Duyurular

Ağlatmadan Uyku Eğitimi – Ne zaman uyanmadan tüm gece uyuyacak?

165.343 kişi okudu.

Bebeklerin hiç kalkmadan 9-12 saat uyudukları gece uykusuna geçmeleri tüm evlerde şenliklerle kutlanır  

Anneler devamlı bölünen uyku perişanlığından kurtulurlar, bebekler de uykularını kesintisiz aldıkları için hem daha iyi büyürler hem de gündüz daha az huysuzluk yaparlar.

Bebeklerin gece 9-12 saat uyanmadan uyumasını nasıl sağlarız?
Oğlum 2,5 aylıkken , ikiz kızlarım da 4 aylıkken gece kalkmadan 11-12 saat uyumaya başladılar. Hatta kızlarımın ikisi de kolikti ve 3 ay boyunca gece 20-24 arasında hiç durmadan ağladılar ama sonra yatıp 11 saat uyudukları için “kolikler ama gece uyuyorlar” diye şükrederdim. Peki bu nasıl oldu? Tabii ki tesadüf değildi. Gece uykusu konusunda doktora derecesi vermediklerine göre bu konuda uzman olduğumu iddia edebilirim sanırım. Hatta sevgili annem (kayınvalidem) bana Alper’i uyuttun kızları da uyutursan madalya vereceğim derdi ama anneciğim hala o madalyayı bekliyorum 🙂

Bebeğiniz 3-4 aylık olduktan sonra uygulanacak tavsiyelerim (Bazılarını doğumdan itibaren uygulayabilirsiniz):

1. Bebeğinizin karnı gün içinde ve yatmadan önce iyice doymuş olmalı. Tercihen bu anne sütüyle olmalı. Çünkü anne sütü bebeği rahatlatıyor ve daha az gaz yapıyor. Benimkiler bütün gece uyurlardı ama bütün gün çok fazla anne sütüyle beslenirlerdi. Gece yatmadan önceki sütü memeden verirseniz daha az emiyorlar çünkü emme işlemi rahatlatıcı olduğu için uykuları geliyor ve fazla ememeden uyuyorlar. Sonra da hemen acıkıp sık sık kalkıyorlar. Ben gün içinde ve gece kalkıp sağdığım sütleri gecenin son beslenmesi olarak fazla miktarda veriyordum çocuklara. Uyumasınlar diye de türlü oyunlar yapıyordum ama mutlaka güzelce çok sütle besleyip yatırıyordum. Bebeğiniz uyanmasa bile siz sütünüzün fazla olması ve devamı için 4 saatte bir kalkıp sütünüzü sağmanız lazım. Benimkiler 11-12 saat uyurlardı, ben hem yatmadan önce hem de gece 2 kere kalkıp sütümü sağardım. Mama veriyorsanız normalden biraz fazla içirip yatırmaya çalışın ama aşırı içirmeyin kusmasın. Sütü içtikten hemen sonra gazını çıkartın ve biraz dik tutun. Burada anne sütünün fazla olması çok yardımcı oluyor. Anne sütünü arttırmakla ilgili yazım burada http://hassasanne.com/wp/2013/01/21/anne-sutunu-nasil-arttirabilirsiniz/

2. Doğumdan itibaren bebeğinize gündüz ve gece farkını öğretin. Gündüzleri bol ışık ve normal ses, geceleri de karanlık ve sessiz. Bebekler ve çocuklar mutlaka karanlıkta uyumalılar bu melatonin hormonunun salgılanması için gerekli. Gece lambası yakıp onları ışıkla uyumaya alıştırmayın. Mutlaka karanlıkta uyusunlar. Gece emzirmeye veya süt vermeye kalktığınızda ışıkları açmayın yapabiliyorsanız karanlıkta yoksa ufak bir gece lambasıyla halledin. İşiniz bitince hemen kapatın. Bebeğinizle konuşmayın ve onu heyecanlandırmayın. Sadece sütünü içsin, altı gerekiyorsa değişsin ve hemen yatağa geri dönsün. Öpmeler, koklamalar, konuşma ve gezdirme yok. Odasından çıkmayacaksınız. Ağlarsa poposuna hafifçe pışpışlayın veya sırtını sıvazlayın.

3. Mutlaka bir gece rutininiz olsun. Her gece aynı şeyi yapın. Bebeğiniz bu rutinin sonunda uyku olduğunu anlayacaktır. Mesela banyo yaptırın, masaj, sonra sakin şarkılarla giydirme. Emzirme veya sütünü verme. Ben mesela hep aynı şarkıyı söyledim her gece son sütünü verirken. Aynı tip pijamayı ve tulumu giydirdim. Şimdi uyku zamanı, bu sütü içeçeğiz ve uyuyacağız dedim. Rutini bozmayın. Bebeğinizin ilk yılı çok önemli. Siz ona uyacaksınız. Bebeğinizin rutinini bozmayacaksınız. Gezmeler tozmalar bebeğiniz büyüdükten sonraya kalsın.

4. Bebeğiniz gece uyanabilir hemen fırlamayın. Gece ağlayan bebeğe koşarak değil adım adım gidin derler.
Belki de susacak. Bazı anneler vardır bebek yatakta dönse hemen atlarlar ne oldu yavrum diye. Siz uyurken dönmüyor musunuz? Bazen uyanmıyor musunuz? Birisi hemen gelip tepenize dikilse, “ne oldu?” dese uykunuz kaçmaz mıydı? Ağlamadıkça bakmayın gece bebeğe. Hatta azıcık ağlarsa da bakmayın. Çok ağlarsa yanına gidin ışığı açmadan konuşmadan poposunu pışpışlayın. Hemen sütü vermeyin. Hemen alıp emzirmeyin. 4 aydan sonra gelişiminde bir sorun yoksa ve doktorunuz onay verirse, kalkmıyorsa gece süt içmesine gerek yok. Merak etmeyin gündüz o arayı kapatır. Gece su içmeye de alıştırmayın.
Benim doktorum çok akıllı bir insandı neyse ki ve ben panikle onu arayıp “ Alper daha 2,5 aylık ve 12 saat kalkmadan uyuyor ne yapacağım? Aç kalmasın, sütler ne olacak?” dediğimde bana: “Ece hanım, en iyi gıda uykudur bebek için. Sakın uyandırmayın sütlerinizi gece 4 saatte bir sağın, sağdığınız sütü gündüz verin dedi. Gerçekten de 3070 gram 48 santim doğan oğlum 1 yaşında 82 santim ve 12 kilo bir tosuncuk olmuştu. Kızlarım da 33 haftalık prematüreydiler ama anne sütü ve iyi gece uykusuyla hemen toparladılar, kocaman doğan bebeleri bile geçtiler Maşallah. Yani ne olur gece kalkmıyorsa doktorunuza sorun ve onay verirse uyandırmayın. Ama anne sütü veriyorsanız gece kalkıp 4 saatte bir sütünüzü sağın. Yoksa sütünüz azalır.

5. Alper 2,5 aylıkken gece uyanmadan hemen önce parmağını ve elini emdiğini farkettim. Sanırım parmağını emdiğinde karnı acıkıyordu. Emmesin diye eline çorap taktım. Çorabın eldivenlerden daha zor çıktığını farkettim. Çorabı taktığım gece zaten 12 saat uyanmadan uyumaya başladı. Esin ve Sevinç’e de taktım ama mesela Esin 1 tane olunca çıkartıyordu ona 2 tane çorap üstüste takmaya başladım. Hem de yüzünü çizmesini önler. Bir taşla iki kuş…

6. Çocuklarımı her zaman ben yatırdım. Alper kızlar doğduğunda 21 aylıktı yani 1,5 yılda 3 çocuk sahibi olmuştuk. Kızlar 33 haftalık prematüreydi ve emme refleksi gelişmediği için bırakın göğsü biberon bile ememiyorlardı. Sadece pompa ile sütümü sağarak onları 13 ay anne sütüyle besledim ama çok zor günlerdi. Alper de evdeydi okula gitmiyordu. Eşim üniversitede ders veriyordu, gece gündüz araştırma yapıyordu. O zamanlar 2 yıl yatılı yardımcımız vardı ama çocuklarımı sadece ben yatırdım, banyolarını sadece ben yaptırdım. Yardımcımız ev işlerini yapardı ben de çocukların herşeyiyle ilgilenirdim. Bence çocukları hep aynı kişi yatırırsa bir düzen oluyor ve bu uykuya olumlu yansıyor. Anlıyorum çalışan anneler için yardımcısız olmuyor ama yardımcınız da olsa bebeklerinizi hep siz banyo yaptırın ve siz yatırın derim. Bunlar özel zamanlar ve yardımcıya bırakılmamalılar. 3 kuzumu arka arkaya yıkayıp , kitaplarını okuyup, üçünü de tek tek ben yatırdım yıllarca ve gerçekten bu her gece 1,5- 2 saat sürdü. Çok yorulduğum bittiğim zamanlar oldu ama değdi bence. Huzurla yattılar uykuya. Şimdi büyüdüler ve sağolsun babaları da yatırıyor çoğu zaman.

7. Ben pille çalışan salıncaklardan çok yararlandım. Kendi kendilerine yavaş yavaş sallıyorlardı kuzuları. Bazen koliğin en zor olduğu gecelerde orada uyuturdum ve uyuyunca alıp yataklarına yatırırdım. Bazıları böyle alışırlarsa sonra bunsuz uyumazlar dediler ama bende öyle olmadı. İkiz kızlarımın ikisi de kolikti ve salıncaklar çok yardımcı oldu. Bence eğer alabiliyorsanız mutlaka alın. Hem sağa sola hem öne arkaya sallanan müzik de çalan modellerden alın. Bunları sahibinden.com ve gittigidiyor.com gibi ikinci el ürün satan yerlerden de alabilirsiniz. Hatta kullandıktan sonra yeniden buralarda satabilirsiniz.

8. Tabii ki bu dediklerim çok büyük çocuklarda işe yaramayabilir çünkü 3-4 aylıktan başlamak lazım ama yine de deneyin. Lütfen uyanıyor diye çocuklarınızı yataklarınıza almayın. 6 aylıktan sonra eğer varsa kendi odalarına geçmeliler ve ilk günden itibaren kendi yataklarında olmalılar. Herkes yatağını bilecek. Bu sizin aile mahremiyetiniz ve mutluluğunuz için de gerekli. Uykunuz var diye ağladığında yatağınıza alırsanız alışırlar ve hep isterler. Bu bence sağlıklı değil ve hatta tehlikeli bile olabilir minicik bebekle yatakta. Bazı insanlar bebekle beraber yatmayı tercih ediyorlar hatta buna Amerika’da co-sleeping deniyor ve yapanlar çok ama bence bu tehlikeli ve çocuğun bireyselliğini öğrenmesini geciktiriyor. Kurallarınız kesin olmalı. Bir kereden birşey olmaz bebeklerde ve çocuklarda çalışmıyor. Yapılan yanlışı düzeltmek çok zor. Hastaysa da almayın yanınıza çok meraktaysanız kapısını açık bırakın veya onun odasında yere yorgan veya yatak koyup orada yatın. Kolayına kaçarsanız sonra daha çok zorluk çekersiniz unutmayın.

9. En önemlisi lütfen bebeklerinizi ayakta sallayarak uyutmaya alıştırmayın ve büyüklerinizin de alıştırmasına izin vermeyin. Bu sallanma küçücük bebeklerin beyinleri için bile zararlı olabilir kanımca. Çocuklar bilinçli bir şekilde uyku saatleri geldiği için uyumalılar, bilinçsiz kalana kadar sallandıkları için değil. Poposunu pışpışlayın kollarınızda ninni mırıldaranarak hafifçe sallayın ama lütfen ayakta sallamayın.

10. Umarım birazcık olsun yardımcı olabilmişimdir. Ağlatma metodu diye birşey olduğunu biliyorum ama ben hiç ağlatmadım çocuklarımı. O metodu arama motorlarında “ağlatma metodu” yazarak arama yapıp okuyabilirsiniz. Özellikle uykuya geçmeden önce çocukları ağlatmanın iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum. Ben uyumadan önceki saatlerini huzurlu geçirmelerini sağlamaya çalışıyorum. Bu rutinleri yaptığım için doğal olarak gece boyunca uykuya geçtiler ve kalkmadılar. Tesadüf diyebilirsiniz ama üç çocukta da mı? Sanmıyorum. Rutinler ve kurallar çocukların daha huzurlu olmasını ve bir sonraki adımın ne olacağını görmelerini sağlıyor. Tabii ki her çocuk farklıdır ve siz ne yaparsanız yapın yıllarca gece kalkacak çocuklar vardır ama siz yine de doğru davranışları yapın. Kararlı olmanız çok önemli. Hepinize kolay gelsin.

 

 

Not: Lütfen doktorunuzu dinleyin. Benim tavsiyelerim sadece benim tecrübelerim ve kişisel araştırmalarımdır. Teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve doktorunuzun tavsiyesinin yerini tutmaz. Tavsiyelerime uyarsanız olacaklardan sorumluluk kabul etmiyorum. Sevgiler

133 yorum

 1. Yazın bir çok anneye ışık tutup yardımcı olacaktır. Senin bilgin, uyguladıklarının yanı sıra şansın da yaver gitmiş. Söylediklerinin hepsini yapmıi hatta fazlasını yapmış biri olarak 15 aydır tek bir gece deliksiz uyumamış bir çocuğum var. Ben de şunu gözlemledim; çocuklar bir şekilde uykuyu tamamlıyorlar. Gece sık uyanan çocuk sabah uykusunda bunu tamamlıyor veya öğleden sona uykusunda yani bir şekilde uyuyor gelişimi için alması gereken uykuyu alıyor.

 2. ya bravo sana oturup üşenmeden ne güzel anlatmışsın çok kişinin duasını alacaksın, lütfen bırakma yazmayı 🙂

 3. Bende sizin yaptığınız uygulamadan yaptım ve oğluma 10 günlük olduğunda artık gece gündüzü ayırt edebiliyordu.ve bu sayede çok rahat ettim.annelere bende kesinlikle pille çalışan salıncaklardan tavsiye ediyorum.aynı kişinin uykuya yatırması çok önemli oğlum 8 aylık ve uykusu geldiğinde kucağıma gelmek istiyor ve kapıya doğru yöneliyor.anneler evlatları için durmadan kendilerini geliştirmeliler bence okumalılar sıkılmadan.tavsiyeleriniz için teşekkür ederiz.

 4. Ne güzel yazmışsınız 🙂 okurken herşey gözümün önünden geçti. Ben de deneyimlerimi yazdım ve yazıyorum ama eski stil defter’e yazıyorum 🙂 Komiğim 🙂 Annem’i ve kayınvalidemi üzmüş olabilirim ama eşim doğuma girdikten sonra hastahane’de de eşimle kalmak istedim ve ev’e gelince de hastahane çıkışı eşimin 1 haftalık izni vardı ve ben evimizde üçümüzden başka hiçkimseyi istemedim. Böyle hissetmiştim. Ben 42. Hafta’nın sonunda doğuma girdim ve hiç sancı olmaması ve de hiç açılma olmaması nedeniyle sezeryan doğum gerçekleşti ve 4.326 kilo minnoş oğlumuz Tuna aramıza hoşgeldi. İlk hafta bizim odamızda yattı ama kendi yatağında. Eşimin işe dönmesiyle oğlumuz kendi odasında uyumaya başladı. Bu arada evdeki ilk akşamımızda uyandırıp emzirmem tavsiye edilmişti ancak uyandıramamıştım minnoşumuzu. Üzülmüştüm ve ertesi sabah doktorumu arayıp söylemiştim, dün gibi hatırlarım bana demişti ki herşey de farklı ekoller var ama merak etme uyanmıyorsa, emziremiyorsan rahat ol demek ki aç değil bırak mutlu huzurlu uyusun demişti. İbrahim bey’i dinledim zaten gündüz inanılmaz emiyordu. Yatana kadar süper emdi her zaman ve bizimde Tuna’nın da uykularımız hep çok güzel oldu. Hala da devam 🙂 Birtanem her zaman çok huzurlu 🙂 Ben ilk haftadan itibaren bir çocuk daha istedim arkadaşlarım da takılırdı bana böyle rahat battı sana derlerdi. Dediğiniz gibi hep ben uyuttum oğlumu kendimde çok kitap okuduğum için her zaman kitaplar okudum oğluma ve şarkılar söyledim. Bunları tamamen kalbimin sesini dinleyerek yaptım. Hatta hamileyken dinlediğimiz bir cd vardıçik huzurlu doğduktan sonra da çalmışımdır bolca. Hatta bozulursa diye kopyalamıştım 🙂 Daha çok yeni 15 Ocak’ta 6 yaşına girdi. Sizin oğlunuz gibi Tuna da bu sene ilkokul 1.sınıf. Bazen akşam yatarken koyar o cd’yi hala. Sanırım çok uzuuuun yazdım. Hoşuma gitti yazdıklarınızı okurken bunlar geldi aklıma. Gözümün önünden aktı herşey. Ne güzel 3 şeker minnoşunuz var. Biz oğlumla eşimi ikna edemedik bir türlü. Bu konuyla ilgili tavsiyeler olabilir mi?

  • Olga Ayça Onur Burnak

   Hayallah yazıyı yaxan benim Olga Ayça Onur Burnak fakat adsız olarak yer aldı. Nasıl düzeltebiliceğimide bilemedim.

  • Çok çok güzel yazmışsınız. Oğlum da 19 Mayıs’ta 6 olacak. Süper halletmişsiniz uyku olayını bravo. Akıllı doktorlara şükürler olsun! Sitede paylaşımlarınızı bekliyorum. Böyle sağduyulu bir sese çok ihtiyacımız var. Ben çok zor sağlık koşullarında ve sadece oğlum kardeşsiz kalmasın diye yaptım kızlarımı yakında doğum hikayemde anlatacağım ayrıntılı çok şaşıracaksınız. belki eşinizin de fikrini dğiştirir. Şöyle bir tiyo veriyim. 3 kuzum da kanserli tümörü olan bir yumurtalıktan meydana geldi. Umarım eşiniz ikna olur. ben tek çocuğum ve zor bir hayatım oldu. Neyse umarım her zaman konuşuruz ve paylaşırız. Sevgiler. Ece (Hassas Anne)

  • Olga Ayça Onur Burnak

   Eşimin fikri değişecek gibi değil ancak kazara bir hamilelik olursa, bu konuda da çok dikkatlidir. Benim eşim de tek çocuk ve inanılmaz mutlu, huzurlu bir çocuk. Çok sakindir, paylaşımcıdır ama şanslı çünkü bizim çocukluğumuzda sokakta oyunlar oynanırdı deli gibi. Susadığımızda komşular bile su verirlerdi. Şimdi yok böyle şeyler. benim eşim doğduğu evden evlendiğimizde ayrıldı ve şansına aynı apartman da aynı yıl doğan iki bebek daha olmuş ve kardeş gibi büyümüşler hala görüşürler, bunlar çok büyük şans ve hiçbir zaman bir kardeş özlemi olmamış, o yüzden kardeş olayı çok da gerekli gelmiyor eşime. Bakalım 🙂 Belki olur, en önemlisi sağlık.

 5. böyle okuyunca herşey çok kolay gibi geliyor ama eminim çok zor zamanlarda geçmiştir, üç çocukla… neyse zorluklarda geç,yor… sevgiler…

 6. İlk 4 ay çok zordu özellikle. Gece 45 dakikada bir kalkardım. Ama geçti hepsi çok şükür. 1,5 yılda 3 çocuk 🙂 sevgiler

 7. Olga Ayça Onur Burnak

  Benim ikizleri olan bir arkadaşım birgün beni çok şaşırtmıştı, demişti ki Ayçacığım işin çok zor allah kolaylık versin, cidden çok şaşırmıştım demiştim ki, iyi misin arkadaşım ? Farkında mısın senin ikizlerin var yani iki çocuk 🙂 Bendeyse sadece bir tane 🙂 benimkiler birbirleriyle oyalanıyorlar, seninkinin böyle bir şansı yok mecburen size geliyor hep, sizinkisi bana daha zor geliyor demişti. Nasıl düşünce ?

  • benim blogda sırf bu konuda bir yazım var, herkese kardeş yapmalarını öneren. Ben 3 çocukla tabii yemek uyutma filan çok yoruluyorum ama inanın okuldan eve geliyorlar kimse yanıma bile gelmiyor hemen üçü oynamaya başlıyorlar yatana kadar durmuyorlar. Tabii arada biri geliyor “anneeee abim şunu yaptı” filan diyor ama çok rahatım o açıdan. Oyun arkadaşı bulma derdim ve bana yapışan bir çocuk yok.

  • Mrb ece hnm oglum yazilariniz cok guzel sureklu takip ediyorum oglum toprak 10 aylik ve geceleri cok uyanirdi karni tok yatirirdim ama sallanmaya alisti simdi geceleride uyaniyo sallanmak istiyo ne yapmam lazim masal anlatmaya basladim baya bir suredir ama masalla uyumak istemiyo hep sallanmak istiyo:-(

 8. çok güzel yazmışsınız söylediklerinize katılıyorum
  ama benim kızım 10.5 aylık ve en az uyandığı geceler 5 defa fln uyanıyor bazı zamanlar oldu ki bu zamanlar oldukça sık gecede 10-15 belki 20 defa kalktığımız oldu bırakın kendi odasını bu durumda çok zaman beraber yattık uykusuzluktan kendi yatağına koyarken uyuduğum bile oluyodu çünkü saate hiç bakmıyorum saat kaç ve kaç defa kalktık diye çok sinirlerim bozuluyo bi ara baktım yarım saatte 3 defa kalkmışız ve ben kızmı 10 defadan çok daha fazla ve çok farklı doktorlara götürdüm yanıt hep mama ver yatır muhallebi yerdir yatır ama sonuç hep sık ötesi uyanmak bence siz aşırı şanslıymışsınız ki oğlunuz daha küçücükken deliksiz uyumuş

  • Bunun şansla ilgisi yok bence. Sadece oğlum uyusa belki şans diyebilirdik ama 3 çocuğumun da 4 aylık olmadan 12 saat uyuması şans olabilir mi sizce? Hem de kızlarım 33 haftalık prematüre doğdular ve 3 ay boyunca koliktiler. Yazdıklarımı kararlı bir şekilde uygularsanız başarılı olma ihtimaliniz çok ama yatağınıza aldığınızı yazıyorsunuz ki bu olmaz. Tabii ki her bebek ve anne farklıdır ve herkes benim yaptığımı aynı kararlılıkta yapamayabilir. Doğumdan itibaren kararlı bir şekilde bu yaptıklarım yapılırsa büyük bir çoğunluk benim aldığım sonucu alır. Ama tabii ki uyumayacak çocuklar olabilir. Kızınızın 15-20 defa lakması normal değil ve kendi sağlığı ve gelişimi için çok zararlı çünkü tam bir uyku uyuyamıyor. Sizin perişanlığınızı saymıyorum bile Allah kolaylık versin. Gündüz hayalet gibi dolaşıyorsunuzdur. Size tavsiyem bir daha yatağınıza almamanız, kararlılıkla rutin oluşturmaya çalışmanız ve onun sağlığı için biraz ağlamasına izin vermeniz. Tabii ki bunları doktorunuzun onayını alarak yapın.Kolay gelsin. Sevgiler Ece

  • çocuklarınızın bu şekilde uyumaları tek başına şans değil anlalttıklarınızın rolü çok büyük tabii ama tek başına da çözüm değil yaratılış var veya başka etkenler :)))
   söylediğiniz gibi ben kendimi artık bıraktım kızım için bu durum çok kötü ancak burayı hazır bunca kişi okuyoken söyleyim sık uyanmanın nedenlerinden birisi reflü olabilir ki benim kızımda varmış 10 tane dr.a götürdüm ilk defa bu şüphelendi şimdiye dek hiç kusma fln yaşamadık diye benim de aklıma hiç gelmemişti
   reflü tedavisine başladığımızdan beri gece uyanmalarımız bazen 2 ye kadar düşüyor neyse ki
   ancak sizin çabalarınız takdire şayan tabii ki her akşam 1.5-2 saatlik bi çabadan bahsediyosunuz ki bu çok zor cidden tebrikler diyorum size inşallah bi gün ben de sizin gibi özverili bi anne olabilirim

  • Ben gece yatırma faslını çok önemsiyorum. Bu çocuklarla iletişim kurma ve onları eğitme zamanı. Ne kadar yorgun olursam olayım yapıyorum rutinleri ama karşılığını da 11 saat kalkmadan uyuyan çocuklar olark alıyorum. Yani değiyor bence. Çünkü bölünmüş uyku insanı çok kötü yapıyor. Hastalık zamanlarından biliyorum. Hastayken bile Maşallah kalkmadan uyur benimkiler de ben uyuyamam. saat başı ateş kontrolü yaparım. Ertesi gün de ölü gibi dolaşırım tabii. Çok sevindim kızınızın sorununun bulunduğuna ve çözmeye başladığınıza. Hiç kalkmadan da uyur inşallah yakında. Sevgiler Ece

 9. ne yazık ki benm kızım ayakta sallanmaya alıştı..sallanmadan uyumuyor.şimdi 5.5 aylık onu nasıl kendi kendine uyumaya alıştırabilirim???

  • Burada yazılanları uygulayın ve ayakta sallamayı hemen bırakın lütfen. ne kadar uyumadan durabilir. Biraz dayanın unutur. Sevgiler

  • benim kızım da sallanmaya alışmıştı ama yaklaşık olarak sizin bahsettiğiniz zamanda doktorun verdiği bir tüyo olan sırtını sıvazlayınca uyumuyo mu dan esinlenerek dedim ki ne kadar uzun sürerse sürsün kesinlikle sallamayacağım annem ve bir sürü kişi sallamadan çocuk uyumaz dedi ama ben uzun sürmesine rağmen yılmadım 1 haftada sadece 1 kere o da annemin yüzünden salladım zira bu yönteme başlamadan gece gündüz sallar olmuştum ve uyuduktan sonra bile yerine koyamıyordum uyurken bile sallama devam etsin istiyordu ama yılmadım seve seve okşaya okşaya uyuttum şu anda 1 yaşını geçti kesinlikle sallamıyorum aylardır emerken ya da kucağımda sarılırken uyuyor hemen sallamayı bırakın biraz yorulacaksınız ama değecek

  • Çok sevindim Deryacığım. Çok iyi olmuş sallanmayı bırakması. Artık sen de yavaş yavaş onu da bırak yatağında kendi kendine uyumaya başlasın. Uyanık halde yatağına yatır kendi kendine uykuya dalsın. sevgiler Ece

 10. gülsüm girişken

  ben de ece hanım gibi 3 çocuk annesiyim. büyük oğlum 2.5 sene hiç gece uykusu uyumadı. ne yaptıysam başaramadım. ama ortanca ve küçük oğlum 12 saat olmasada 7-8 saat deliksiz gece uykusu uyurlardı. ayrıca büyük oğlum hala uyumayı sevmez. saat kaçta yatarsa yatsın sabah 6.30 da okula gitmek için kalkar ve tüm gün bir daha uyumaz. Ben de sizin dediğiniz gibi hiç bir zaman yatağıma almadım. (istisnai durumlar var tabii) doğdukları ilk günden itibaren hep kendi yataklarında yattılar. gece yatma faslı 2-3 saati buluyordu. hep kendim yatırdım. halada ben yatırırım. yatmadan önce sohbet ederiz. bir birimizi öpebildiğimiz kadar öperiz. Onlar hayatın bana birer armağanı. Kardeş konusunda kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim. Okuldan gelince birbirleriyle oynuyorlar ve hiç canım sıkılıyor cümlesi duymuyorum. Çok zor olan ama bir okadarda keyif ve gurur verici başka bir meslek yok bence bu hayatta

 11. yazınız çok güzel olmuş ama otomatik bir salıncakta sallanan çocuklar sersemlemiyor peki annesinin ayağında usulca anne ninnisi ile uyuyan çocuklar niçin sersemlesin anlayamadım bende 2 çocuk annesiyim allaha şükür büyüdüler uykularıda düzene girdi

 12. Keşke usulca sallasalar anneler ayaklarında benim gördüğüm ve duyduğum acayıp hızlı ve haldır huldur sallıyor ayaklarında sallayan anneler. Otomatikte hızını çok yavaş ayarlayabiliyorsun bir de bunu da sadece kolik bebeklere çare olarak daha çok söylüyorum çünkü kolik bebeklerin annelerinde artık hal kalmıyor. Ayrıca ayakta sallananlar çok bağımlı oluyorlar ve yıllarca bırakamıyorlar ama otomatik salıncakta 3-4 ay sonra en geç zaten sığmıyor çocuk ve bırakıyorlar zorluk çekmeden. Bir de anneler sallamadığı için yorgun düşmüyorlar ve çocuklarına daha rahat ve bitmeden bakıyorlar. Tabii herkesin tercihi. Benimkiler sadece kolik döneminde 3 ay kullandılar sonra da hiç bağımlısı olmadan bıraktılar otomatik salıncağı. oğlum 2,5 aylıkken, kzılarım da 4 aylıkken yataklarında kendileri uyumaya alıştılar.

 13. Merhabalar, bizim kizimiz 3,5 yasinda ve 4.ayindan beri ilk defa gecen hafta deliksiz uyudu ama ben birsey mi oldu korkusuyla defalarca odasina gidip kontrol ettim tabii. Aslinda yazinizi okudugumda cok sasirdim cunku onca madde arasinda uygulamadigim yok! İlk dogdugu gunden itibaren hep ayni rutinle ayni saatte yatirdim; altini degistirme, pijama ve tulum giydirme, karanlikta ninni esliginde emzirme ve kendi yatagina yatirma… Hic sallamadim, hic yatagmiza almadim… Ucuncu gununde gece gunduz farkini ogrenmisti. Hipoglisemiye girmesin diye geceleri de 3 saatte bir emziriyordum ama 1 aylik oldugunda uyandiramaz olup panik olmustum, doktorumuz 10 saat ac karnna deliksiz uyur dedigi icin ugrasmayi biraktim ve gercekten sabah 6-7ye kadar deliksiz uyuyordu, hatta 3.ayda kendi odasina aldim… Taa ki ben 4.ayda ise baslayana kadar, gunduz ememedigi ve benden uzak oldugu icin gece surekli emmek icin uyanip agliyordu, odasindaki koltugumda kucagimda bir saat uyuyordu ama yatagina yatirir yatirmaz yeniden aglamaya basliyordu, 13.aya kadar direndim ama sonunda pes edip odamizdaki park yatagina aldim yeniden. Sizin ve benim uyguladigimiz rutinler gercekten kesinlikle sonuc veriyor, ama malesef calisan bir anne olmak herseyi altust eden bir faktormus, “bizde ise yaramadi” diyen anneler sanirim bu yuzden basarili olamiyorlar.

 14. merhaba bende 1 haftadır ayakta salladıgım bebegımı su an pıspsılıyarak uyutuyorum uylusu geldımı poposunu pıspılıyorum masallah uyuyor tşk ederım verdıgınız bılgıler ıcın bende aglatma metodunun pek ıyı bır sey oldugunu dusunmuyorum bebegın psıkolojını olumsuz yonde etkıler mutlaka

 15. bebeği yatağına koyduğnuzda ağlamıyormuydu? pışpışlamak vb. kar etmiyor benim kızıma yanındayken ağlıyor sürekli elini de tutsam ninni de söylesem ağlıyor. ama odadan çıkınca kısa süreli ağlayıp uyukaya başlıyor. bende uykudan önce ağlamasın istiyorum ama yatağına bırakır bırakmaz bağırdığı için geri alırsam alışır diye bi müddet ağlamasına müsade ediyorum . ağlamadan uykuya dalmaya ne zaman alışcak bilmiyorum. ama şunu farkettim ki kendi yatağında sallamadan uyutmaya başladım başlayalı gece 3 kere kalkan kızım kalkma sayısını 1 e indirdi. gece emziriyorum. ama emziğini ağzına versem uykuya tekrar dalar diye düşünüyorum ama aç kalcağından endişeleniyorum. 6 aylık bebeklerin gece beslenmesine gerek yokmuş. o yüzden 2 ay daha sabredip uyandığında emzik verip uyutma yöntemini kullanıcam. kızım 4 aylık 1 haftadır yatağında kendi kendine uyuyor. ve eğer ağlamayı bırakır alışırsa benim için ve onun için çok rahat olacak.. yazzınızdaki tavsiyelerinizde çok güzel elinize sağlık

  • Tabii azalır gece kalkması çünkü kendi kendine uykuya dalmayı öğreniyor aynen devam edin, gittikçe ağlamamaya başlayacak. Siz yeter ki geri dönmeyin ve kararlı olun. zaten halletmişsiniz. 4 aylıkken de gece beslenmesini kesebilirsiniz eğer gelişimi ve kilo alımı iyiyse. Yolun çoğu bitmiş merak etme. kolay gelsin. sevgiler Ece

 16. Yazdıklarınızı okudum gerçekten çok güzel…benim de şu an 8 aylık bir oğlum var hep kendim ilgileniyorum herşeyiyle ve bütün anneler böyle yapmalı..çok şükür oğlum doğduğundan beri gece gündüz ayrımını bildi..uykuları çok güzel..bende hep aynı saatlerde yatırıyorum ve her sabah bizimle 6,5 7 gibi uyanıyor…alt iki dişi patladı bir sorun olmadı ateş,ishal v.s. gibi ki ben bunların dişle alakalı olduğunu pek düşünmüyorum…fakat gece uyanmaları oluyor 1 yada 2 kez mamasını veriyorum sessizce tekrar uykuya dalıyor..5 aylıkken odasını ayırdım..çok dönüyor uyanma sebepleri olabilir mi dönmeye başlamadan bi ara 4 5 aylıkken hiç uyanmadan sabaha kadar uyuyordu..benim oğlum meme emerek uyuyor emzik niyetine ..ama akşam uykuya yatırırken biberonla mamasını içerken uyuklamaya başlıyor bitince bazen emmeden uyuyor bazende emip uyuyor emmesi de 1 2 dakika..emerek uykuya dalması problemmi acaba…gündüz uykularıda düzenli gündüz alması gereken uykuyu da alıyor..teşekkür ederim size..kolay gelsin

 17. merhaba 82 gülük kızım var akşam 10 10.30 arası uyuyor öncede geceleri kalkardı şimdi sabah 6 yada 7 gibi uyanıyor bende sütümü sağıp veriyorum tok olarak uyuyor ben aç kalır korkusuyla kaldırmaya çalışıyorum ama çok az emiyor yada genzine kaçıp tıkanıyor artık kaldırmasam soun olur mu kilo ve boy gelişimi iyi 48 cm 2900 doğdu 2.ay kontrolünde 58 cm 5.200 teşekkür ederim

 18. Uyku benim de üzerinde durduğum, bir bebek için yeme içme kadar önemli olduğunu düşündüğüm zamanlardan biri bende 17 aylık kızımı son birkaç aydır gece sütü vermeden uyutuyorum, aslında bu onun kendi tercihi oldu baktım gece uyandığında sütle ziyan oluyor içmiyor uyku kaçtığı için de çok daha fazla huysuz oluyordu.. Bende sütü bıraktım ve gördüm ki böyle çok daha huzurlu.. Şimdi bana benim gibi yeni anneler soruyorlar aaaa gece süt vermiyormusun olmaz ki öyle tüh aç kalıyor vah vah.. Neyse ki çok sağlam bir kaynak olan sitenizden bu yazınızı da belirterek gereken cevabı vermeyi düşünüyorum.. Benim Hassas Annem örnek aldigim nadide insanlardan birisiniz iyi ki varsınız.. Kolaylıklar dilerim..

  • çok teşekkürler canım. Sen kimseye bakma. Bak benim oğlum 2,5 aylıktan kızlarım da 4 aylıktan beri gece beslenmeden hatta su bile içmeden 11 saat deliksiz uyuyorlar. Gelişimleri Maşallah harika Alper 3,5 yıl önden kızlar da 2 yıl çnden gidiyorlar. Deliksiz uyku çok önemli keşke bunu Türk anneleri de anlayabilse. Sevgiler öpüyorum Ece

 19. Merhaba verdiginiz faydali bilgiler icin tesekkurler. Benim kizim onbir aylik ve geceleri en az dort defa uyaniyor ve emerek tekrar uyuyor. Emerek uyumaya alisti. Baslarda kesintisiz uyuyordu ama sarilik oldu ve sık sık beslemem gerektigi icin uykulari bolundu. Sonra sanirim aliskanlik oldu emmeden uyumuyor. Yatagina koydugumda aşırı tepki gosteriyor. Cok agliyor. Kendi kendine uyumasini aglatarak halletmekten baska çarem yok sanirim. Yorumlarinizi beklerim. Dildar

 20. ece hanım yazınız çok güzel oglum 6aylıkken hamile oldugumu ögrendim anne sütünü bırakınca oçok güzel düzenli uyuyan coçuk malesef gitti ne yaptıysam gece aglaması bitimiyo 20aylık oldu inanın gece kaç kere kalkıyorum bilmiyorum acı acı aglıyo bebegide uyandırıyo süt verince susuyo karnı tok yatırıyorum uyanıyo süt içiyo aradan az bizaman snra sanki hiç içmemiş gibi yine aglıoy ve iştahla içiyo sabaha kadar 1kilo süt çiyo sulu veriyorum biliyom çok zararlı ama cıldırıyo vermesem devamlı sallamam gerekiyo bebegim 6aylık tıkandım kaldım hangisine kalcagımı sasırdım sakaryada oturuyorum kanımca pskolojik diye düşünüyorum ve pedagoga götürmyi düşünüyorum

  • Öncelikle bir çocuk doktorlara göre günde en fazla 500 ml süt içmeli fazlası kansızlık yapabilir. Bana göre de günde en fazla 1 bardak süt içmeli. Gece bu yaşta bu kadar içmesi ve uyanması hiç iyi değil. Gaz yapıyorsur o kadar süt bence ondan uyanıyordur. Lütfen artık vermeyin. Gündüz daha fazla yemesini sağlamaya çalışın derim. edeiğiniz gibi psikolojik olabilir. Bence bu kadar süt içtiyse çocuk doktorunuza danışığ kandaki demir seviyesine baktırsanız iyi olabilir. Kolay gelsin Ece

 21. Ne yaparsak yapalim hatta baEn yazdiklarinizin faLasini bile bazen sonuc alamayabiliriz.yaradilis diye birsey var.benim kizimin dogdugu gunden beri uyku sorunu var.siz 12 saat uyurlaesi yazmissiniz ya ben kizim daha yeni dogmusken bile 11 saat hic uyadan durabiliyordu cogu zaman,goturmedigimiz doktor kalmadi ve denemsigimiz sey..ama doktorlarin soyledigi sey suydu baZi cocuklar uyumayi sevmez.suan 28 aylik ve hala en az 4 kere kalkar geceleri ve aimsi yeni uyudu..

 22. merhaba benim kızım 11aylık şimdye kadar yapmadığım şey kalmadı ama maalesef uykusunu düzeltemedim olmayınca olmuyor işte

 23. bebeklerin uyku düzeni tamamen şans galiba.kızım iki buçuk ayını doldurana kadar aynı odada uyurduk ve gece mutlaka 1 defa uyanırdı.odasını ayırmaktan da korkuyordum çünkü uykum çok ağır.annemle beraber olduğumuz bir zaman onun kuş uykusuna güvenerek odasını ayırdım.deliksiz uykularımız başladı.arada mızıldansa da uykuya dalabiliyor hiç müdahaleye gerek kalmadan.şu anda 18 aylık ve sadece hastaysa gecelerimiz bölünüyor.işin bir de kötü tarafı var, bizimle aynı odada kesinlikle uyumuyor.buna mecbur kaldığımız zamanlar tam anlamıyla çin işkencesine dönüyor.

 24. Kızımın 8 ayı bitti. Akşam 8’den sabah 8’e kadar 1 kere ya kalkıyor ya kalkmıyor. Ben mi şanslıyım diyordum ama baktım ki yazdıklarının hepsini uygulamışım. Aferin bana, teşekkürler sana:)
  Bir de geçen ay geceleri kalkıp kucağımda uyudu 3 gün. Doktoruna sordum, “bu aylarda oluyor. Sık rastlanan, normal kabul edilen bir davranış bozukluğu ve ne yazık ki emdiği sürece devam edecek” dedi. Kendi kendime “olmaz” dedim. 2 gün gündüz uykularında yatağına bıraktım, yanında oturup kitap okudum, pışpışladım ve kendi kendine uyumasını sağladım. 3. gün gece kalktığında gidip yanına oturdum, kucak istemeden bana baka baka uyudu. 4. gün hiç kalkmadı. Sabır çok önemli. Sevgiler.

 25. Selamar ,
  Benimde kızım 12 haftalık. En baştan beri bir rutinle gittik bunuda bir kitapla sağladık. İlk zamanlar biraz oluruna bırakmıştık ama o şekilde zor olucağına karar verdik ve bir arkadşımzın uguladığı rutini seçtk. Bu kitapta ” the new contented little baby book Gina ford” Belki biliyorsunuzdur. Ama benim bu kitapta uguladığım ve kafama takılan bir kaç konu var. Bu konularda Ece hanım sizden fikir almak isterim.
  * Bebeği gündüz az uyut gece uyusun. Bizim haftadaki bebek için gündüz 3 saat 15 dak. Sabah uykularını karanlık oda ve sesiz.
  *Banyodan sonra Akşam uykusunada 6:15 de emzirmeye başlayıp 7 de bitrmek kaydıyla 7 de uykuya dalması bekleniyor. Bu bazen 7 bazen 7:30 bazende 8 oluyor.
  * Saat 22:30 23:00 gibi sağdığım sütü biberonla veriyoruz bebeği uyadırırak.
  * Bunlar uygulandığında bebeğim saat 4:30 5:00 gibi uyanıyor ve emziyorum. Bazaen kalkış zamanına göre 6 gibi tekrar uyanıyor. Hafif mızıldanmalarla 7 ye kadar dayanıyoruz. Zaten kitaptaki rutine göre 7 de uyanması gerekli.

  Sizin uygulanığınız rutin akşam saat kaç gibi bebeği uykuya hazırlıyorsunuz?
  Sütünüzü hep biberonla karanlıkta mı veriryorsunz?
  Yalanci meme kulandınız mı hiç?

  Benim uygulaığım rutinde bebeğimin sabah karşı uynamasını bir türlü kaldıramadık. Aacaba iyi doymadığı için mi uyanıyor. Yoksa belli bir süre sonra bu alışkanlık mı oluyor.

  Benim uygulatıım rutin ile ilgili yorumlarınız benim için önemli.

  Teşekkürler Sevgiler

  • gündüz az uyuyan gece çok uyur diye birşeye inanmıyorum. uykuda hep karanlık ve sesiz olsun. 7 bence çok erken uyutmak için onu ben olsam 21e çekerdim. 21 de uyuyup 8de uyanabilir. benimkiler 11 saat uyurlardı bazen de 12 saat hiç uyanmadan ve beslenmeden. süt vermiyordum gece. bir tek Sevinç kızım emzik kullandı. gün içinde çok iyi ve gece son yatmadan önce çok iyi beslenmesi lazım bunun için. Anne sütü olması önemli. henüz 3 aylık belki hiç uyanmaması için erkendir sizin için ama en azından bire iner bence gündüz de iki kere 2ser saat uyuyordu benimkiler. kolay gelsin yazımdakileri kararlı ve tutarlı olarak uygulamanızı tavsiye ederim. sevgiler Ece

 26. bebeğim 50 günlük kendimce bi uyku rutini oluşturdum ama ne yaptıysam bi türlü uyumuyor gece 03 de uyuyup 05 de geri uyaıyor sonra emip 08 de tekrar kalkıyor ve saatlerce uyumuyor heryolu denedim müzikli oyuncaklar aldım anason içirdim ama ne yaptıysam bi türlü uyutamadım istediğim saatte yada istediğim gibi sorun olan aslında geçen hafta çok hastalandım 1 hafta boyunca annemlerde kalmak zorunda kaldım o birhafta boyunca hergün her gece deliksiz uyudu ama eve geldilk yine uyumamaya başladı bizim evde ne var onu uyutmayan anlamadım ne yapacağımı şaşırdım bi akıl verin llütfen ::(

 27. Çok faydalı ve güzel bir yazı yazmışsınız. Tamamına katılıyorum. Bence çocuğa nasıl bir disiplin sağlarsanız ona alışıp gidiyor. Benim kızım da henüz 3 aylık ama şu ana kadar neredeyse hiç uykusuz kalmadım. İlk ay hariç 2. aydan itibaren geceleri gayet güzel uyuyor. Her gece 4.30 civarı uyanıp yeniden emip tekrar uyuyor. Aynı odada ama kendi yatağında yatıyor. Her ağladığında bakmıyorum çünkü bazen 1-2 dakika içinde susuyor. Zaten ağlama seslerini bir süre sonra ayırt edip hangisinde gerçekten ilgilenmeniz gerek anlıyorsunuz. Size kolaylıklar ve sağlıklı günler dilerim, takipteyim 🙂

 28. benim 17 aylık bir kızım var ve doğduğundan beri sürekli uyku problemi var:(( ben hala savaşıyorum uykusu için;ama uun süreli düzelme olmuyor..ara ara düzene giriyor fakat bi ateş,bi hastalık altüst ediyor benim emeklerimi ve başa sarıyoruz sürekli..17 aydır adam gibi bi gece uyuyamadım ben.bebeğimin gelişiminde bi sıkıntı yok fakat uykusu hep böyle kalacak diye çok endişeliyim.ve dönem dönem değişik yöntemler de denedim fakat olmuyo.hala meme emdiği için gece sıkça uyanıyo diye düşünüyorum ama 2 yaşından önce de memeyi bırakmasını istemiyorum..ne yapacağımı bilemiyorum gerçekten ..bazen çok bunalıyorum bu durum yüzünden:(((
  uyku problemiyle ilgili tracy hogg’un kitabını hatmettim büyük ölçüde de uygulamaya çalıştım fakat bi süre sonra bi etken buna engel oluyo ve bırakıyorum malesef…

 29. blogunuzu aylardır takip ediyorum bana gerçekten çok faydanız dokundu öncelikle bunun için teşekkür etmek istiyorum benim bebeğimde 11 aylık ve doğduğu andan itibaren uyku konusunda problem yaşıyorum Allaha çok şükür baştan beri mutlu bir bebek kesinlikle huysuzluğu yoktur aç ve uykusuz olmadığı zamanlar oldukça sakindir devamlı götürdüğümüz bir doktorumuzda var ve gerçekten bebeğime fayda sağlamak konusunda elimden geldiğince araştırıp uygulamaya çalışırm annelere rağmen:) henüz bir aylıkken kolik teşhisi koydu doktorumuz ve zorluklar asıl o zman başladı sanırım gerçekten gazlı bir bebekti gece gündüz gaz sancısı vardı ve çok kez doktora götürdk bu süreçte kesinlikle yanımda yatırmadım elimden geldiğince anne sütü verdim ve 4. ay sonunda gaz sancılarımız bitti fakat buna rağmen hala geçeleri en az 3 kere uyanır 6 yada 7 saat kesintisiz uyuduğu çok nadirdir ve sizinde konunun en başında bahsettiğiniz gece rutinlerini en başından beri takip etmeme rağmen bi kaç kere ağlatma metodunuda denedim ama içim el vermiyo yavrucak yırtıyor kendini acaba emzirmemden dolayı mı sık sık kalkıyor yada diş çıkarma sürecindeyiz o yüzden mi, huyumu budur bi türlü çözemedim benimde blogum var ziyaret ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler
  http://yenihayatyenibiz.blogspot.com/

 30. Blogunuz gerçekten mükemmel

  Her zaman takip edeceğim
  bilgileriniz güzel
  teşekkür ederim

 31. Ya okudukca okuyasim geldi.cook degerli tiyolar verdin cnm.beni düsünmeye tesvik ettin.sagol varol tatlim.

 32. Merhaba, yazınızı dikkatle okudum bunların tamamını hatta daha fazlasını bende denedim benim kızım şuan 5 aylık ve geceleri neredeyse saat başı uyanıyor bazen emiyor bazende sadece göğsüme sarılıp tekrar uyuyor 🙁 oturduğum yerde hiç arkadaşım yok kelimenin tam anlamıyla tek başıma çocuğumu büyütüyorum. 24 saat full anneyim öyle çok yoruldum ki

 33. YA NE DEYIM ALLAH RAZI OLSUN KAFAMA NE TAKILSA ACIP CVBINI SENDEN OGRENIYOM ANNEME KAYNANAMA SORSAM BIZ SIZI NASIL BUYUTTUK BUYUTCEN TABI CVBINI ALIYOM SENIN YASADIGIN DURUMA COK YAKLASIGIM 1 COCUK EKSIGIM VAR VE METOTLARIMIZ RESMEN AYNI KIZIM KIZIM 17 AYLIKKEN OGLUM DOGDU PREMATURE DOGDU COK ZORLANDIM YALNIZ BENIM IKISIDE DEVAM SUTU ICIYO DOGDU DOGALI VE HALA DEVAM EDIYOLAR BUYUK OLAN YANI KIZIM ECRIN OGLUM POYRAZDA GORDUKCE BIRAKMIYCAK GIBI SOSYAL HAYATIM HIC KALMADI AMA COCUKLARIM ICIN DEGER DEDIGIN GIBI HICBIR YERE CIKMIYORUM CUNKU COCUKLARIM 9 DEDIGIMDE YATAKDA OLUYO OYLE ALISTIRDIM CUNKU…BENIMKILER BESIK SALINCAK AYAKTA SALLAMAK VB BILMEZ ALISTIRMADIM AGIZLARINDA BIBERONDA DEVAM SUTU ALIRLAR YANLARINA YATARIM UYURLAR BIRI 27 AYLIK KIZIM 9 AYLIKTA OGLUM VAR ALLAH TUM ANNELERIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN HAYIRLI AKSAMLAR CANLAR……….

 34. seda=eftelya su

  Slm ece hanim
  Ben 33 yasinda 3 aylik bebek annesiyim..ilk önce sizi tebrik ederim anneye ve cocuga dair bütün bilgilerinizi bizlerle paylasip derdimize bir nebze yardimci oldugunuz icin..benim kizim eftelya iki aylikken bir kac gün güzel bir uyku düzeni vardi sonra bozuldu..ben iki ay emzirdim sorunluydu gögüslerim cok yara olmustu kanamasina ragmen emzirdim sonrasinda kayinvalidemler türkiyeden kalici geldiler 3 ayligina bu bana cok stress oldu, yada ben kendi kendime yaptim alisik degilim kalabaliga bebekle üc kisiyken 6 kisi olduk bir dairede..o sira emzirirken hatam onlarida ihmal etmek istemedim gõgüslerim enfeksiyon kapti ve kizim emmeyi pek istemedi..derken mamaya baslamak zorunda kaldim:( malesef..ben aptamil ha kullanirken ha1 e gecince bütün gece uyumadi ve uyku düzeni bozuldu..iki gün önce sizin bu sayfanizi kesfettim ve ilk yaptigim denedigim karanlik olmasini saglamak yattigi yerde..ben gece lambasini daha isikli ayarlamistim simdi cok az isikta nerdeyse karanlik yani, inanirmisiniz saat aksam 21:30 dan 07:00 ye kadar uyuyor biraksam daha uyucak..bazen kaldirmak istiyorum kiyamiyorum sizce bu uyku saati cokmu fazla gün icindede toplam 4-5 saat uyuyor..sevgilerimle seda

 35. bir melek bebek annesi olarak gece uyandığını anımsamıyorum 🙂 tıpkı oğlunuz gibi tabi kardeş yapmadık bilemiyorum 2.de ne olur ama memnunum uykusuz bir anne olmamaktan şahsenn

 36. 6 ya girmek üzere olan bir oğlum ve 5 ay olmak üzere olan kızım var. Okuduklarınızı yapma gibi şansım hiç yok sanırım.Kızım doğunca oğlum bizimle yatma bağımlısı oldu kardeşini çok kıskandı asabileşti üzüldü kilo verdi. Bir evde 2 çocuk bir anne zor oldu kızım daha mızmız oğlumun bebekliğine göre göbek fıtıgından dolayı hiç ağlatamadım bile meme delisi bir bebek .İlk zamanlarda sütüm gelmediğinden sürekli emdi o yüzden geceleride onunla uyuyorum. Gündüz iki çocuktan dinlenmeye fırsatım yok çünkü ancak uyurken dinleniyorum kızım 4 saat kesintisiz sonra sık sık uyanarak emerek uyuyor.Yalancı meme vermek istemedim o yüzden benim mememin bağımlısı şuan ama son bir aydır ara ara ve az emiyor etrafa bakmaktan memeyi istemez oldu. Zamanla umarım beşiğine alıştırabilirim mecbur olmasam onunla yatmak istemezdim ama yorgunluktan sesini zor duyup uyanıyorum. Birçok anne gibi tüm evin işi 2 çocukla ilgilenmekten kendimi unutmuş durumdayım..Sevgiyle

 37. Benim kızım onsekiz aylık. doğdugu zaman gece uyanma gibi bi problemi yoktu ya da bir kere uyanırdı sabaha karşı.bende gece düzenini anlasın diye hiç konuşmadım ve karanlıkta uyuttum. o yinede gece bir kere kalkıyordu. diş çıkarıp orta kulak iltihabı olunca herşey değişti. geceleri hiç huzurlu uykusu olmadı ve gece kalkmaya alıştı. Artık gece en az iki kere kalkıyor en çok da üç kere. bazen uyanıyor tabi bu kalkmalarında iki saat oturuyoruz yatagın içinde. kendi odasında ve kendi yatagında tek başına uyuyor ona alıştırdım çok küçükken hastalıkları dışında. yatırıp çıkıyorum emzikle ve uyku arkadaşıyla uyuyor tabi. ama gece uyandıgında mamaaa mamaa diye ağlıyor bir kaç defa vermemeyi denedim ama çok agladığnı görünce malesef emzirdim.gündüz pek emmiyor zaten versemde. bu arada bende kronik bir yorgunluk hali kaç aydır. sırf bu yüzden kardeş bile düşünemiyorum istediğim halde. o yüzden bu uyku işinin bazı yönlerinin şans olduğuna eskiden inanmasam da artık inanmaya başladım galiba. kanıksamak ya da:) nasıl halledicem bunu bilmiyorum şimdilik.. bazen gündüz emmiyo bari gece emsin diye düşünüp kendimi rahatlattığım oluyor en az iki yaşına kadar emmesini istiyorum çünkü.

 38. Benim kizim 6 aylik gece yanimizda yatiyor cok rahatsizim bu durumdan ama
  Yatagina koydugum zaman hemen gozlerini aciyor gece yanimizda olmasina rağmen 45 dk bir uyaniyor.her turlu yolu denedim uyumuyor aglamasi sanki bir yerden dusmus cani yaniyormus gibi birsey yok kucagima alinca hemen susuyor.ne yapicagimi sasirdim 1 ay sonra ameliyat olacagim ozaman emziremiyecegim de kucagima bile alamiyacagim nasil yapacagiz bilmiyorum.

 39. Bizim doktorumuz da kesintisiz 6saat uyumasi gerektigini sonrasinda uyandirip emzirmem gerektigini soyledi seker dusmemesi acisindan.ben ogretmenim ilk sene ucretsiz izin aldim bebegimin ilk yilinda ben buyutmek istedigim icin.ben de yatmadan once emzirip uyutuyorun bir skntisi yoksa 5 6 saat uyuyor ama geceleri uyandi mi tekrar dalmasi zor oluyor ve istemesem de ayakta salliyorum . Gunduz de gece de cooook uykusu gelince kendisi uyuyp kaliyor ama onu beklersem saatlerini kacirmis olacagim ve az uyuyacagini dusundugun icin ben sallayip uyutuyorum.ve kendi kendine uyumaya gececegi o egitimi.nasil vericem bilmiyorum;(

 40. ece hanım merhaba
  ben bu konuda çok dertliyim kızım 14 aylık ve gecede 10-12 kere uyanıyor emmek için gündüzde aşırı emiyor engel olamıyorum azaltmak için çok çareler denedim ama kesinlikle unutturamıyorum memeden kesmeyi düşündüm kıyamıyorum daha küçük diye bana öneriniz olabilirmi sizce nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler
  sevgiler

 41. Benim de 2 aylık bir oğlum var.Gece saat başı emmek istiyor ve uykusu hiç düzenli değil.Gündüzleri bazen 5 dk bazense en fazla yarım saat uyuyor emziriyorum ardından yetmiyor diye düşünüp mama da vererekte denedim yine sonuç değişmedi.Ne yapmalıyım?

 42. ece hanım merhaba
  yazınıza yuzde yuz katılıyorum oğlumu hiç sallamadım . erken doğdugundan ılk ıkı ay 7-24 uyuyordu ama bn yınede uyandırıp oyalamaya çalışıyordum gunduz 2 aydan snra kolık olmaya başladı ve gece de gunduzde uyumuyordu yınede ınat ettım sallamadm. zar zor 4. ayda gece uykusunun duzenıne alıştrdm hiç sallamadm gece sutde vermedm. yanımızda da yatardı beşiğindede ama genelde ben ne kadar yanımda yatrmak ıstesemde yatmazdı ılla beşiğini isterdi şimdi odası geldi ılla odasında yatmak ıstıyor . Bnce uyku ortamını rahat yaptıgımdan ve zamanında yatırdığımdan olmalı. herşey duzenle alakalı yavaş klasık muzıkler sabır piş pişlemek herşeyı halledıyor bebek huzurlu hıssetmelı yattıgı yerde

 43. peki 1 yaşına kadar gece gayet güzel uyuyup 1 yaşından sonra sabahlara kadar uyumayan çocuk için ne tavsiye edersiniz acil ihtiyacım var bir çözüme

 44. melek kılıç ertaş

  benim bebegim 15 aylık ama bazen sabah 5 te yatıyor düzenli uyumuyor günde 8 .9 saat uyumuyor ne yapmalıyım bilmiyorum sıksık acıkıyor baska bişeyde veremiyorum sabaha kadar emziriyorun

 45. merhaba ece hanım blogunuzu çok faydalı buluyorum ve takip ediyorum
  benim de 20 aylık bir kızım var…benim merak ettiğim emziren bir anne olarak gündüz nasıl bir rutin uyguladığınız(gece son öğün biberonla;gündüz nasıl besleyip uyuttunuz?) bu konu için de bilgilendirirseniz çok sevinirim…2. bebeğe hazırlık olsun;)

 46. Merhaba; benim kızım 6 ay 10 günlük ilk bebeğim ilk deneyimim.. ayakta sallanarak uyuyor ve bineronla 🙁
  ayaktan indiği anda gece uykusu değilse 5 dk içinde uyanıyor. Emzik versemde atıyor emmese bile biberonu alınca susuyor gözleri gidiyor değilse kıpkırmızı olana kadar ağlıyor. Bırakıyım yatağına bakmayım diyorum alışması lazım diye ama morarana, sesi kısılana kadar ağlıyor, çok küçük olduğu için dayanamıyorumda. Aslında en başından yapmam gerekiyormuş ama..? Benim hem ayaktan hemde uyurken biberondan vazgeçirmem gerekiyor ama nasıl? Şimdi ne yapabilirim?

 47. hassas annem ellerinize sağlık gerçekten. bende şuanda 34 hafta gebeyim.2 gebeliğim. diğer yavrum 4,5 yaşında elif duru.uykusuzluk çeker miyim, sütüm olur mu (ilkinde sütüm yoktu yada ben beceremedim bu yüzden korkularım var ) vs. gibi sorularla başbaşayım. sorularıma cvp buradan buluyorum. çok çok teşekkür ederim tekrar. yalnız şunu merak ettim. sağdığınız sütü biberonla mı verdiniz? ki öyleyse biberon olumsuz etkiler diyorlar emmeyi, etkilenmediler mi sizin yavrular? birde hangi marka süt sağma makinası tavsiye edersiniz?
  ilginize çok teşekkür ederimm.

 48. Benim oglumda daha kirki cikmadan gece kesintisiz 5-6 saat uyuyordu onceleri korktum hemen drumuza sordum gelisimi iyi uyuyor cocuk daha ne istiyorsun demisti 🙂

 49. Merhabalar benim 11 aylık bir kız bir erkek ikizlerim var. Sallayarak uyuma problemimiz var daha doğrusu benim var. Ana kucağının bir değişik versiyonunda beşik gibi sallanarak uyuyorlar, oturuyorum ikisinin ortasına sallayarak uyutuyorum. Sallanmadan uyutmaya çalışıyorum ama biri kalkınca diğeri kalkıyor biri birşeyler yapınca diğerinin ilgisini çekiyor ya da ses çıkarıyor diğeri etkileniyor. Aslında uyku saatlerimiz düzenli gibi. Sabah 8’e doğru kalkıp (tabi 6 da mızıldanıyorlar mama için) 10 da yatıyorlar 12ye kadar. Sonra 3.30’ta yatıp 5’te kalkıyorlar. Gece de 9.30 – 10 arası uyuyorlar. Tabi hepsinde sallayarak uyuyorlar. Gece de bazen çok sık uyanıyorlar emziriyorum uykuya devam ediyorlar, bazen daha az uyanıyorlar. Gündüz 3,5 saat gibi uyumaları fazla mı geliyor? Gündüz uyumazlarsa akşam daha erken yatıyorlar bu da o gecenin bitmemesi anlamına geliyor. Çok daha önceleri sallamadan uyutmayı birine alıştırayım sonra diğerine alıştırayım dedim. İlk olarak oğlumu aldım odalarında uyuttum birkaç gün kendi başına uyudu ama bu birkaç gün kızım için iyi olmadı onunla ilgilenenin!! benim gibi sabrı yoktu. Yani işin özü artık sallamak istemiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Ne yapabilirim???!!!

 50. Merhaba Ece hanim,
  Blogunuzu bugun kesfettim. Elinize saglik, cok guzel. Benim de 4 aylik bir kizim var. Benim merak ettigim gunduz uykularinin uzun olabilmesi icin herhangi birsey yapip yapmadiginiz. Bebegim gunduz 3 ya da 4 defa uyuyor ama yarim saat 45 dakika kadar en fazla. Oglen uykusunda sut icmeye devam edip biraz daha uyuyor. 2.5 aylik oldugundan beri dis kasintisi problemimiz var, o yuzden gunduzleri ememiyor pek kasi tidan dolayi. Sutumu sagip veriyorum am biberonla icip bitirmesi cok uzun sure aliyor, dolayisiyla uyuyakaliyor sut bitmeden. Diger sorum ise dis problemi icin bir tavsiyeniz var mi? Ozellikle henuz dis kasiyici, havuc vs tutamayan bebekler icin. Tesekkurler 🙂 Sevgiler…

 51. Slm ben bisey sormak istiyorum ben simdi hamileyim ve sizin onerilerini uygulamk istiyorum peki gunduz emdirip gece biboron vermişsiniz peki bebeginiz alistimi bu duruma veya emmek istemeyip biboronu mu aldi bunun cevabını öğrenmek isyiyorum da.

 52. Oglum 3 yasinda.2 yasi doldurana kadar gece 03.00 uyurdu..06.00 kadar 4_5defa aglayarak kalkardi…sonra delkdiz 11 e kadar uyurdu.gunduz uykudu yoktu…2 yastan sonra sabah 10 uyandi (benim kaldirmamla ama) ogleden sonra 15.00_18.00 arasi 3 saat uyudu…gecede 24 u geciyordu …halada oyle….oglen uyumazsa gece sabaha kadar kesik kesik uykular….duzeltemedim bir turlu uykusunu….biz nerde yanlis yaptik diyede dusunmuyor degilim…alt komsumla sesten dolayi hep problem yasadigimiz icin cocugum agladikca yatagindan kaldirip oturma odasına getirdim…aglamasi komsuma gitmesin diye…hatam bumuydu acaba…ve bu saatten sonra ne yapabilirim 🙁

 53. ece hanım merhaba. çalışan ve uykusuz bir anneyim. 18 aylık bir kızım var, 1 yaşına kadar çalışmadım kendim baktım gecelerimiz de pek problem yoktu. Tam 1 yaşına gelince çalışmaya başladım (artık babannemiz bakıyor evimizde )ve tesadüf müdür bağlantılı mıdır bilemedim; uykusuz geceler başladı. çok yoruldum artık. hala emziriyorum ve sık emmek için uyanıyor. aç olmadığı halde… Yaptığım hata ayakta sallayarak uyutmak farkındayım. çocuk yastık görünce kaçacak yer arıyor yatmaya çok direniyor sonra bırakıyor kendini bazen çok uzun sürüyor uyuması 11den önce uyumuyor. uyusa bile çok geçmeden uyanır oturur beşikte ağlar anneee diye giderim bi daha sallarım bu kez beşiğinde yada emziririm. bu şekilde sık sık uyanır, nadirdir sabaha kadar uyanmadığı yada en iyi ihtimal 1 defa uyandığı, bayram ederim o zaman:) dün ayakta sallamayı bırakmaya karar verdim. banyosunu yaptırdım emzirdim ve uyutmaya 9-9buçuk arası başladım. 10 10 buçuk gibi yatırırdım sanırım geç bir vakit. beşiğin içinde dört döndü resmen bir ara çok ağladı kucağıma gelmek için eşim geldi bu çocuk bu kadar ağlatılır mı diye müdahale etti “ateşi çıkarmış!!” neyse aldım emzirdim sakinleşti tekrar koydum beşiğe ama aşırı hareketliydi hafif hafif salladım ninni söyleyerek en sonunda 11de sızdı:) ama gece 4-5 kez “emmee” diye uyandı:) aldım kısa süreli emzirip yatırayım dedim çok kızdı ağladı:) biraz daha emzirip yatırdım pış pış diyerek uykuya geçti hemen tekrar. yaptığım bir diğer hata da emzirmeye yanıma alıyordum aramızda yatıyordu bi süre emerek o zaman uyuduğu için işime geliyordu çünkü gerçekten artık bedenen çok yorgunum uykuya hasretim:( dün bunu da bitirmeye karar verdim ve kucağıma alıp birkaç dakika emzirip yatırdım. Ne yapmalıyım ece hanım doğru yapıyor muyum? geç mi kaldım bu değişikliği yapmakta? gece emmelerini nasıl bırakıcaz istediğinde vermezsem çok ağlıyor bağırıyor buna izin mi vermeliyim? şimdiden teşekkürler yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum size öncelikle Allah’tan şifa, yavrularınızla sağlıklı mutlu bir ömür diliyorum..

  • Öncelikle kolay gelsin. ben fikrimi söyleyeceğim sadece öncelikle uzmana danışın tabii. Bence 1. hemen sallamayı bırakın çünkü sallanan bebek kendi kendine uykuya dalmayı öğrenemez ve her uyandığında uyutulmak istenir. Zor olacak ama 18 aylık bebek artık o bunu kabul edin. 2. eğer gelişim geriliği yoksa bence gece beslenmesine kesinlikle ihtiyacı yok keserseniz rahatlarsınız. Eve gelince emzirin. gece uyutmadan önce ve sabah işe gitmeden. Zaten artık aldığı süt çok az ve sizi emzik gibi kullanmaya başlamış. Sizin bu bitik halinizin de ona faydası yok. Devamlı yorgun ve gerginsiniz çok normal olarak. Sallamayı ve gece emzirmeyi bırakırsanız belki ilk 2-3 gün biraz zorluk olur ama alışır. Eşiniz ve evdeki,ler lütfen sizinle br olsunlar ve bir öyle bir böyle yapmayın. o sizin ilginizi çekmenin ve sizinle zaman geçirmenin yolunu bulmuş. Onunla oyunlar oynayın kitap okuyun aktivite yapın ki buna gerek duymasın gece yatsın uyusun. Kararlı ve tutarlı olur uyku yazımdaki rutin ve düzenini oluşturursanız çok kısa sürede hayatınız normale döner çünkü böyle yaşanmaz. Tüm gün işte yoruluyorsunuz sonra evde böyel bir mücadele eşinizle de gerginlik bunu düzelteceksiniz inşallah. Bir kere karar verin dönmeyin. Haber bekliyorum lütfen düzeldiğini buraraya yazın. Kolay gelsin Ece

 54. Merhaba yazınız beni çok etkiledi benim oğlum 2 buçuk aylık 45 dk da bir gece uyanıp feryat figan ağlayıp emmek istiyor gözünü bile açmıyor ne yapsam sakinleştiremiyorum mecbur emziriyorum bazen 3 bazen 5 bazende 10 dk emip uyuyor 45 dk sora yine uyanıyor bu gündüzde böyle gecede napıcağımı şaşırdım zombi gibiyim sizin anlattıklarınızı uygulasam düzelir mi acaba gece uyumadan biberonla doyursam uyur mu bu sefer emmeyi bırakırsa diye çok korkuyorum çok zor durumdayım 🙁

 55. Merhaba ece hanim. Ben bise sorubilirmiyimm yanlis anlamassiniz..hani gogsunu sagiosunuz ya sagilan sut biberonla veriosunuz ya memeyi istememe gibi durumlar oldumu bebeklerinizde ? Konuda pek bilgim yok ondan soruyorum

 56. Merhaba benim 6 aylik ikiz bebeklerim var. Gece uykulari cok güzel. Ama gündüz uykulari gelince ayakta sallanmaya alistiklari icin ağlıyorlar ve sallamadan uyumuyorlar. Gece besiklerinde uyuyorlar ama gündüzleri ayakta sallamadan uyumaya alisirlarsa daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor çözüm bulamıyorum..

 57. prematüre bebkleriniz çok zorlanmışsınızdır hele sağmakla emzirince…bunları televizyondan kaç kez dinledim bilemezsiniz formül aynı ama 2 sene yatılı yardımcım vardı demişsiniz herkesin böyle bi şansı yok benimde 3,5 yaş ve 11 aylık olmak üzere iki kızım var benimde evimi işimi yemeğimi temizliğimi yapan biri olsa kızlarımla bütün gün vakit geçirebilirimberaber uyuruz gezeriz kitap okurum uyutmada sabırlı davranırım yani hep olumlu olur çünkü o zamn şöyle bi düşüncem olmaz hadi bi an önce uyuyunda bende işime gücüme bakayım yemek yok ütü var çamaşır var helede küçük çocuk olunca çamaşır hiç bitmiyo yazınızı okurken başta helal olsun çok zorlanmıştır diye düşünürken yatılı yardımcım vardı diyince sadece çocuklarla ilgilenmk çok da zor olmasa gerek zaten bütün hassas annelerin evde yardımcıları olsa çocuklar mükemmel olur bi düzen sahibi olur ama yok mümkün olan var olmayan var!uymadıkları zaman işinizkalıyo zamann sıkışıyo herşeyi acele acele yapmak zorunda kalıyosunuz yani ev işi+çocuk bakımı çooooook zor …

 58. Merhaba Ece hanım oglum 7 aylık onun dogmasıyla sizi takip etmeye başladım en buyuk destekcim sizsiniz yazdığınız bütün yöntemlerin hepsini uyguladım ilk dogdugu andan itibaren sütüm cok fazla olmadı artırmak için elimdeb gelen herşeyi yaptım kiloları dert etmeden ve sabırla ama yinede olmadı :(mecburen mama takviyesi yaptım minnoşum 11 saat olmasada 4 saate yakın derin uyuyor uyansada hemen emzirip tekrar yataga bırakıyorum sallanmadan tekrar dalıyo du ama son günlerde uyanıp huzursuzca aglıyo karnını doyuruyorum altını değiştiriyorum gazıda yok ama ne oldugunu cözemiyorumm bi fikriniz varmı napabilirim lütfen yardım

 59. Gülsüm Hanım alıştırma süreci zorlu geçer ama sonra rutine bağlayınca sizde yardımcı olmadan zaman yönetimini sağlamış olacak ve ev işlerinize zaman ayırıyor olacaksınız baksanıza 11 12 saat uyuyan çocuk normal bi ebeveyn 7 8 saat uyuyorsa arta kalan 3,4 saatte ev işleri halledilebilir ..çocuklar uyanık olduklarında da onlarla oyun vs kaliteli zaman geçirilebilir. sizin sıkıntınız çocuklarınızda uyku eğitiminin olmaması .evinizde temizlik,yemek, iş yapan olmaması değil. birde 2 çocuk bakmak ayrı 3 çocuk bakmak ayrı heleki ikiz varsa illaki yardımcıya ihtiyaç var. ama yardımcısıda olmasa zorlanmazmış çünkü olayı çözmüş uyku düzeninin oturtunca her şeye vakit kalır bence yeter ki çocuk uysun

 60. Merhaba yazınızı severek okudum, ağlatma metodunu denemek bile saçma gelmişti bana ve oğlum 6 aylıkken bu yazınızı okuyup çok güzel yanında olup pışpışlayarak uyutmaya başlamıştım sanra çalışmaya başlayınca anneannesiyle aynı metod devam edemedi aslında çok sakin bi bebekti doğduğundan beri çok zorluk çıkarmamıştı. Ama şimdi ayakta sallanmaya alıştı iki aydır 9 aylık şu an ve çalışmaya başladığımdan beri çok sinirli ve huzursuz oldu acaba ben çalıştığım için huzursuzum o da etkileniyo mu diyorum şu an işi bırakmayı bile düşünüyorum bütün düzeni bozuldu bebeğimin fikir verir misiniz?

  • Bu ne yazık ki görülen bir durum ama işinizi seviyorsanız ve çalışmanız da gerekiyorsa işinizi bırakmayın sonra bununla ilgili içinizde pişmanlıklar olabilir ve bu çocuğunuza yansıyabilir. Onun yerine ayakta sallamayı bıraktırın ve yazımdaki rutn ve düzenleri yeniden oturtun. Siz de kendinizi huzursuz eden düşünceleri uzaklaştırmayaçalışın ve içinde bulunduğunuzu çalışma durumunu kabul edip kendinizi suçlamayın. Sizdeki değişiklikler ve rutinlerle toparlayacağınıza inanıyorum. Sevgiler

 61. Merhaba ece hanım sizin yardımınıza ihtiyacım var benim 4,5 aylık bir kızım var ben çalışmak zorunda olduğum için doğduğu gün den beri babaanneside bizimle kalıyor kızımın gece uykuları gayet iyiydi sadece karnı acıkıca uyanır mamasını yer uyurdu fakat gündüz uykusu yok birde çok hafif en ufak bir ses te bile gözleri açılır en kötüsüde gündüzleri hep ayakta sallama alıştırdı babaannesi ne dediysemde olmadı bizde 15 gün evvel memlekete gönderdik eşimde yıllık iznini aldı bizim için iyi oldu bu arada gündüz sallamayı bıraktırdık emzik ve tülbent elinde uyumaya alıştı taki iki gün önceye kadar şimdi uyutanıyorum huyu değişti uyumuyor bi türlü nezaman uyutmaya çalışsak ağlıyor gözlerinden uyku aktığı halde direniyor en ufak bi sese bile uyanıyor hiç bir iş yapmak mümkün deyil bir başka sorunda gece kollarını tülbentle bağlamadığı takdirde kendini çok uyandırıyor biraz fazla hareketli doğduğunda beri böyle ve gece uyandığında mama yemediği takdirde asla uyumuyor yer yemez uykuya dalıyor bu aralar sık uyanmaya ve yemeğe başladı ellerini bağlamak da istemiyorum ama bu mümkün deyil uyandırıyor kendini ağlamaya başlıyor ayın 11 ne kadarda uykusunu bir düzene sormam gerekiyor çünki işe başlıcam ve babaannesi bakacak ne yapmalıyım lütfen yardım edin.

 62. Merhaba tam olarak aradigim seyi biraz gec de olsa yazinizda buldum. Oglum 8 aylik. 4 ayina kadar gaz sancilai oldugu icin uykulari cok duzensizdi gece pes edip uyuduktan sonra 6-8 saat uyurdu. Sonrasinda ayakta sallanmaya alisti hic istemesemde. 6,5aylikken.uyku egitimine basladik fakat cok agliyordu gecede 2-3 defa kalkiyordu emmek icin. Artik aglamalari kesildi alisti derken kolumu kirdim ve yaklasik bir aydir annemde kaliyoruz. Burda annem yine ayaga alistirdi eve donunce ne yapacagimi bilmiyorum acikcasi. Tabi burda gece uyanmalari da siklasti ustelik birlikte uyuyoruz mecburen. Cok uzun oldu hakkinizi helal edin ama gercekten destek ve motivasyona ihtiyacim var. Aglama nobetlerini tekrar yasamak istemiyorum. Simdiden tesekkurler… Sevgiler

 63. Merhaba Ece Hanım … Pek yakından takip edemesemde yazılarınızı hayranlıkla okuyorum .. Benimde 1,5 yaşında kızım var … İlk 6 aya kadar bütün bu dediklerinizi yapmadan çok sakin bir bebekti kızım .. 6 aya kadar aksam 10 da kendisi uyur yatağında , 12 saat sonra uyanırdı .. Ne olduysa 6 aydan sonra muhteşem derecede değiştik .. Şimdi ise gece 1 de zorla uyutuyorum .. Bütün bu dediklerinizi uygulamama rağmen gece 1 de uyuyoruz.. sabaha kadar kaç kere uyandığımızı saymıyorum bile sabah 9 gibi kalkıp gün içerisinde 2 kere uyuyor … uyutmadım denedim yine sonuç aynı .. Ve artık benimde gücümün tükendiği yerdeyim sanırım …

 64. Merhaba, kızım 2,5 yaşında. Doğduğu günden beri uyku problemi var. Doğmadan önce herşeyle ilgili olduğu gibi özellikle uykuyla ilgili bir çok kitap okudum. Hepsi rutinlerin iyi olduğunu söylüyordu. Rutinleri uygulamaya çalıştım, kesinlikle yanımda yatırmadım. Gece emme dışında biberonla beslemeye kesinlikle alıştırmadım. Onun yerine kaşık mamalarıyla güzelce besledim yatmadan önce. Bebeğimizin hala yarım saati aşkın uykusu olmayınca en son sallamayı denedik. Bu sefer de sallamayı bırakınca yine ağlamaya başladı. Uzun süredir kendi odasında bir masal ve bir şarkıyla yatıyor. Her şey normal kendi isteğiyle yatıyor ama gece 6-7 kez beni çağırıyor, uyanıp ağlıyor ve tekrar dalmakta zorlanıyor. Doktorumuza sorduğumuzda çocukların da karakterleri olduğunu ve bazı çocuklar uykuyu sevmeyebileceğini söylemişti. 2,5 yıldır yalnızca tek bir gece uyumuşuz ve sabah bir telaş uyandık çocuğa bir şey mi oldu diye 🙂 Geçenlerde bir tavsiye ile kızımla pazarlık yaptım beni yalnızca 3 kere çağırabileceğini söyledim. Beni çağırınca da iki hakkın kaldı son hakkın vs. uyardım. Yavaş yavaş haklarını elinden almayı düşünüyorum :)) Bu sistem işe yarayacak gibi ama devam edemedim kızım hasta oldu. Bir kaç gün sonra tekrar başlarım. Umarım işe yarar..

 65. Buradaki bilgileri uygulamadan once mutlaka doktorunuzla gorusun. Oldukca yanlis uygulamalar var, ornegin bebegin eline corap takmak gibi. Birakin corabi, cocugun eline eldiven bile takmayi bir cok isinin ehli.doktor onermiyor. Eldiven bebegin el koordinasyon gelisimini ciddi oranda negatif etkiliyor. Ancak her gun kesinlikle tirnak kontrolu yapacaksiniz ki bebek yuzunu ve ozellikle gozlerini cizmesin

  • bebeğin eline uyurken eldiven takmak doktorumuzun önerdiği birşey zaten ve yanlış değil. Uyumadığı zamanlarda zaten eldivensiz duruyorlardı ve el koordinasyonları da gayet normal hatta el becerileri çok gelişmiş çocuklarımın. Hiç çıkarmadan taktığınız zaman zararlı olur onu da yapmıyorduk zaten. İlk yazdığınız cümle zaten benim sitemde de yazıyor bunlar benim kendi görüşlerim.

 66. Ece hanim 4.5 aylik bebeğim var sabahlari yarim saat yarim saat iki kere uyur, 11bucuk gibi öğle uykusuna yatip 2 bucuga kadar uyur, ardından 4bucukta bi kez daha yarim saat uyur ve 8de gece uykusuna yatar. Gece en az iki kere emer ve sabah 6-6.5 arasi uyanir. Bunları yaparken hep ayakta sallaniyor, siz onerilerinizde hep gece uykusundan bahsediyodunuz gündüz uykularini nasil yapmaliyiz? Veya gececayri gündüz ayri metot mu uygulanmalı?

 67. Iyi gunler hassas anne.blogunuzu takip ediyorum bir suredir.cok gzl yazilar var.bu deliksiz uyku herkesin zorlandigi bi nokta sanirim.bu aralar benim de basimda.6.5 aylik bir oglum var.dogdugu ilk gunden beri kendi yataginda yatiyor.5 aylik olana kadar yataginda emzikle ve pispisla uyuyordu ama son bir aydir duzen degisti.emerek uyuyor ve emzigi kabul etmiyor.gece uyanmalarini azaltmak istiyorum olmuyor.kati gidaya baslagimiz icin aksam da yediriyorum emziriyorum ama 2 3 kez uyaniyor gece.bazen omzumda uyuyor bazen emerek.ne yapmaliyim deliksiz uyku icin.(bu arada calismiyorum evdeyim)

 68. Merhabalar .Benim kızım 23 aylık..
  Ben sabırla bekledim bu günleri… yenidoğduğunda 2 saatte bir kalkıp emzirdim hep.. 6 aydan sonra o uyandıkça 4-5 kez kalktım.9 aydan sonra gece 3 de kalkıp evcilik oynadığımız çok oldu mesela.. Ama ben dert etmedim keyfini çıkardım.Tabi ki çok yorucu ama geçip gidiyor… Anne sütünü daha yeni bıraktı diyebilirm.Şimdi çok şükür akşam saat 9:30- 10:00 da yatıyoruz babası ve ben yanında uykuya geçiyor sabah 8:00 de kalkıyoruz…Bi de kızıma iki kardeş daha geliyor inş. 🙂 4 aylığız şu an…Allah yardım ediyor ve tüm zorluklar geçiyor ve unutuluyor yoksa yeniden başlamak aynı telaşa bu kadar kolay olmazdı sanırım.

 69. Merhaba benim oğlum 9 aylık mamayla besleniyor ayakta sallayarak uyuyo nasıl vazgeçirebilirim benim de en çok istediğim şey kucağımda uyusun ama emmediği için mi bilmiyorum olmadı

 70. Merhaba ece hanim yazdiklarinizi okuyunca size cok imrendim. Benim de ikizlerim 33 haftalik dogdu oglumun biri biri 2800 digeri 2300 gr olarak dunyaya geldi. Sonra ayni sikintilari yasadim emzirme problemi ardindan kolik sancilari ki öyle böyle de degil ne salincakta ne besikte ne ayakta hicbi sekilde susmuyorlardi surekli kucakta odanin icinde gezinerek sakinlestirmeye uyutmaya calisiyorduk 4 ay boyunca geceli gunduzlu kolik savasi verdik esim annnemler biz gaz problemi biter rahatlariz derken diş cikarmaya basladilar bizim kosturmacalar devam iki bebegin ayni anda kucaginizdayken bile cildirircasina aglamasi ve sizin hic birsey yapamamaniz cok kötü bi durum evet bu anlattiklarimin sonucu olarak da su an 11 ayligiz ve hala bi uyku duzenimiz yok. Geceleri 10 defadan fazla kalkiyoruz ve ya emerek yada kucakta gezdirerek uyuyorlar sadece bunu yapmazsak kesinlikle uyumuyorlar ne pispislama ise yariyor ne diger yontemler.. ben uyku eğitimi vermek istiyorum cocuklarima. Yalniz nereden baslamaliyim nasil yapmaliyim bana yardimci olursaniz cok sevinirim cok caresizim. Sese cok duyarlilar ayri yatirmama ragmen birbirlerinin sesine bile uyaniyorlar sonra esim birinin yattigi odada ben digrinin yattigi odada sabahlamis buluyoruz kendimizi…

 71. Ece hanim herşeyi çok Guzel paylasmissiniz tes. Benimde 2 buçuk yasinda bir oğlum ve 5 aylik ikizlerim var ucunude hep sallayarak uyutuyorum hic düzenleri yok ne yapacak bilmiyorum kayinvalidem yardim ediyor birimiz isleri yaparken yada diğerleriyle ilgilenirken ayakta sallaniyor bu dediğimizi her biriyle ayri ayrimi ilgileniyorsunuz ayni odadami benkiler birbirlerini uyandiriyorlar baba buyukle ayri odada ben ikzlerle ayri odada yatiyorum imdaaat

 72. Merhaba ece hanim brnim oglum 32 aylik uyku duzenimiz hic yok uyutabildigim en erken saat 00.30 dahasi gece uyanmalari cabasi gece teroru diye birsey duydunuzmu bilmiyorum ama ben artik pes ettim ugrasmiyorum yapilmayan test gidilmedik doktor kalmadi artik soktordan ve hastahanedende korkuyor sirf bu yuzden 3 yada 4 yas gibi hecebilirmis yasim 32 oglima kardes istiyorum istemesine ama ne sabrim nede cesaretim var elinizden bisey gelmez belki ama anlatmis olmak bile iyi geldi inanin allah uzun omurler versin evlatlarimiza gerisi biter insallah bir gun hoscakalin

 73. Yazınızı okudum rutinler konusunda size katılıyorum bende her akşam rutin oluşturdum ve karşılığınıda fazlasıyla aldım. Yalnız yanınıza almayın beraber yatmayın tutumunuzu biraz katı buldum bu konuda size katılamayacağım kızımla ilk 6 ay aynı yatakta birbirimize sokularak uyuduk 1 yaşına kadarda benimle aynı odada ve ayrı yatakta beraber yattık 1 yaşında odasını ayırdım odasında yattığı ilk gece nasıl olcak diye düşünürken gece kalkıp ağlamadı bile uyandı ve sakince beni çağırdı şu an 2 yaşında ve gece bazen kötü rüya gördüpünde bile benim yatağımda yatmak istemiyor beni odasına çağırıyor biraz birbirimize sarılıp sonra gene yatağına yatıyor dediğiniz gibi her çocuk ve anne farklıdır bende bu deneyimimi paylaşmak istedim sizinle

 74. Kesinlikle her bebegin farkli bir yapisi var. Benim oglum suan 4 aylik. Ilk dogdugunda kesintisiz gece 8 saat uyuyordu. Doktoruna soyledigimde yenidoganlar aciktiklatini anlamazlar sizin en fazla 4 saat sonra uyandirip emzirmeniz gerekiyor dedi. Hatta uyandirabilmek icin soyun dedi. Buyudukce gece 1-2 defa uyanmaya basladi ama gunduz hic uyumuyordu. 3 aylik olmus ve gunde ortalama 7-8 saat ancak uyuyordu. Sonra gunduzleri 1 defa yatip 3 saat boyunca uyumaya basladi. Boylece gunde ortalama uyku saati 10 saate cikmisti. O cok sukur derken tam 4 aylik oldugunda ve donmeyi basardiginda, gece uykulari bitti. Yarim saatte bir uyanmaya basladi. Gogsume alip emzirdigimde uyuyoken yatagina yatirdiktan 15 dakika sonra uyaniyor. Gunduzleri de sadece kucagimda uyuyor. Lavaboya gitmek icin yerimde kalktigim an uyaniyor. Cok okudum arastirdim, bebeklerde buyume ataklari oluyormus ve bu donemler genellikle yeni ogrendikleri birsey oldugunda gerceklesiyormus. Bu buyume ataklarinda bebekler az uyur cok emerlermis. Suan dua ediyorum bu bir buyume atagi olsun ve en kisa surede eski uykusuna donsun diye. Anlattiginiz uyku rutinlerini inanin cogu anne yapiyor ama birebir uygulasaniz bile sizin cocugunuzda 11-12 saat kesintisiz uyuyacak diye birsey yok maalesef.

  • Oğlum 13 aylık, 11kg 78cm. Öğretmenim, 9-3 arası bakıcısıyla oğlum, tek derdim uyku. 6.ay aşıları ağır geldi yanıma aldım, şimdi kendi yatağında yatıramıyorum. 2-3kez bile kalksa ben de uyuyakaldığım için mecbur yatakta uyanıyoruz. Bakıcısı ya da annem ayakta uyutuyor ben yokken, ben de ise illa meme istiyor, vermezsem kıyamet kopuyor. Gece emzirmesini kesemedim, uyku eğitimi verdim 4.gece meme verince bitti herşey. Anne sütünü kesinde düzene gîrecek diyorlar da erken diyorum. Hal böyleyken 2.çocuk iste-ye-miyorum, elim zaten çok katı bu konuda kendi 3 kardeşmiş şu an maddiyatı ön planda tutarak olaya bakıyor. Yazdıklarınızı okuyunca üzüldüm açıkçası, tek çocuk sloganımdı; Allah bilir de bilemiyorum. Çevredeki çok çocuklu aileler genelde şikayetçi, çocuklar birbirinden nefret ediyor diyen çok; siz beni şaşırttınız. Belki de olay herkesin kendinde olmayanı istemesiyle alakalıdır.

 75. Ece hanım benim oğlum 2,5 aylık son 10 gündür gece 12 de uyuyor ve sabah 5 te uyanıp emdikten sonra 7 de uyanıp emiyor daha sonra 1 er saat aralıklarla 11,30 a kadar emerek uyuyor daha sonra gün içinde de en ez 5 saat uyuyor ben gece 12 yi oğlum için geç buluyorum. bundan 10 gün öncesinde ise akşam 10 da uyurdu ve gece 2 de 5 te ve sabah 7 de uyanırdı… sizce uyku düzenini sağlamış mıyım?

 76. merhabalar 3 ay sonra 4 yaşına girecek bi kızım var beşiğe yatıp yanında beklersem uyuyo ama bunu yapamıyorum 15 aylık bi kızım daha var devamlı ses çıkarıyo ablasına laf atıyo yani kaldırmaya çalışyo nasıl yapıcam bilmiyorum uyku saatleri çok ters akşam 6 da uyuyo 8 de kalkıyo uyumusı 12yi buluyo küçüğün.. büyük kızım sabah okula gidiyo öğlen bazen uyumak istiyo izin vermiyorum dikkatini dağıtıyorum oynuyorum sonra unutuyo uyutsam 3 saat uyur akşam da erken yatmaz tabii hep beraber aynı odada yatıyoruz herkez yatağında ama ayıramadım küçük kızım bütün gece emiyo bi öneriniz varmı ne yapabilirim…

 77. bu yazıyı yeni gördüm ve bu durumun kesinlikle şans olduğuna inanıyorum çünkü ilk oğlumda bunun tıpatıp aynısını uyguladım ve 1 aylıkken uyumaya başladı ama ikinci oğlum 2 yaşında ve bu rutini oluşturmamıza rağmen bir gecw bile kesintisiz uyumadı ben herseyi rutin şekilde yapıyorum ama o 1 2 saat uykudan sonra gezmeye başlıyor evin içinde

 78. Hepiniz Harikasın ama benim bebeğim 14 aylık bronşit oldu iğne verdi doktor ama SEBEPSİZ yere çok fazla ağlıyor ne yapsam mutlu olmuyor neyseki kız kardeşim benimle kalıyor ben çalışan bir anneyi huy değiştiriyor falan diyorlar ama anlayamadım neden aksamlari kız kardeşim uyutuyor bende evin islerini hallediyor eşim pek yardimci olmadığı için biraz sıkıntı çekiyorum birde sanki oğlum bu huysuzlugunu bana yapıyormuş gibime geliyor beni görünce simariyor kendini yerlere atıyor kucağıma tutmami istiyor bana naz yapıyor onu disiplinli bir şekilde nasıl egiticem

 79. 36 günlük bir kızım var deliksiz uyuduğu 1saat bile yok surekli emmek istiyor emmiyorsa surekli ağlıyor sakinlesmiyor sadece gogsumde sakinlesiyor ve göğsümde uyuyor çok çaresiz durumdayım sanki 36 gündür aynı günü yaşıyorum hiç uyku yok huzur yok hep böyle devam etmesinden korkuyorum. Çalışan bir anneyim işe başladığım zaman nolacak korkusu beni daha çok tuketiyor. Sürekli emzirerek hata ediyorum ama hiç durmaksızın ağlıyor bir çözüm varsa lütfen yardım edin. 🙁

 80. Her kes icin ayni diyil.Mesala ben kalabalik ailede yawiyirum
  Cocugumum giki cikmamiw kayinvalidem badizim hepsi odama doluwuyorlar cocukda uyanip agliyor.Uykusuz kalanda ben oluyorum

Cevapla