Duyurular

Tuvalet Eğitimi Destanı

60.602 kişi okudu.

Tuvalet eğitimi günlerinde bir sabah kalktım ve Esin’in ayısına tuvalet eğitimi verdiğini gördüm

Çocuklarla ilgili her konuda olduğu gibi tuvalet eğitimi konusunda da şu gerçeği unutmayın lütfen: ‘Her çocuk farklıdır!’. Bu gerçeği aklımızda tutacağız ama bileceğiz ki tuvalet eğitiminde de değişmez bazı kurallar var. Bence ilk adım, 1,5 yaşından itibaren çocuğunuzu kendinizle beraber tuvalete sokmak ve tek tek yaptıklarınızı anlatmak. Mesela “tuvaletim geldi onun için tuvalete gireceğim, şu anda çişimi yapıyorum. Çişim bitti şimdi altımı sileceğim, şimdi ellerimi yıkayacağım” diye her yaptığınızı dillendirin. Çocuklar en güzel görerek öğrenirler. Bu nedenle abisi ve ablası olan çocuklar tek çocuklardan daha önce bezi bırakırlar çünkü onlarla birlikte tuvalete girmişlerdir ve onların ne yaptığını görmüşlerdir.

Önce size 3 çocuğumla olan tuvalet eğitimi maceralarımızı anlatacağım ve bu sırada da yapılması gerekenlerden adım adım bahsedeceğim. Tuvalet eğitiminde çocuğunuzun konuşma becerisinin ne seviyede olduğu bence çok önemli. Kendini ifade edebilen ve daha çok konuşabilen çocuklar bezi daha erken bırakıyorlar. Alper de çok erken konuştuğu için bezi erken bıraktı. 22 aylıktı ve ilk 3 kelimeli cümlesini kurdu: “Alper kaka yaptı”. Bunu duyar duymaz altındaki bezi çıkardım ve tuvalet eğitimine başladım.

Çocuğunuzun sinyallerini çok iyi takip etmelisiniz diye düşünüyorum. Çocuğunuz size çişini ve kakasını haber vermeye başladığında tuvalet eğitimi zamanı da gelmiş demektir. Çoğu çocuk kaka ve çişini yaptıktan sonra söyler ilk başta. Bu dönemde henüz hazır olmuyorlar genellikle ama sizin yapmanız gereken, bu dönemde çocuğunuzun kaka ve çiş zamanlarını takip etmeye ve aklınızda kaydetmeye başlamak. Tuvalet eğitiminde başarının sırlarından biri çocuğunuzun kaka ve çişini yaklaşık ne zamanlarda yaptığını bilmektir. Sinyali çocuğunuzdan aldığınızda harekete geçmelisiniz ama bazen anneler ‘daha erken şimdi zamanı değil’, ‘şimdi hava soğuk yazı bekleyeyim’ diyorlar ve bu önemli zamanı kaçırıyorlar. Çocuklar da sinyali veriyor veriyor alan olmayınca bunu unutuyorlar ve bu çocuklar daha sonra tuvalet eğitiminde çok zorlanıyorlar çünkü o fırsat kaçmış oluyor. Alper bana sinyali verdiğinde nasıl bir durumdaydım size anlatmak isterim. 33 haftalık prematüre doğan kızlarım daha 1 aylıktılar, emme refleksi olmadan doğdukları için pompa yaparak sadece anne sütüyle besliyordum ikisini. Günde 8 kere pompa yapıyordum, kızlar çok zor besleniyorlardı. 50 gr sütü 45 dakikada içtiklerini bilirim. İkisi de kolikti durmadan ağlıyorlardı. Alper de henüz çok küçüktü. Gece 45 dakikada bir kalkıyordum. Gündüz de uyumak mümkün değildi yani perişandık ailecek. Başkası olsa sinyali alınca “hadi yavrum şimdi hiç zamanı değil, tak bezini beni uğraştırma” derdi. Ama ben öyle demedim, Alper’in kardeşleri oldu diye gelişiminin etkilenmesine gönlüm razı olmadı.

“Alper kaka yaptı” dediği o gün Alper’in bezini çıkardım, evdeki bütün halıları kaldırdım ve koltukların üzerine pikeler örttüm. Alper’e ayrıntılı bir şekilde artık bizim gibi çişini ve kakasını tuvalete yapacağını anlattım. Tuvalet eğitimimiz böylece başladı. Onu önce 30 dakikada bir lazımlığa oturtmaya başladım. Önce hiçbirşey yapmadı. Hiç kızmadım ona.

Siz de lütfen hiçbir zaman kızmayın tuvalete yapmayan veya altına, yatağına yapan çocuklarınıza. İnanın bu tuvalet eğitimine büyük bir darbe vuruyor ve ilerde de çocukların psikolojilerinde büyük sorunlara yol açıyor. Nazik olmanız gereken bir konu bu. Hazır değilseniz başlamayın eğitime. Sadece çocuğunuzun değil sizin de hazır olmanız gerek.

O muhteşem gün gelip de çocuğunuz çişini veya kakasını tuvalete veya lazımlığa yaptığında bunu doğal karşılayın ama onu tebrik edin ve ona beğeneceği bir sticker (yapıştırma) verin. Arabaları seviyorsa arabalı veya çiçekleri seviyorsa çiçek desenli olabilir. Sevdiği bir yiyecek de olabilir. Sağlığına zararlı olmasın ama. Ben Alper’e çekirdek verirdim çok sevdiği için. Sonra da elini yıkardık güzelce. Yapmazsa elini de yıkamazdık. Lazımlık olayı çok pis geldiği için kısa zamanda adaptörle tuvalete yapmaya başladı. Kızlarda hiç lazımlık kullanmadım zaten. Direkt adaptörle başladık. Ayaklarını koyabileceği bir tabure veya yükseltici koyun ayaklarının altına, bunların merdiven gibi olanları da var. Ayakları bir yere basınca kendilerini daha güvende hissediyorlar ve korkmuyorlar.

Tuvalet eğitimine başlayan çocuğunuzu dışarı çıkarmak size bir kabus gibi gelebilir. “Ya altına işerse? ne yapacağım dışarlarda rezil olurum, Kıyafet mi değiştireceğim devamlı?” gibi düşünceler aklınızdan çıkmayacak biliyorum ama lütfen çocuğunuzun kafasını karıştırmayın. Gündüz bezi çıkarınca bir daha gündüz takmayın. Dışarda da sık sık götürün tuvalete ilk başlarda. Ben yanımda torbayla adaptör taşırdım çünkü içine düşeceğim diye korkardı. Biz pek kaza yaşamadık dışarda ama yaşasanız bile lütfen bezi takmayın. İnanın 2-3 kaza geçirse bile olayı kısa zamanda çözecektir.

Geceleri duruma göre bez takabilirsiniz 1-2 ay daha ama bence çocuğunuz 2,5 yaşından büyükse gece ve gündüzü aynı anda çözebilir. Alper ve kızlar daha küçük olduğu için ben 2 ay kadar gece bezi taktım. Sonra onu da bıraktık. 1-2 kere gece altına yaptı Alper. Hiç kızmadım ama onun yanında değiştirdim çarşafları ve çok yorulmuş gibi yaptım. O da üzüldü biraz ve sonra hiç yapmadı. Kızlar gece bezini çok kolay ve kazasız bıraktılar. Bizim çocuklar 22:00 gibi yatarlar ve biz de onları gece 2’de çişe kaldırırız. Tam uyanmazlar, yaparlar çişlerini yatarlar. Ürolog bir arkadaşım 9 saatten fazla uyuyan çocukların kesinlikle gece çişe kaldırılmalarının sağlıkları için çok iyi olduğunu söylemişti. Zaten 2’de o kadar çok çiş yaparlar ki hiç istemezdim o kadar çişle uyumalarını. Gece yatmadan önce sıvı alımlarını biraz azaltın ve yatmadan mutlaka tuvalete girsinler.

Alper tuvalette oturmayı çok severdi, oturur kitaplar okurduk, bütün bildiği kelimeleri tuvalette öğrendi diyebilirim. Küçük bir çocuk kütüphanesi oluşmuştu tuvaletimizde ve her oturduğunda bir sürü kitap incelerdik. Tuvaleti bu kadar eğlenceli hale getirmeyin ama çünkü o zaman çok oturuyorlar ve anneye çok zorluk oluyor, çok zaman kaybı oluyor.

Alper tuvalette bu kadar zaman geçirdiği için kızların tuvalet eğitimi zamanı yaklaştıkça benim gözüm korktu biraz. Üstelik bunlar iki taneydi! Tuvalette geçirilen zaman ikiye katlanacak diye düşünüyordum. Yanılmışım. Kızlar daha çişlerinin son damlası düşerken “bitti bitti” deyip kalkarlardı tuvaletten ve hiç zaman geçirmek istemezlerdi tuvalette. Yine gördüm ki ‘her çocuk farklıdır!’.

Kızlardan sinyal biraz daha geç geldi. Belki de prematüre olmalarının etkisiydi bu. Kızlar 2 yaş 4 aylıklardı. Esin, Alper ve ben çok sevdiğimiz Rahmi Koç Müzesi’ne gitmiştik. Alper’in tuvaleti gelince hep beraber tuvalete girdik. Alper tuvaletini yaptı. Tam Esin’in bezini değiştirecektim ki Esin “Ben de tuvalete yapıcam çişimi” dedi. Bundan ala sinyal olmaz herhalde 🙂 Hemen oturttum tuvalete, o da şırrrr yaptı. Sevinçten delirdim diyebilirim. Haziranın sonuydu ve eteğinin altında bez ve ince çorap vardı, don yoktu tabii. Bezi çıkardım ince çorabı çektim, eteğiyle devam etti. Bir daha da gündüz bezi takmadım. Esin hemen alıştı ve kaza pek yaşamadık. Eve geldim, hemen tüm halıları kaldırdım ve koltukların üzerine klasik pikeleri örttüm. Sevinç’i aldım karşıma olanları anlattım, bezini çıkardım ve tuvalete götürdüm. Sevinç o gün 6 kere çişini altına yaptı!!!! Tabii ona biraz tepeden inmişti bu karar ama ben onda da sinyalleri alıyordum ve ikizleri ayrı ayrı tuvalet eğitimi yapmak istemiyordum. Çıldıracağımı zannettim, nereye dönsem evde yavru bir köpek varmış gibi çiş görüyordum hatta üstüne basıyordum!!! Çok zor tuttum kendimi bezi geri takmamak için ama 2-3 gün daha denemeye, olmazsa onun eğitimini ertelemeye karar verdim. Hiç kızmadım kızıma bu arada. Ertesi gün ve daha sonra Sevinç hiç altına yapmadı. İşte kararlı ve tutarlı olmak ve pes etmemek hediyesini vermişti. Onlara da gece bezini 1 ay taktım. Yaz tatilindeydik. Aldım karşıma ikisini “bakın kızlarım bu sıcakta şu plastik şeyi poponuza takmak istemiyorum artık takmayalım” diye uzun uzun anlattım ve bezi çıkardık tamamen. Üstelik anneannemin yazlığında misafir olarak kalıyorduk o sırada. 2-3 kere hafif kazalar oldu ama hemen bitti. Pes etmeyin. Su geçirmez alezlerden alın ve 2 tane yayın çarşafın altına. Bir tanesi bazen geçiriyor çok çiş yaparlarsa.

İşte tuvalet eğitimi X 3 maceram böyle. O zamanlar çok okumuştum bu konuda yazılanları. Okuduklarım sonucunda böyle bir yol çizdim bu süreçte. Buradan çıkarılacak dersler var.

1. 1,5 yaşından itibaren çocuklarınızın tuvalette sizi ve abi/ablalarını izlemelerini sağlayın.

2. Çocuğunuzdan gelen sinyalleri kaçırmayın, hazır olduğunda eğitime hemen başlayın. Bence en ideal yaş 24-36 ay arasıdır. Ama bu benim kişisel fikrim. Doktorunuza da danışın ve onun dediklerini uygulayın. Çocuğun dil gelişimi ve genel gelişimi ileriyse biraz daha erken olabilir.

3. Ne yapacağınızı çocuğunuza açıkça anlatın.

4. İlk başta 30 dk. arayla tuvalete oturtturun. Bu arayı gittikçe uzatın.

5. Kararlı ve tutarlı olun. Gündüz bezini çıkarınca bir daha takmayın. Zorluklar olabilir pes etmeyin.

6. Gece bezini çok uzatmayın. 2 ayı geçmesin.

7. Tuvalet eğitimini tamamlamak çocuğunuz için çok mutlu bir olaydır ve özgüvenini geliştirir. Birşeyleri başardığı için mutlu olur. Siz de gözünüzde büyütmeyin. Olumlu düşüncelerle başlayın bu sürece. Siz kaygılı ve stresli olursanız bunu hisseder ve kendi de kaygılanır.

8. Altına veya yatağına kaçıran, tuvalete oturup yapmayan çocuğunuza kesinlikle kızmayın. Aman yavrum boşver önemli değil filan da demeyin. Bir şey olmamış gibi davranın. Tuvalete yaptığında çok fazla abartmadan bir sticker verin, tebrik edin ve ellerini yıkamasına izin verin.

9. Çocuğunuzda idrar yolları enfeksiyonu olduğunda veya çocuğunuz hasta olduğunda altına kaçırma olasılığı artar. Uzun zaman hiç altına kaçırmayan bir çocuk birden altına yapmaya başlarsa onu doktora götürüp idrar yolları enfeksiyonu testi yaptırmakta fayda var. Test pozitif çıkarsa mutlaka antibiyotik verir doktorunuz. lütfen doktorunuzu dinleyin ve o ilacı tamamlayın. Hasta olduğunda da biraz daha sık tuvalete gitmesini sağlayın.

10. Her zor zaman gibi bu da geçecek. Unutacaksınız bile zorlukları. Bunun bile tadını çıkarın.

Hepinize kolay ve kısa bir tuvalet eğitimi dilerim 🙂

Not: Lütfen doktorunuzu dinleyin. Benim tavsiyelerim sadece benim tecrübelerim ve kişisel araştırmalarımdır. Teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve doktorunuzun tavsiyesinin yerini tutmaz. Sevgiler

66 yorum

 1. Biz de o günlerdeyiz. Oğlum 22 aylık, 3 haftadır gündüz bezini attık. Gözümde epey büyütmüştüm; ama bezi attıktan sonra herşey daha kolaylaştı gibi. Gezerken de, seyahatlerde, uçakta da bezsizdi; hatta bu konuda yani gezilerde nasıl tuvalet eğitimi yapılır diye notlar paylaşıyorum ben de. 🙂
  http://www.gezginanne.com/2013/05/seyahatlerde-tuvalet-egitimi-1.html

 2. Bu arada tuvalette kitap okumak benim oğlumun da favorisi, zor kaldırıyoruz bazen oturcam diye tutturuyor 🙂 Erkeklere özgü birşey olsa gerek 🙂 Ve kesinlikle haklısınız, asla kızmak yok. Biz de sticker, yıldız tablosu ve şimdi de kavonozda bilye biriktirme sonunda istediğini hediye ediyoruz. Zamanla kavonozu epey büyüttük diyebilirim 🙂

 3. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş kalemine sağlık:)Oğlum henüz 16 aylık ama şimdiden bunları bilmek ileride işime yarar.İşaretleri takip etmeli en azından,sevgiler:)

 4. deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. çok faydalı oldu.

 5. Ece Hanım merhaba .Benim Alper Bilgem de erken konuştu.ve ilk sinyali 21 aylıkken babanne bezi çıkart diye verdi.Babannedeçıkarttı bezi .o gün bir iki yaptı çişini sonra çiş kaka kazası olunca taktım bezi.Erken olduğunu düşündüm.Sonrasında birkaç başarısız denememiz oldu.Her seferinde bezi tak deyince ki okuduklarımdan benim hatam olduğunu anlıyorum 🙁 taktım.Şimdi 25 aylık dün başladık bir çiş kazası dışında bişey olmadı.Kaka bir sefer azıcık yaptı gece de önce çıplak sonrasında alıştırma kloduyla yatırdım 2 saatte bi kaldırdım.Bakalım ne kadar sürecek tam alışmamız.Sevgiler…

 6. Ece Hanım merhaba .Benim Alper Bilgem de erken konuştu.ve ilk sinyali 21 aylıkken babanne bezi çıkart diye verdi.Babannedeçıkarttı bezi .o gün bir iki yaptı çişini sonra çiş kaka kazası olunca taktım bezi.Erken olduğunu düşündüm.Sonrasında birkaç başarısız denememiz oldu.Her seferinde bezi tak deyince ki okuduklarımdan benim hatam olduğunu anlıyorum 🙁 taktım.Şimdi 25 aylık dün başladık bir çiş kazası dışında bişey olmadı.Kaka bir sefer azıcık yaptı gece de önce çıplak sonrasında alıştırma kloduyla yatırdım 2 saatte bi kaldırdım.Bakalım ne kadar sürecek tam alışmamız.Sevgiler…

 7. 6.günümüz ve ikimiz içinde kötü gidyor bazen sinirleniyorum.uçan kuştan medet umar hale geldim.

 8. 6.günümüz ve ikimiz içinde kötü gidyor bazen sinirleniyorum.uçan kuştan medet umar hale geldim.

 9. bravo size takdir ettim . ben tek çocukla başa çıkamıyorum . oğlum 28 aylık ve henüz konuşmuyor. çevrenin gazıyla tuvalet eğitimini başlattım. 3. gün ve hiç bir gelişme göremiyorum. bıraksam eylül başı nda başlasam etkilenirmi acaba .yarım bırakmamam gerektiği söylendi ama dayanamıyorum. veya konuşmasınımı beklesem. bana bir yol gösterecek.benim durumumda olanlar varsa lütfen yazın.

 10. ece hanım benim 6 yaşında oğlum var her gece yatmamız sorun yatıcaz dediğim zaman ağlıyor bunun için ne yapmmam lazım fikir verirmisiniz lütfen

 11. Oğlum şuan 32 aylık. Biz 25 aylık olunca başladık ve bir ay icersinde alıştı çok zorlamadi beni. Fakat 1ay sonra memlekete gittik.kayinvalidem aşırı titiz birisi ve sürekli pesinde gezdi oğlumun sık sik tuvalete götürdü. Ben geldiginde söylüyor desemde dinlemedi zorla tuvalete soktu.farketmeyiz de biyere yapar diye korktu. Sonra tuvaleti gelse de soylememeye başladı ve çığlık cigliga giriyorduk tuvalete. Ve halaa söylemiyor oğlum tuvaletini. 6 aydır uğraşıyorum ve çok yoruldum artık sabredemiyorum kızıyorum. Geceleri de altını ıslatma ya başladı. Çaresiz durumdayım. Pedagog a götürmeyi düşünüyorum artık. Tam konusamadigi icin iletişim de kuramiyorum.kitap oyuncak ödül her yolu denedim ama olmuyor.cis kaka saatlerini biliyorum artik.bazen giriyoruz cisini yapiyor bitti deyip kalkıyor ben daha elimi yikarken yapıyor kakasini. Cildirmak üzereyim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

 12. Merhaba . Biz 25 aylikken başladık eğitime bir ay içinde tamamen alıştı oğlum fakat bir ayın sonunda memlekete gittik. Kayibvalidem aşırı titiz birisi ve sürekli pesinde gezdi oğlumun. Geldiginde tutuyor söylüyor desemde dinlemedi zorla tuvalete soktu. Artik ağlayarak zorla götürmeye basladik maalesef bende kaynana baskısı ve stresiyle üzerine gittim kızdım hatta girmek istemiyor diye. Eve döndükten sonra hatami telafi etmeye çalıştım kizmadim. Sordugumda yok dediyse uzerine gitmedim. Şuan oğlum 32 aylık ve halaaa söylemiyor ve girmek istemiyor tuvalete. Lazimlik da denedim oturmuuor. Daha doğrusu tuvaletini yapmak istemiyor. Oyuncak kitap ödül hepsini denedim olmuyor. Ve artık sabrim kalmadi şaşırmış durumdayım. Pedagog a götürmeyi düşünüyorum. Son bir aydir Geceleri de altını islatmaya basladi. Yaptiktan sonra rahatsız oluyor ve anne cis diyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar. Cok zor durumdayım :(((

 13. Benım kızım 2yaşında konuşuyor ama tuvalette gitmek istemiyor 2ay öncesi eğitime başladık beni okadar cok bunalttıkı bezi geri bâgladım 1haftadır yalancı meme emmıyıoruz tabı bunu bırakmakta zor oldu mıgdeme ağrılar girdi stresten.artık kendiliginden uyuyor tuvaletegıtımı gözümde büyüyor ne yapacağımı bılmıyorum tuvalete gittiğimizde suyla oynamak istiyor bende hasta olur dıye bıraktım yazın başlamayı düşünüyorum ne dersiniz

 14. Benim kızım2yaşını doldurdu bundan 2ay once tuvalet eğitimine basladım ama beni okadar bunalttıkı geri bezlemek zorunda kaldım tuvalette suyla oynamak istiyor kendini ifade edecek kadar konuşuyor bazen kakasını beze yaptığını anlıyorum hadi tuvalete diyorum gelmiyor gelmiyor diyor reddediyor suyla oynamak istiyor bende hasta olur diye bıraktım 1hafta nce emziği bıraktık tabı zor oldu ağladı ama vermedim strese girdim ama başardım sonunda artık emziksiz uyuyor tuvalet eğitimi gözümde büyüyor ne yapacağımı bilmiyorum

 15. Benım 2yaşını doldurmuş bi kızım var 2ay once tuvalet eğitimine başlamıştık beni okadar bunalttıkı geri bezledım konuşuyor kendini anlatacak kadar.ama kakası geldiği zaman anlıyorum gelmedi gelmedi diyor reddediyor ne yapacağımı şaşırdım 1hafta öncede emziği bıraktık zor oldu ama başardım tuvalet eğitimine yazın başlamayı düşünüyorum geçmi olur.bide tuvalette suyla oynamak ıstıyor hasta olur dıye korkuyorum bide hemen çıkmıyor oyuna çeviriyor bana yardımcı olursanız sevinirim sımdıden teşekkürler

 16. emreren'in annesi

  merhaba yazınızı ve diğer annelerimizin yorumlarını dikkatle okudum benim oğlum haziranda tam 2 yaşınız doldurdu şu anda 28 ayını bitirdi bundan 2 ay kadar önce başladık tuvalet eğitimine sonuç maalesef başarısız tabii benim hatalarımdan kaynaklı bi sonuç bu çünkü aceleci davrandım.oğlum tuvalete oturmaya ilk başlarda çok hevesli idi ama çişini yapmasında bi sıkıntı yaşamadım fakat kaka kesinlikle ve kesinlikle tuvalete yapmak istemiyor geldiğini çok net ifade ediyo hareketlerinden falan… ama tuvalete oturuyor ve kesinlikle yapmıyo ara ara bu şekilde denemelerimiz oldu ve ben şuan artık hiç tuvalete sokmuyorum sadece bazen benimle girmek istediğinde giriyo ve neler yaptığımı soruyo bende tatlı tatlı anlatıyorum teşvik etmek için ama tık yok bana bi yol gösterirseniz özellikle kaka yapmamakta ısrarlı ( karakter olarak biraz inatlaşmayı seven bi çocuk….()

 17. merhabalar benim kızım bu cuma 2 yaşını dolduruyor. yaklaşık bundan 2 hafta önce lazımlığa hiç oturmayan kızım lazımlığa oturmak istedi hemen bezini çıkardım ve lazımlığına oturttum 2-3 gün altına kaçırmalarla geçti ilk gün az olsa da 2. gün daha çok yaptı altına. ve 3. gün lazımlığa bir daha oturmadı bende mecburen altını tekrar bağlamak zorunda kaldım. bu dönemden (çişe başlama dönemi) önce de sonra da kakasını bile yapsa rahatsız olmuyordu hala da öyle . kakasını yapıyo ve altını değiştirtmiyor. bu konuda bi öneriniiz olursa çok sevinirim .. sevgiler

 18. Merhaba benim oğlum Efe 2,5 yaşında ama maalefsef hala altını bağlıyorum bir türlü alışamadı. Alıştırmaya başladığım zamanlarda ise tam tersini yaptı bu sefer altına yaptığını da söylemiyor, ne yapacağımı bilmiyorum artık öğrenmesinide istiyorum. Çalışan bir anneyim oğluma annem bakıyor oda çok denedi ve çaba gösterdi altını bağlamadı sürekli lazımlık yanında oldu ama oğlum lazımlık yerine yerlere yapmayı tercih etti. Sizin yazınızı okudum Ece hanım ve çocuklarınıza uyguladığınız şeylerin çoğunu uygulamama rağmen başarılı olamadım. Şimdi ise bişey yapmıyorum yapsamda başarılı olamıyorum altına yaptığını bile kokudan anlıyoruz 🙂 artık söylemeyide bıraktı lazımlığa oturtucaz diye. Yardımcı olursanız sevinirim ….Teşekkürler.

 19. benim kızım 18 aylık şu an çiş yaptığını söylüyor tuvalete girmeye de çok meraklı ama alıştırmak için erken mi diye tereddüt ediyorum. Önerilenizi bekliyorum teşekkürler..

 20. merhabalar, benim kızım 22 aylık ve şu an sinyalleri var ama çok sık hastalandığı için benim yarı yıl tatilimi bekliyorum annanesinin yanında daha kolay öğreneceğini düşünüyorum. tuvalete girdiğimde anne çiş yapıyor diyor. kendisi yapınca bazen çiş diye bezini gösterip yeni bezini de yanında getirip önüme yatıyor bazen de hiç altını açtırmak istemiyorum anlayamıyorum açıkçası:))

 21. Benim oğlum 3yaşında. daha 1,5 yaşındayken başlamıştık eğitime aslında. ama birden istemedi lazımlığı ve beze geri donduk. şimdi 2yaşından beri soyluyor zaten. çişte sorunumuz yok ,ama kaka hala problem. daha once yapmasına rağmen,şimdi hiç yapmıyor tuvalete ve tutuyor kendini. sonra kabız oluyor. Biraz ara verip deneyelim, bekleyelim dedik. ama değişen birşey yok. çiş var kaka kesinlikle yok tuvalette. Gunduz uyuduğu zaman altına yapmıyor ama gece biz yinede bez bağlıyoruz. kaka olayını nasıl çozeriz acaba

 22. Ece hanım. Bilgilendirici yazılarınız için çok teşekkürler. Ben de kızımın bezini bugün itibariyle çıkardım:) Aslında 18 aylıkken,yazın, sinyaller vardı. Biz 1 yaşından beri wcye beraber giriyorduk. Yazın çıkardım bir ara bezini. Sonra tvde bir doktor 2 yaşından önce başlanmamalı dedi ve vaz geçmiştim. Bilmem o zaman doğru karar verdim mi ama… Şimdi 22 aylık ve artık hazır olduğunu düşünüyorum. Yazın lazimlik almıştım o hep wcde durur ve ben tuvaletimi yaparken o da oturur. Bugün annem kakam geldi dedi. Bezine yapmış aslında ama lazimliga oturmak istedi. Lazimliga oturur oturmaz cisini yaptı:)) Öyle mutlu oldumki anlatamam :)) Anneme söyledim ve o da sizin dün bu konuyla ilgili paylaşım yaptığınızı söyledi. Ve ben de maceramızı paylaşmak istedim:))

  • Hassas Anne Ece Kumkale

   çok sevindim tebriklerr. Alper de tam 22 aylık bıraktı genellikle bu zamanda hepsi biraz hazır oluyor ama tabii az da olsa hazır olmayan çocuklar olabilir.Kararlı ve tutarlı olun sorun olmaz. Sevgiler

 23. merhabalar ece hanım ben size daha öncede yazmıştım 36 aylık bi kızım var sizin yazınızı okuyana kadar altını bezliyodum sizin yazınızı okuduktan sonra ertesisabah kahvaltıdan sonra başladım kızıma çiş eğitimi vermeye o gün akşama kadar 6-7 kez çişini altına yaptı akşam babası işten geldi bide babaanneleri geldi onlar burdayken söyledi çişinin geldiğini ertesi gün hiç altına yapmadı hergeldiğinde tuvalete gittik şimdi bana bile söylemiyo gelince kendi gidiyo tabii ben de arkasından gidiyoruym gece bile bağlamıyoruz altını çok teşekkür edrim size bilgilerinizi paylaşıp bize yol gösterdiğiniz için

 24. merhaba.
  benim ogum su an 6 yasinda, tuvalet egitiminde cok zorlandik. oglum 1o hafta erken dünyaya geldigi icin herseyi biraz gec yapti, ama tuvalet egitiminde baya zorladi. birazda herseyden korkulari vardi, ve hala var. 4 yasina kadar bir türlü ne tuvalete ne lazimliga oturtabildim. kendim tuvalete giderken hep yanima aldim, herseyi anlattim, neyin ne oldugunu biliyordu. ama nedense oraya kendisi oturmakdan cok korkuyordu. oturtmaya calisdigimda, cirpinirdi, elini ayagini acitirdi. benide kan ter icinde birakirdi. ama sonunda ne hikmetse, bi arkadasimin lafiyla aniden hem gece hem gündüz birakdi. klozete hicbisi olmamis gibi oturdu. böyle birseyi daha önce ne okudum ne gördüm.
  simdi 22 aylik kizim var, kakasini veya cisini yaptiginda söylüyor, bezi cikart diye. daha önce o tuvaleti tutma kaslarinin 2 yasindan önce gelismedigini ve cocuklarin kontrol edemedigini duymusdum. acaba dogrumu.
  18 aylikken abisinden gördügü icin klozete oturmak istiyordu, bende her bez degistirdigimde oturtuyordum, ama birsey yapmiyor, aksine oynamaya basliyordu. bende birakdim. acaba tkr egitime baslasam mi, yoksa erkenmidir. bilemiyorum. isi bittikden sonra söylüyor, yalniz aradan biraz zmn gecmisse, altini aldirmak istemiyor

 25. Benim de 28 aylık bir oğlum var, hem lazımlık hem adaptör aldım, öylece banyoda duruyorlar, belki heveslenir diye.. Renkli renkli külotları, özendirici kitapları vs de çıkarıyorum arada bir, zorlamadan, rahat davranarak özendirmeye çalışıyorum ama hemen konuyu kapatıyor, umrunda bile değil.. Herşeyde ben abiyim derken, kakası gelip de gel istersen tuvalete yapalım deyince ben küçüğüm diyor 🙂 Oğlum bir gün gelip hevesle tuvalete oturmak isteyecek mi, hiç inanamıyorum 🙂

 26. Ya 5 buçuk yaşinda kizim hala altina çişini yapiyo çok bunalmiş vaziyetteyimm lütfen yardim edin neden olabilir

 27. merhaba benim kızım 4.5 yasında gunduz tuvalete sorunsuz gıdıyor ama gece hala bezlemek zorunda kalıyorum. uyanıp tuvalate götürdüğümde sorun yok ama kendisi hiç uyanıp tuvaleti olduğunu söylemiyor nasıl alıştırıcam bilemiyorum önerilerinizi bekliyorum

  • 4,5 yaşında artık bez takmayın bence. yattıktan 3 saat sonra kaldırın çişe ve her gece mutlaka aynı saatte kaldırın. bezi çıkartın bir daha hç takmayın. Çarşafın altın su geçirmeyen şeyler koyun çaktırmadan. Uyanmayacak tabii siz kaldıracaksınız. biz 2 yaşından ber öyle yapıyoruz. Saat hep aynı olacak.2 güne hallolur bence bana da yazın.

 28. Merhaba ..22 aylık oglum gunduz uykusunda hatta gece uykusunda bile kuru kalkıyor. Comelip kakasini yapiyor.. gozgoze gelirsek git diyor.. yani biliyor ne yaptığını. . Bez değiştirme lerimiz sorunlu yatmak istemiyor. . Ben basta comeldikce oturaga gidelim dedim tamam deyip geliyordu ve yapiyordu tuvaletini.. sonra sikildi nedense.. simdi 5 gündür bezi cikarttim halıları kaldırdım. . Ilk uc gun hep isedi.. 4. Gun bi kere ben hatirlatinca söyledi. . Isterse tutuyor uzun uzun … ams unutursa saliyor 🙂 simdi 5gun bitti ve ben goturursem oturaga yapiyor goturmezsem soylemiyor.. aklina gelmiyor ya da cani istemiyor. . Derdini anlatacak kadar konusabiliyor çünkü. . Altina yapinca cikartmaya uğraşıyor ıslak oldugundan.. ben ne yapmalıyım. .. bekliyim mi soylemesini yoksa hazir degil deyip beze mi doneyim??

 29. merhabalar 2 hafta sonra 2 yaşına girecek bir kızım var.Yaklaşık olarak 2 aydır tuvalet eğitimi vermeye çalışıyorum ama maalesef bir gelişme kaydedemedik hala kendisi söylemiyor wc ye götürürsem çişi yada kakası varsa sorunsuz yapıyor ama kendisi bir türlü söylemiyor sizce ne yapmalıyım beze geri dönmeyi düşünüyorum geri dönmem daha sonra alışmasını zorlaştırır mı acaba gerçekten çok üzülüyorum çalışan bir anneyim iki aylık süreç oldukça zor geçti yardımlarınız için çok minnettar kalacağım şimdiden teşekkürler…

 30. meraba benim kızım 19aylık bizde gündüzleri bez kullanmıyoruz artık çok şükür bebğim çok hevesli çok nadir kaçırdığımız oluyo ama kendiside bunun farkına varıyo ve üzülüyo bende arada olabilir böyle şeyler diyerek anlatmaya çalışıyorum ama geceleri nezaman bezi bırakmalıyız sizce gece süt içerek uyuyoruz ve sizce erkenmi eğitim için..

 31. meraba 19 aylık kızım var tuvalete herzaman birlikte girdik oyüzden sanırım tuvaletini biraz erken öğrendi çokda hevesli 1aydır gündüzleri bez kullanmıyoruz sadece gece yatarken takıyoruz.çok nadir kaçırdığı oluyo bende arada böyle şeylerin olabileceğini anlatıyorum.geceleri bez takmayı nezaman bırakmalıyız süt içerek uyuyoruz.bide çokmu erken tuvalet eğitimi için ilerde bi sorun olmaz değilmi.

 32. meraba 19 aylık kızım var tuvalete herzaman birlikte girdik oyüzden sanırım tuvaletini biraz erken öğrendi çokda hevesli 1aydır gündüzleri bez kullanmıyoruz sadece gece yatarken takıyoruz.çok nadir kaçırdığı oluyo bende arada böyle şeylerin olabileceğini anlatıyorum.geceleri bez takmayı nezaman bırakmalıyız süt içerek uyuyoruz.bide çokmu erken tuvalet eğitimi için ilerde bi sorun olmaz değilmi..

 33. Merhaba benim kizim 19 aylik. Ben tuvalete girdigimde kizim da benimle birlikte girerdi ve beni izlerdi hep. 2 ay once altini actigimda hadi annecim cisini yap diyordum ve bezine yaptigini goruyordum acikken. Komut vermeyi ogrenmisti. 1 ay once de bezine yapmadan once cis dedi.2 hafta ince de gece tamamen kuru kalkmaya baskali. Sabaha kadar tutuyordu ki gece iki saatte bir emmeye kalkar. Sabah kalkinca hemen tuvalete oturttum ve cisini yapti. Ben de aparat aldim ve bir hafta once aparata cisini yapmaya basladi. Ama ben kucuk diye altini bağlamaya devam ettim. Yine de iki gun cidi gelince hemen siyledi ve cisimizi yaptık. Ilk iki gin anlamadan kakasini da yapti. Ama sonra 3. Gun kakasi geldigini anladigimda sabah aparata oturmak istemedi yok yok dedi bende kaldırdım bezine yapti. Yine cus gelince soyledi aparata yaptik. Sonra cisini yaparken kakasi geldiğini anlayinca kendini sıktı ve kabiz olduk. 4 gündür ayni sekilde aparatta cis yaparken cok rahatsiz ve kaka yapacagini amliyor ve kalkmak istiyor. Cisini de tutmaya basladi
  Zorla goturuyom tuvalete 3 4 kere var diye gidiyoruz ve yapmadan Kalkiyoz ama bezine de yapmiyor tabi huzursuz su anda ve uyuyamiyor ne yapacağımı şaşırdım. Kakadan korkmasini nasıl engelleyecegim. Aciyo diyo kabiz diye. Daha da cok küçük psikolojiside bozulmaya başladı. Yapmak istiyor ama korkuyor. Cisi tutuyor tuvalete gidiyor ve kalkiyoz daha da sikiyor kendini
  Allahim ne olur kizimin korkusu gecsin ve rahatlasin. Ne olur yol gosterin ece hanim. Kakayi az az katı sekilde beze yapiyor ama rahatlayamiyor kabiz diye. Ba zamana kadar hic kabiz olmamıştı.

 34. Merhaba Ece Hanim. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim . Anne olma hikayenizi büyük bir merak ve heyecanla okudum.6 buçuk yaşında bir oğlum var. Tuvalet eğitimi ile ilgili yazınızı okudum. Oğlum 4 yaşında cümle kurmaya başladı yani geç konuştu. 3 yaşında tuvalet eğitimine başladım.Ben O dönem yeni ameliyat olduğum için gece bez bağladım.Daha sonra gece bezi bıraktıririm diye düşündüm.Amsa olmadı gece iki üç kere tuvalete kaldirmama rahmen yatağa işedi.Şu anda oğlum 6 buçuk yaşında…Çişini gündüz tuvalete yapıyor gece bez bağlıyorum.Her sabah uyandığında bezi çişli uyanıyor hatta gündüz veya bir yere giderken arabada uyudugunda bile altına işiyor.Mecburen her uyudugunda bez bağlıyorum.3 gün önce gece bezi biraktirmaya çalıştım gece 2 3 defa tuvalete kaldırdım bunu 13 gün yaptım ama 13 günlük süreçte 4 gun işemedi.9 gecede 2-3 defa işediği oldu. Sonuç olarak tekrar bez bağlıyorum.Her gece çiş yapıyor .Çok zor durumdayım. Ne yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim. 🙁

 35. valla çok korkuyorum bi denedik 1hafta kaka konusu sorun yok ama cis bezimiz hic bos kalmaz gecede öyle hep cikio o kadar çok yapiyo napcam bilmiyorum cesaretim yok nasil olacak bilmiyorum kendi CIS yapiorum kaka yapiorum dio ama annede is yok sanirim

 36. Benim oglum 30 aylik. 2 ay once denedik 1 hafta ama olmadi. Bakicimiz var ve 1 kucuk kizim. Tam ilgilenemedi malesef:( 32 aylikken krese baslayacak.kresle ortak devam etmeyi dusunuyorum yorumlariniz ne olur? Bir de hala gece cok uyaniyor. Aliskanlik sanirim sirf su icmek icin. Yani sivi alimini azaltmam cok zor. 3-4 defa uyaniyoruz. Bazen gece altini degistirmek zorunda kaliyorum.

 37. Merhaba ece hanim ben yazinizi yeni gordum 20 aylik oglum tuvalet eğitimi için girisimlerde bulunuyorum artik cisim gelfi deyip tuvslete ben gidiyorum oda pesimdeb geliyor ancak sudan korktugu icin giremiyo kapıdan oylee bakiyo hadi gel cis yapalim dedigimdede ağlıyor artik altini bile actirmiyo sizce ne yapmalıyım

 38. evet şuan benimde oğlumda 22 aylık çişini kakasını yapıca zaman söylüyor tuvalete götürüyorum beklıyorum fakat alışkın olmadıgı bır ortam oldugu için biraz tedirgin oluyor ve yapmıyor bezini baglıyorum yada baglamaya fırsat kalmadan çişini yapıyor 🙂 en azından ılk adımı kendısı atmıs oldu ve dediğiniz gibi anneye ilk sinyalleri verdi 🙂 buarada bezi olmadan çişini yaptığnda korktu ne oldugunu anlayamadı bende hemen eveeett bora çişini yaptı aferin sana diyerek sakınlestırmeye calıstım.umarım cok uzun surmez ögrenmemız.kızımda 1,5 yaşında öğrenmişti kendılıgınden bezını istemeyıp cıkarmaya baslamıstı.

 39. Merhabalar 🙂 benim kizimda 16 aylik,nezaman baslamam gerekli tam anlayamiyorum,kakasini yaparken ozellikle son zamanlarda koselere dizinin uzerine comelip yapmaya basladi,bir ara bezini cikardim banyo yaptirmak icin alti ciplakti,hemen oturdu cisini yapti koseye,cok gulmustum o an ayni zamandada sasirdim,acaba zamani geliyormu birde cisss diyor,ama iki hafta oluyor soyleyeli siz sinyal verince hemen baslayin deyince acaba bunlar sinyalmi,birkac defa banyo yaptirirken cisini yapmisti ve yaparken bakti,bende cis yapti aybukeee dedim,ordanmi ogrendi ciss demeyi bilemedim simdi,birde konusu degil ama banyo yaparken ozellikle son 4 gundur korkuyor basina suyu dokerken,agliyor,boynuma sariliyor,ne yapacagimi billiyorum oyuncaklarla oyalamaya calistim olmadi,sakinlestirmeye calisiyorum ama olmuyor,en sonunda dun biraz sesimi yukselttim,yapmamaliyim farkindayim ama”sana nasil davranmam gerektigini bilemiyorum” tepkisi bu daha cok,eger rahatsiz etmeyeceksem size sormak istedigim bazi sorular var,size ulasabilecegim bir iletisim adresi verebilir misiniz ??

 40. Ne güzel yazmışsınız benimde 2 yaşında bir oğlum var tuvalete alıştırmaya çalışıyorum .. ilk günler gayet iyi gidiyorduk sonradan tuvalete girip çişini yapmak istemiyor.. Büyüklerle altlı üstlü oturuyoruz biraz onların etkisi oldu sanırım … Çişini yaparsan keseriz, tuvalete girdiğinde yok diyor yapmıyor o zamanda yapmazsan keseriz deyince bu noktaya geldik. Mümkün olduğunca evden dışarıya çıkmamaya çalışıyorum 🙂 Ayrıca bende 4 aylık ikiz bebeklerime hamileyim ….

 41. Merhabalar benim oglum 35 aylik ve cisini kakasini aldirmiyor gel alalim bak yara olacak diyorum fayda etmiyor ama sevdigi bisey verecegimi soyleyince kendi yatiyor rüşvete donusmesin diye herzaman teklif etmiyorum .daha yeni yeni konusmaya basladi kendinide cok ifade edemiyor.bezini banyoda cikardigimda aa bak cis yapiyosun diyerek onun cis oldugunu ogretmeye calisiyorum tuvalete yanasmiyor ama sifon cekmeye bayiliyor ve bunun normal oldugunu ogretmek icin ben yapincada kaka yaptim bak diyorum kendi kakasindan hic rahatsiz olmuyor. Bazan almayayim rahatsiz olana kadar diyorum piserse de hic elletmesse cok caresizim bunalimdayim baska çocuklar hemen yativerir ben 40 dereden su getiriyorum. Okudugum bir yazida cocuklar kakalarini bir organ gibi gorup ondan vazgecemezlermis aca ba dogrumu sizlerinde yorumlarinizi ve cozum önerilerinizi bekliyorum

 42. merhabalar oğlum 24 aylık 2 ay önce sünnet oldu yaza girdik hemen bezi bırakalım dedim kendim tuvalete oturunca oğlum bak sende çişini kakanı buraya yapacaksın diyorum anlatıyorum olmuyo lazımlığa oturtmaya başladım çığlık atıyo ben pijamayı indirmeye çalışıyorum o yukarıya çekiyo anne kapat kapat diye bagırıyo sanırım sünnetten sonra böyle oldu diğer türlü ir korkusu yoktu nasıl bir yol izlemem gerek yardımcı olur musunuz

 43. Merhaba Ece hanım benim 16 aylık bir oğlum var 1 haftadır sürekli bezini tutup pipi çiş diyor bende lazımlık aldım mutlu bir şekilde oturup çiş diyor sizce bezini çıkarıp tuvalet eğitimine başlamalı mıyım?

 44. Merhaba Ece hanim. 26 aylik bi kizimiz var. Yaklasik 2 haftadir tuvalet egitimi vermeye basladik. İlk baslarda hem buyuk hem kucuk tuvaletini yapmaya korkuyor aglıyordu. Su anda küçük tuvaletini yaparken kormuyor ve aglamiyor. Ancak buyuk tuvaletini yapmakta halen sıkıntı yaşıyoruz. Bir ara buyuk tuvaletinde de sıkıntı bitti dedik ancak bir kac gundur durum yine ayni. Buyuk tuvaletini yapmiyor ve agliyor. Bu konu hakkinda bi gorus belirtebilir misiniz.

 45. Ece hanım merhabalar,28 aylık kızım ve biz de hafta sonu çiş alıştırmalarına başladık. ilk gün bütün gün ortalığa yaptık ama ikinci günden itibaren 1-2 kazadan başka sorunumuz olmadı bugün tam 1 hafta oldu ama ilk günlerdeki gibi kolay yapmıyor artık en fazla 3-4 saatte sonra çişini yapardı şimdi çok uzun süre tutmaya başladı 1 gün tam 11 saat çişini tuttu. Gece henüz hiç kuru kalkmadık hep yatağı ıslattı. uykudan kaldırıp tuvalete götürdüğümde yapmak istemiyor yapmıycam gelmedi diyor. kaka ayrı bir durumda zaten. kakayı gece uykuda yapıyor. yatmadan önce acıyor diyor karnım ağrıyor diyor anlatıyorum annecim kakanı yaparsan karnın ağrımaz diyorum, bak çiş yapınca ne güzel rahatlıyorsun kaka yaparsan da çok rahatlarsın diyorum ama yapmıyor ve çok enteresandır ki gece uykusunda yapıyor yada gece uyanıp mı yapıyor bilmiyorum ki gece bakmaya gittiğimde kakasını yapmış olarak buluyorum. ne yapmalıyım yanlış yolda mıyım. devam mı etmeliyim yoksa ertelemeli miyim. kakayı beze yapalım mı diyorum bezi de taktım çok zorluyordu her halinden belliydi tutmak için rahatlasın beze yapsın bari dedim ama onu da yapmadı çıkar bezi anne diyor. şaşırdım kaldım 🙁

 46. Benim oğlum 17 aylıkken eğitime başladık yazligimizda evinize dobdugumuzde kaka ve çişi söylüyordu tuvalete gidiyorduk oğlumu 20 aylık bırakıp ise başladım bakıcı lar benim gibi ilgilenemedi ve oğlum tekrar bize döndü şu an 2.5 yaşında kaka ve çişi söylüyor hadi oğlum tuvalete gidelim dediğimde gidip temiz bez getiriyor ve buna yapıcam diyor oturmamak için bacaklarını kasiyor tuvalete bana ne oneriyorsunuz mailime cvp atarsaniz çok mutlu olurum tsk

 47. Bilgilendirici ve faydalı bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

Cevapla