Duyurular

Plastik ürünlerdeki Ftalat maddesi obeziteyi tetikliyor

3.270 kişi okudu.

Günümüzdeki en büyük sağlık sorunlarından biri obezite. Birçok hastalığın nedeni obezite diyebiliriz. Tüm dünyadaki bilim adamları obeziteye neden olan şeyleri bulmaya çalışıyor. Tabii ki en büyük neden insanların harcadığından fazla kalori alması ama bazen hiç aklımıza gelmeyecek şeyler de obeziteye yol açabiliyor. 

 

Plastiğe esneklik ve yumuşaklık katması için kullanılan ftalat maddesinin obeziteye etkisi bilim insanları tarafından tartışılıyor. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Kimya bölümünden Prof. Dr. Şana Sungur ve arkadaşları TÜBİTAK desteğiyle yaptıkları araştırmada plastik maddelerde kullanılan Ftalat maddesinin obeziteyi tetiklediğini ortaya çıkardı.


Ftalatın plastiğe nüfuz ettiğini, insanlara da plastik ürünlerden çok rahat bir şekilde geçtiğini belirten Sungur, gıdayla plastik ambalajın temas süresi uzadıkça Ftalatın etkisinin de arttığını belirtti.

Ftalat Oranı Arttıkça Obezite Artıyor


17-62 yaş arası 250 kişide inceleme yaptıklarını söyleyen Sungur, “Çalışmalar kapsamında, plastik şişelerden sıvı gıdalara (maden suyu, limonata, gazoz, kola, zeytinyağı) göç eden Ftalatların miktarlarının belirlenmesi, belirlenen miktarların sıvı gıdalarda bulunmasına izin verilen sınır değerlerle karşılaştırılması için farklı yaş ve farklı cinsiyetteki kişilerin kan ve idrarlarındaki Ftalat oranlarını ölçtük. Ölçüm sonunda kişilerde ortak gördüğümüz nokta kan ve idrarda bulmuş olduğumuz Ftalat oranıyla obezite arasında doğru orantı olduğuydu yani Ftalatın yüksek olduğu kişilerde obezite olduğunu gördük” dedi.

Yiyecek ve içeceklerle vücuda alınmasının zararsız olarak görüldüğü maksimum Ftalat miktarının uluslararası sağlık kuruluşları ve Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlendiğini ifade eden Sungur, bazı ürünlerde sınır sayılan limitlerin altında Ftalat olmasına rağmen bazı ürünlerde sınırları geçen miktarda Ftalata rastladıklarını söyledi.

Türk Gıda Kodeksinin bazı Ftalatlarla ilgili sınır limiti bulunmadığını belirten Sungur, yaptıkları araştırmada Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlenen Ftalatlar için çoğu ürünlerde sınır aşılmadığını ancak sınır belli olmayan Ftalatlarla ilgili sorun olabileceğini söyledi.İncelenen tüm içeceklerde bulunan ftalat miktarının, Türk Gıda Kodeksinin verdiği limitlerin altında ftalat barındırdığını ancak zeytinyağında sorun olduğunu söyleyen Sungur, ”İncelemede plastik şişelere konulan zeytinyağında bulunan ftalat oranının belirlenen sınırların çok üzerinde olduğunu gördük. Ftalatın yüksek çıktığı bir diğer durum ise son kullanma tarihi yaklaşan ürünler çünkü bu ürünler plastikle çok uzun süre temas halinde oluyor. Yani ürün plastik kapta ne kadar uzun durursa Ftalat geçme oranı da o kadar yüksek oluyor” dedi.

Sungur: “Plastik Ambalajlı Ürünler Yerine Cam Ambalaj Daha Sağlıklı”


Yaptıkları inceleme ve araştırmalarda plastik ambalajların sağlık açısından zararlarının açıkça görüldüğünü belirten Sungur, “Plastik ürünlerin zararları toplumca biliniyordu ama şimdi plastik ürünlerden insan vücuduna giren Ftalatla plastiğin bir başka zararını daha görmüş olduk. Artık plastik ambalajlı ürünler yerine cam ambalajlı ürünler kullanılması konusunda, son kullanma tarihi yaklaşan ürünler kullanmama konusunda ve koruyucu madde olarak sodyum benzoat ve potasyum sorbatı bir arada içeren ürünleri tercih etme konusunda daha hassas olmalıyız” dedi.

 
Hassas Anneler,
Bu araştırmadan çok önemli bilgiler edindim ve bunları hemen uygulamaya başlayacağım. Demek ki plastik ürünlerden mümkün oldukça uzak duracağız, zeytinyağını plastik değil cam şişede alacağız ve son kullanma tarihi yaklaşan plastik ambalajlı ürünleri kullanmayacağız. Sirkeleri de kesinlikle plastik şişede almamak gerekiyor demek ki. 
 

Bir yorum

  1. Ne varsa cam da var paylaşım için teşekkürler…

Cevapla