ediliyor ve en ufak bir farklılık araştırılıyor. Bunlar yüzünden prematüre annelerinin stres düzeyleri daha yüksek oluyor. Prematüre bebeklerin bakımı da daha zor, mesela emme refleksi gelişmediği için kızlar 40 ml sütü 45 dakikada içerlerdi. Zaten besleme biterdi, bezini değiştirirdik, ben günde 7 kere pompa yaptığım için 30-40 dakika pompa yapardım bakmışsın yine besleme zamanı gelmiş. Gece de 45 dakikada bir uyandık beslemek için. Normal bebekler gibi 10 dakikada emip mışıl mışıl uyumazlardı.
Sonuç olarak kızlarım 4-5 ay gibi kısa bir sürede prematüreliğin etkisinden kurtuldular. Şu anda kızlarımın zamanında doğan bebeklerden hiçbir farkı yok hatta genetiklerini yakaladılar ve anne babaları çok uzun olduğu için yaklaşık 1,5-2 yıl önden gidiyorlar. Tüm prematüre bebeklere sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Prematüre bebek ailelerinin de bu süreci sorunsuz ve kalıcı hasarsız atlatmalarını diliyorum.

Prematüre bebek ailelerinin güzel hikayeler dinlemeye ihtiyaçları var. Eğer sizin bebeğiniz de 1 kilonun altında doğduysa ve şu anda hiçbir sağlık sorunu olmayan mucize bir bebekse lütfen bana hikayenizi gönderin.

Hassas Anne Ece Kumkale

İstatistikler için kaynak: March of Dimes

31 yorum

  1. zor geçecek günleri soğuk kanlılığın ve kararlığın sayesinde nasılda güzel atlatmışsın.. inan çok etkilendim.. allah sağlıktan ayırmasın..

  2. benım oğlum pramatüre değil de matür 38 haftada 2,500 doğdu ama ben sizin kadar iyi olamadım :((( anne sütü sadece bir ay emebildi antibiyotik tedavisi uygulandı bir hafta enfeksiyon sebebi ile bi özel hatanede (ACIBADEM) yoğun bakm. kaldı emzirmeme izin vermediler…sağdım verdim ama azaldı sütüm sonra da malum bebek alamadı biberona alışmıştı hatta mamaya!şimdi 4,5 aylık ve hala devam sütü ile besleniyorek gıdaya geçiyoruz meyva suları deniyorum çok zorlanıyorum yoğurt vermeme gerekmiş yapmayı bilmiyorum velhasıl sizizn kadar iyi bi anne olmak çok zooooor!!! :((((

  3. Benim adım Gül, oğlum Umut 32 haftalıkken 1.840 gram doğdu. Küvezde kaldı, oksijen bağladılar. Beyin kanaması geçirdi. Ama şu an maşallah çok tatlı bir oğlan oldu. 3 yaş 2 aylık. Ama gelişimi diğer çocuklara göre biraz geri. Kreşe veriyorum çalıştığım için. Onu ilk doğduğu zamanlarda biberona anne sütü koyarak verdim . Daha sonra 1,5 yaşına kadar emzirdim. Doktorlar yemek yemesi için sütü kesmemi istediler. Doğduğu zaman baygın gibiydi. İnanın poposunun sadece çizgisi vardı. Poposu sonradan gelişti. Kulak çöpleriyle kakasını çıkardım poposundan, ıkınma refleksi yoktu. Sık sık beslediğim için uyuyamıyordum. Perişandı halim ama geçti, büyüdü, bana kendi deyimiyle ” komacan” 🙂 erkek oldu.

  4. Ece benim ki erken doğru ama kilosu yüksekti olmaz mı :((

  5. Çok duygulandım Ece hanım, maşallah sizin gayretinizle ve çabalarınızla kızlarınız yaşıtlarını yakalamış hatta geçmiş diyorsunuz. Rabbim size sağlık ve kuvvet versin, zor günler geçirmişsiniz ama pırlanta gibi güzel ve değerli çocuklarınız var. Allahım onları size bağışlasın ve sizi de onlara .

  6. ece hanım bu corbayı hergun mu yedırıyorsunuz ? ben her oglen yenı yemek yapıyorum bunu bır ogun de aksam verıyorum. donunca vıtamın degerınde azalma olmaz mı yada cocuklar her oglen aynı yemeği yemekten bıkmaz mı ? sız de aksama farklı hazırlayarak mı cesıtlılık ypıorsunuz. kızımm aylık.sevgıler.

  7. Ece hanim yazilarinizi her okudugumda hayranligim artiyor..cok buyuk bir caba ve ozenle buyutmussunuz kizlarinizi Allah oglunuzu ve kizlarinizi size bagislasin..benimde 24aylik bir oglum ve 2aylik bir kizim var…fakat bazen yeterince guclu ve kararli olamadigimi hissediyorum..bende anne sutu veriyoru fakat cok emmediginden pompayla sagip veriyorum buda cok zamanimi aliyor..ogluma yeterince zaman ayoramadigimi dusunup cok uzuluyorum..birde cevreden babanne anane cok mudahale oldugu icin biraz bunaldim sanirim..siz tum bunlarin ustesinden gelirken nasil badardiniz? Merak ettim..zaman zaman insanin morali cok bozuluyor cunku..en azindan benim..oglum istahdizde bebek geldi dahada istahsizladti..oneriniz varmi? Simdiden cok tesekkurler..sıkı takipcinizim..yazilarinizla bizi aydinlatmaya devam edin lutfen:)

  8. Ayrica anne sutu saklama ile ilgili bir yaxiniz varsa ya da bilgilerinizi bizimle paylasirsaniz cok sevinirim..bizim doktorumuz dondurulmus anne sutunun cikarip benmari usulu eritip 2saat icersinde tuketmemizi soyledi..ben dolabin alt bolmesinde 24saat duruyor diye biliyordum fakat tavsiye etmiyor..bende buyuk sut posetlerine 200ml lik koymusum ve bebegim 90 iciyor..cozemiyorum da..mecbur buyumesini veklicem sanirim..tavsiyelwriniz nelerdur? Tesekkurler…

  9. ece hanım bende doğum yapalı 1 ay oldu 34 haftalık ikiz kızlarım var ben co sıkıntılı olduğum ıcın yüksek tansıyon gebelik kolestazı ıdrarda proteın aşırı derecede ödem den dolayı erken alınmak zorunda kaldılar. Anne sütü alıyorlar ama mama da destekliyoruz sütüm yetmıyor bira mayası ıcım ama bana yaramadı bazı sorunlar yasadım başka ne yapabılırım acaba mama almalarını ıstemıyorum ama mecbur verıyorum.

  10. bu nasıl bir sabır ve nasıl bir sevgidir. benim de bir kızım bir oğlum var şu an gözlerim doldu okuduklarımdan. anneliğii ve seni tebrik ederim güzel insan…

  11. merhaba benim de oğlum 27 haftalık 1 kilo doğdu 3 ay hastanede kaldık çok zor günlerdi ama şimdi iyiyiz çok şükür Allah sabır ve kolaylık veriyor sadece gelişimi geriden geliyor onuda atlatacağız inşallah

  12. Müjde Elif kurt

    Ben 25 yasında 3 cocuk annesiyim 1 oğlum var birde tek yumurta ikizi kızlarım var. Oğlum tam 40 haftada normal doğumla doğdu. Oğlum 10 aylikken sürpriz bir sekilde hamile kaldım ve çifte sürpriz. Hamileliğim gayet güzel ilerliyordu ta ki 32. Haftayakadar 32. Haftada bebeklerimin hissetmedigini anladım ve hastaneye gittik hemen yatışım yapıldı kızlarımdan biri dogum kanalına girmişti engelleyemediler ve hemen 2 dozciger geliştirici yapıldı ve 12 saat gecmesibeklendi öğleden sonra sezeryan dogumagirdim ve kızlarım doğdu biri iyiydi fakat digeri solunumu olmadan doğmuş ve hemen oksijene bağlanmış ve doktorlar hayata tutunması ve bir sorunu olmaması için tam 4 saat müdahele etmiş ve çok şükür basarmislardi tabi benim bunlardan kızlarım hastaneden çıkınca haberim olmuştu. Kızlarım 1400 ve 1800 gr 43 er cm dogmuslardi emme refleksi ve kilo alımı için 18 ve 20 gün hastanede kaldılar. Oğlumu kızlara hamile kaldığımı öğrenince de 2 ay daha emzirdim zaten daha sütüm tam kesilmemişti ve ben ilk andan itibaren bebeklerime süt yollamaya başlamıştım süt hem onlara yetiyor hemde hemşireler fazlasını dolaba atıyordu sadece hızlı kilo alımı için eprotein

  13. Müjde Elif kurt

    Ben 25 yasında 3 cocuk annesiyim 1 oğlum var birde tek yumurta ikizi kızlarım var. Oğlum tam 40 haftada normal doğumla doğdu. Oğlum 10 aylikken sürpriz bir sekilde hamile kaldım ve çifte sürpriz. Hamileliğim gayet güzel ilerliyordu ta ki 32. Haftayakadar 32. Haftada bebeklerimin hissetmedigini anladım ve hastaneye gittik hemen yatışım yapıldı kızlarımdan biri dogum kanalına girmişti engelleyemediler ve hemen 2 dozciger geliştirici yapıldı ve 12 saat gecmesibeklendi öğleden sonra sezeryan dogumagirdim ve kızlarım doğdu biri iyiydi fakat digeri solunumu olmadan doğmuş ve hemen oksijene bağlanmış ve doktorlar hayata tutunması ve bir sorunu olmaması için tam 4 saat müdahele etmiş ve çok şükür basarmislardi tabi benim bunlardan kızlarım hastaneden çıkınca haberim olmuştu. Kızlarım 1400 ve 1800 gr 43 er cm dogmuslardi emme refleksi ve kilo alımı için 18 ve 20 gün hastanede kaldılar. Oğlumu kızlara hamile kaldığımı öğrenince de 2 ay daha emzirdim zaten daha sütüm tam kesilmemişti ve ben ilk andan itibaren bebeklerime süt yollamaya başlamıştım süt hem onlara yetiyor hemde hemşireler fazlasını dolaba atıyordu sadece hızlı kilo alımı için eprotein mama Kullandık 1 er kutu çok şükür
    kızlardan biri tam çıkacakken enfeksiyon kaptı ve bizi çok korkuttu ben o zamana kadar hep sabrettim hep gülerek girmiştim yogun bakıma ama bu benim tüm sinirlerimin boşalmasına sebep olmuştu hemşireler biz sizi ornek veriyorduk falan diye moral vermeye calismislardi hiç unutamıyorum mınicik bedenlerinde o kadar acılar yasamışlardi ki doğduklarından beri bu bana çok ağır gelmişti neyse ki 1 hafta antibiyotik tedavisi ile onuda atlattık ve eve gelme zamanları geldi önce biri 2 gün sonrada digeri geldi oğlumda çok şaşırmıştı 2 gün ara ile eve bebek gelmesine ve bize başka diye sormuştu ;)) yavrum ideal bir abi oldu aynen sizin dediğiniz gibi Ece hanım 40mlm sutu yarım saatte içerlerdi biberonları yıka kaynat daha oturmadan tekrar süt sağma vakti gelir ve maraton devam ederdi.
    şimdi tüm bunlar geride kaldı şimdi kızlarım 1 yaslarına dün girdiler oğlumda tam 30 aylık çok şükür bu günümüze hiçbir saglık sorunumuz yok anne baba dede mama diyorlar tutunarak yürüyorlar Rabbim tüm prematurelere saglık sıhhat annelere de bol sabır versin…

  14. merhaba benim oğlumda ikiz eşi 29 haftalık 1069 gr doğdu ve 930 gr a düşmüştü şuan 7 kg düzeltilmiş 8 aylık ve bu hale gelene kadar neler çektik saymakla bitmez.Kafasını tutup oturmayı öğrenince tabi birde reflümüz bitince yaşadıklarımızı yazmak isterim,Bizim nasıl zor büyüttüğümüzü ancak prematüre bebeği olan biri anlayabilir diye düşünüyorum.

  15. Kararliligina ve mucadelene yazicak hic birsey bulamadim tebrik etmekten baska 🙂 rabbim evlatlarinizla burlikte uzun saglikli ve guzel gunler versin..gecenin bu saatinde beni cok duygulandurdiniZ…

  16. Kader ortağınız olarak okuduklarından çok etkilendim Allah yardımcımız olsun …900 gr benim kızım 42 gün kaldı hastanede çok şükür şimdi anne sütü ile besliyorum ve 3600 gr olduk 🙂 maşallah subanallah …zor bir süreç anlatılacak cok sey var sayfalar dolusu yazsam dahi eksik kalır bazı anlarımız …ömrü uzun ve sağlıklı olsun hepsi …saygılar sevgiler

  17. aynı seyı bende yasadım yazınız okurken duygulanmamak elde degıl benım kızımda gebelık zehırlenmesınden dolayı erken dogum oldu malesefkı, 34 haftalık dogdu. ıılk bekırtılerı gebelık zehırlenmesının sureklı yuzum ellerım ve ayaklarımın sısmıs olması, süplenıyodum netten arastırmaar yapıyodum ve ne yazıkkı korktugum basıma gelmıstı, hastaneye normal kontrol ıcın gtmıstm doktora ben süpelendıgımı demeseydım belkı farkına varmıycaktı doktora benım elım yuzum cok şışıyo hocam gebelık zehırlenmesınden süoelıyorum dedım doktor once bebege baktı gelısımını durdurmus dedı sonra dedıkı sen suan gebelık zehırlenmesı yasıyosun dedı, sok olmstu esmle hemen dogum olcak dedı ben dogum oldu kızım1700 gr dogdu, 12 gun kuveste kaldı eve getırmeye korkuyodum ya bısey olursa cok kucuk ya tutamazsam dıye hastanede bır gun yatırdılr benı ozel hastanede dogum yaptıgım halde, kızmı 3 saatte bı gormeye gıttım emzırmeye esımı sadece sabahları alıyolardı kzımı gormesı ıcın ve ben ıcerde kızmle sadece 20 dk zaman gecerebılıyodum, eve kızımı getırdıgımzde 12 gun kaldıktan sonra 3 ay boyunca uyumadım hıc sabahladım hep bı korkuyla yasıdım bısey olursa hadı dıye mama saatlerını hıc aksatmadım sutum yoktu o yuzden mama ıle besledım benm ıcın cok kotu bı durum kızm dogdugunden bellı mama azda olsa anne sutu verdım ve yetmedı bende mamma ıle besledım ac kalmasın tek dıye, ama keske anne sütüm olsada emseydı anne sütünün yerini hıç bısey alamaz sımdı kızım 8 aylık sükür karacıger buyumesı var dedıler doktora gıttık sımdı normal dıyo ama kansızlık var kızımda ne yapmam gerekıyo bılmıyorum kansızlık ıcın ? anne bıle dyo. ama ben yne gecelerı 4 yada 5 de yatıyorm hala korkuyorm . sıze tesekkurler boyle bır blog yaptınız ıcın

  18. Merhaba;

    Benim değil ama kardeşimin oğlu 800 gr doğdu. Şu anda 1860 gr. Hala hastanede yoğun bakımda. Maalesef emme refleksi gelişmiş değil. Çekilen filmde beyinde bazı çok ufak beyazlıklar görüldü. Bugün nöroloji doktoru tekrar kontrole gelecek. Doğumu gerçekleştiren doktoru bebeğin doğar doğmaz ağladığını ve doğumda bir sorunun olmadığını belirtti. Hastaneler arası nakil olurken oksijensiz kalmış olabileceğini belirtiyorlar. Lütfen dua edin bir sorunu çıkmasın. Çok zor. Bir an önce yeğenimi kucağımıza almak istiyoruz.

Cevapla