Duyurular

Hamilelikte Dikkat Etmeniz Gerekenler

8.350 kişi okudu.

Hassas Annelik bence hamile olduğunuzu anladığınız anda başlıyor. O miniğin düşüncesi ve sevgisi içinize düştüğünüz anda artık bir annesiniz. Hatta belki de anne olmaya karar verdiğiniz anda. Çünkü bütün hayatınızı aranıza katılacak o küçük insan için değiştirmeyi kabul ediyorsunuz. 

Aramızda hamile Hassas Anneler olduğu için bugün hamilelikte nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğim. Hamilelik çok önemli bir dönem çünkü bu 9 ayda yapacaklarınız bebeğinizin bütün yaşamını etkiliyor. Mesela hamileliğiniz boyunca sigara içerseniz çocuğunuzun hayatı boyunca astım hastası olmasına yol açabilirsiniz. Diğer taraftan eğer hamileliğiniz boyunca dengeli beslenirseniz bebeğinizin bağışıklık sisteminin sağlam olmasını sağlayabilirsiniz. Benim hamileliklerim çok zor geçti. Rahim yetmezliğim ve erken doğum tehlikesi olduğu için 18. haftadan sonra devamlı yatmak zorundaydım. Sadece yemek yemek ve tuvalete gitmek için ayağa kalkıyordum. Neyse ki bu zor günleri atlattım ve hamileliğim sırasında çok iyi beslendiğim ve yapmamam gereken şeyleri yapmadığım için içim çok rahat ve bir anne olarak görevimi yaptığımı hissediyorum. Size biraz kendi yaptıklarımdan bahsedeceğim. Zaten yapılması gerekenleri yapmaya çalıştığım için doktorunuz da bunları yapmanızı tavsiye edecektir.

Hamile kalmaya karar verdiğimde hemen diş doktoruma gittim, dişlerime temizlik ve bakım yaptırdım. Hamilelikte dişlerinizin zarar görmemesi için bu bakım ve beslenmeniz çok önemli. Hamile kalmadan 3 ay önce folik asit almaya başlamalısınız. Bütün multivitaminlerin içinde gerekli folik asit var bu nedenle her gün bir multivitamin alsanız yeterli. Hamileliklerim boyunca her gün 3-4 litre su içtim. 4 farklı meyve, günde 1 adet organik yumurta, bol sebze, 1 litre organik süt, 1 kase yoğurt, 1 kase ceviz, fındık,badem tükettim. Protein ve kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmeye çalıştım çünkü bunlar hem bebeğimin gelişimi hem de benim sağlığım ve diş sağlığım için önemliydi. Doktorumun önerdiği vitaminleri ve minarelleri aldım. Sigara, alkol ve tatlandırıcı kullanmadım ve sigara içilen ortamlarda bulunmadım. Çayı ve kahveyi minimuma indirdim. Fast food çok çok az yedim, sushi veya pişmemiş et yemedim. Bir tek ilk günlerde canım bir fast food firmasının patates kızartmasını çok çekmişti. 2-3 kere ondan yedim itiraf ediyorum!

Güneş gördüğüm anda hemen güneşe çıktım ve özellikle kollarımı açıp güneşten gerekli D vitaminini almaya çalıştım. Ama dikkat edin yaz aylarında 11-17 saatleri arasında güneş kremi sürmeden güneşe çıkarsanız hamileyken ve lohusayken güneş lekeleri olması ihtimali daha fazla oluyor. Bu saatlerde güneşten uzak durun veya parabensiz güneş kremlerinden sürün. Bildiğiniz gibi hamilelikte iyi beslenen ve yeterince güneş gören kişilerin bebeklerinde sarılık görülme olasılığı daha az. Benim 3 bebeğim de çok şükür sarılık olmadı. Üstelik kızlarım 33 haftalık prematüre doğdular ve prematüre bebeklerin çoğu sarılık oluyor. Tabii ki mükemmel beslenseniz ve güneşe çıksanız da sarılık olabilir bebeğiniz ama önemli olan elinizden gelenin en iyisini yapmanız. Hepinize sağlıklı ve mutlu bir hamilelik dönemi diliyorum.

Not: Lütfen doktorunuzu dinleyin. Benim tavsiyelerim sadece benim tecrübelerim ve kişisel araştırmalarımdır. Teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve doktorunuzun tavsiyesinin yerini tutmaz. Sevgiler

5 yorum

  1. Sevgili Hassas Anne,
    Öncelikle günah çıkartayım çok pişmanım. 2.5 aylık hamileyim henüz ve 1.5 aydır dünyadaki tüm yiyeceklerden uç derecede tiksiniyorum:( bu süre içinde 3-4 kere canım azıcık istedi bişey yemiş olayım diye çok üzülerek noodle ( içinde soya sosu ve soya filizleri de vardı) ve 3-4 kere çin mutfağından yine soslu tavuk yemeği ( özellikle general tso ve tatlı ekşi soslu tavuk) ve 1 kere de koca paket cips yedim:(( aşırı üzülüyorum ve tiksinti duygusuyla başa çıkamıyorum, yediklerimden dolayı bebek bana öfkeli gibi hissediyorum.. Bir de septum ameliyatı oldum bu ocak ayında, ameliyatı yapan doktorum rahim ağzı yetmezliğin olacak yüksek ihtimalle, dikiş atılmalı bence demesine rağmen, şimdiki doktorum çok rahat davranıyor bu konuda henüz rahim ağzında sıkıntı görünmüyor diyor. Siz sürekli yattım diyorsunuz, ben çok şaşkınım ve tedirginim. Sayfanızda bu durumla ilgili ( rahim ağzına kadar uzanan septum ameliyatı olmuş olanlar) bir konu açar mısınız? Tecrübeleri okumak istiyorum, benim doktorum ne yat diyor ne de dikiş öneriyor, illa düşük mü beklemeliyiz? Uzman olmayınca sizi dinlemiyorlar, psikolojinizi kenara itip bilimsel aşamaları soğukkanlılıkla izliyorlar.. Ne yapabilirim? Bir de yukardaki günah listem için 2.5. Ayımdan sonraki kurtarma operasyonu öneriniz var mıdır?
    Sizi seviyorum, kucak dolusu öpücükler gönderiyor şimdiden teşekkür ediyorum.

  2. Bende 21.7 gunluk bebegimi kaybettim dogum sonrasi doktorum rahim yetmezliginden erken dogum dedi simdi yine hamileyimsuanki doktoruma anlattim basimdsn gecen hamileligimidogumumu sancimi faln oda anlatmaniz rahim yetmzligine benzemiyor dedisuan 4,5 haftalik hamileyim 12 haftalik oldugunda rahim olcucez dedi 16 haftada faln olcum yapip duruma gore dikicz dedi napicm bilmiyrm ole belli olurmu ki acaba bana bilen arkadaslar cvp yazsin lutfen

    • Size tavsiyem mutlaka riskli hamilelik uzmanı (perinatolog) takibnde olmanız. Hamilelik boyunca serviks boyunuz ölçülmeli ve kısalırsa doktorun dediği dikiş yapılmalı. Doktorunuz doğru söylemiş. nşallah bu sefer sorunsuz bir hamilelik olur ve sağlıkla kucağınıza alırsınız. Başınız sağolsun

Cevapla