Duyurular

500 yıl önce İnkalılar tarafından dağın tepesinde ölüme terkedilerek tanrılara kurban edilmiş 15 yaşındaki kız 1999 yılında donmuş olarak bulunmuş

6.124 kişi okudu.

 

Bu 15 yaşındaki kız çocuğu 500 yıl önce İnkalılar tarafından tanrılara kurban edilmiş ve Llullaillaco dağının tepesinde 6739 metre yükseklikte ölüme terk edilmiş. Yanında da 6 ve 7 yaşında iki çocuk daha varmış.

Bilim adamları 1999 yılında bu donmuş mumyayı bulduklarında inanılmaz bir şekilde korunduğunu görmüşler. Hiçbir mumyalama işlemi yapılmamış ama soğuk ve kuru havada donduğu için iç organlar ve beden sanki yeni ölmüş gibiymiş. Hatta kalbinin içinde hala kan varmış. Bulanlar adını “Bakire” koymuşlar. Yapılan araştırmalara göre ölüme terkedilmeden önce onu bir süre protein ve yağla besleyip şişmanlatmışlar ve ilaç vermişler. Önemli olaylardan sonra İnkalar böyle çocukları tanrılara kurban ederlermiş ve buna capacocha denilirmiş. Çocukları süsler ve dağın tepesine götürüp ölmeleri için bırakırlarmış.


Bu kızcağız hala donmuş olarak muhafaza edilmektedir. Alttaki linke basarak daha fazla ve ayrıntılı resimler bulabilirsiniz. 
                                        
Ne kadar acı bir dram değil mi?

Bu çocukların da anneleri vardı ve çocukları ellerinden alındığında neler hissettiklerini düşünemiyorum!

kaynak: http://differentphotos4you.blogspot.ca/2013/07/incan-girl-who-had-been-frozen-for-500.html

Bir yorum

  1. Doğal afetler ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle binlerce insan ölüyordu. Ölümler, köleler ve yoksul kesimde olduğu gibi elit kesimlerde de oluyordu. Yöneten sınıflar “tanrılar kan ve can istiyor. Biz kan ve can vermeyince kızıyorlar ve birçoğumuzun canını alıyorlar” yorumunu yaptılar… Vaktinden önce gelen ölümlerden korunmak için tanrılara insan kurban etmeye başladılar. Asırlar sonra bunun faydasını göremediklerini anlayınca yanlış kurban kestiklerini düşündüler ve “el değmemiş, temiz” kızların kurban edilmesi gerektiğini düşündüler… İnsanoğlu bunun da faydasını görmeyince hayvan kurban etmeye başladılar…

Cevapla